Chidaneh.com placeholder image

طراحی دکوراسیون منزل از نگاه طراحان حرفه ای، 14 راز ناگفته!

به قلم: تحریریه چیدانه

ترفندهای دکوراسیون: اولین قانون طراحی این است که سلیقه افراد متفاوت است. ولی طراحان در مورد سبک و روش ها اطلاعات بسیاری دارند و می توانند نسبت به دکوراسیون منزل شما قضاوت منفی و مثبت داشته باشند. اگر می خواهید بدانید چگونه می توان خانه ای داشت که از نظر متخصصین به شیوه درستی طراحی شده باشد، لیست نکاتی که طراحان حرفه ای در حین ورود به خانه شما به آنها توجه می کنند را دنبال کنید:

مهندسین مشاور معماری زما - رضا مفاخر
طراحی مینیمال در بازسازی خانه
مهندسین مشاور معماری زما - رضا مفاخر

چوب و هنر

1- نورپردازی فضا

90 درصد مواردی که افراد از بودن در محیط و حسی که دریافت می کنند راضی هستند، به دلیل نورپردازی صحیح اتفاق می افتد. به این معنا که نورپردازی از منابع مختلفی مانند چراغ های تو کار، لوستر، آویز، دیوار کوب، آباژور و … می تواند ایجاد شود.

محسن رشیدی
فرش ایرانی در خانه مدرن روشنک امیریان
محسن رشیدی

2- چارچوب فضای داخلی

چارچوب و عملکرد فضا از مواردی است که از نگاه طراحان اهمیت بسیاری دارد. اگر ساختار فضایی مهم باشد، باید خطاهای معماری را در دکوراسیون حل کرد مانند راهروهایی که قناسی دارند و یا سیم کشی برق برای نورپردازی که باید به درستی انجام شود.

شرکت معماری دکوکو
دکوراسیون داخلی نشیمن پروژه آقای عباسی
شرکت معماری دکوکو

3- کاناپه در جلوی دیوار

از نظر طراحان قرار دادن کاناپه در کنار دیوار زمانی که فضای بزرگی وجود داشته باشد، دیوانه کننده است! افراد زیادی هستند که انتخاب های زیبا و متفاوتی برای دکوراسیون و مبلمان دارند ولی نمی دانند چگونه می توان این تکه ها را درون فضا قرار داد و چیدمان درستی کرد.

امیرخسرو مرادیان
طراحی داخلی با گل و گیاه
امیرخسرو مرادیان

4- حضور گل های تازه

در دکوراسیون منزل برخی از عناصر حتی کوچک می توانند تاثیر زیادی داشته باشند. گل های تازه، زیبا و خوشبو به فضای داخلی خانه انرژی زیادی می دهند. قرار دادن گل و گیاهان در خانه خصوصا در ورودی، اثر خوبی بر کسانی که وارد خانه می شوند، می گذارد.

شرکت معماری دکوکو
دکوراسیون نشیمن سفید و مشکی
شرکت معماری دکوکو

5- تعداد کوسن های روی مبلمان

از نظر برخی از طراحان قرار دادن دو عدد کوسن روی کاناپه، خوشایند نیست. زمانی که تعداد بیشتری کوسن را روی مبلمان خود قرار می دهید، دکوراسیون دلنشین تری خواهید داشت.

حدیث حقیقت
دکوراسیون نشیمن با شلف
حدیث حقیقت

6- اکسسوری و لوازم کوچک

لوازم کوچک در فضای داخلی توجه زیادی از طراحان را به خود جلب می کنند. از نظر آنها فضاهای خلوت و مینیمال پتانسیل های خوبی را از دست داده اند. ولی آنچه اهمیت دارد این است که اجازه ندهید وسایل و اکسسوری های خانه شما زیر گرد و غبار پنهان شوند.

معین صالحی
طراحی کتابخانه در گوشه خانه پویه در مشهد
معین صالحی

7- نظم دهی قفسه ها

از نظر طراحان داخلی، نحوه چیدمان کتاب ها در داخل خانه اطلاعات زیادی را بازگو می کند. کتاب هایی که در قفسه کتابخانه روی هم انباشته می شوند، نشان دهنده این است که کسی کتاب مطالعه نمی کند و تنها به عنوان وسایل دکوری در خانه حضور دارند.

استودیو معماران کیوانی
طراحی داخلی اتاق خواب مهر خانه با چوب بازیافتی
استودیو معماران کیوانی

8- وسایل چوبی دیواری

قرار دادن محصولات و دکوراتیوهای چوبی روی دیوار، باعث می شود توجه زیادی به آنها جلب شده و به عنوان نقطه عطف در طراحی داخلی مطرح شود. در عین حال کارهای چوبی ضعیف که ظاهری زیبا ندارند، تاثیر منفی بر دکوراسیون منزل شما می گذارند.

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون مدرن با دیوارهای چوبی!

دفتر معماری آفرینش طرح پایدار
سقف کشسان در طراحی دکوراسیون
دفتر معماری آفرینش طرح پایدار

9- افراد ساکن خانه

طراحی خانه کاملا شخصی است و در ایده آل ترین حالت فضای داخلی منزل به گونه ای طراحی می شود که بازگو کننده افراد و خانواده ای باشد که در آن زندگی می کنند. تعداد افراد ساکن خانه باید در ماهیت کلی فضا، تعداد مبلمان و وسایل، اتاق خواب، بازی و تفریحات موجود و … متوجه شد.

امیر صادقی
طراحی دیوار راهروی ورودی
امیر صادقی

10- رایحه فضای داخلی خانه

از نظر طراحان هیچ چیزی بدتر از این نیست که وارد خانه ای شوید که بو و رایحه های مختلفی با هم ادغام شده باشند. شمع، اسانس، خوشبو کننده و عود در کنار هم تاثیر منفی می گذارند و نشان می دهد در حال پنهان کردن بوی بدی در خانه هستید.

پیشنهاد می کنیم ساخت خوشبو کننده خانگی برای چهار فصل سال را بیاموزید!

شرکت معماری دکوکو
دکوراسیون اتاق خواب پروژه نیاوران
شرکت معماری دکوکو

11- پرده در تماس با کفپوش دکوراسیون

شاید از نظر شما ظاهر پرده ای که به زمین برخورد می کند، ناچیز بوده و قابل چشم پوشی باشد، ولی آنچه برای طراحان مورد توجه است فضای خالی بین کفپوش و پرده است.

شرکت معماری دکوکو
سرویس بهداشتی کلاسیک
شرکت معماری دکوکو

12- دکوراسیون سرویس بهداشتی

صابون و حوله اجزایی هستند که مسلما باعث زیبایی سرویس بهداشتی شما نمی شوند. ولی آنچه اهمیت دارد این است که بهداشت و تمیزی در دکوراسیون حمام و دستشویی به خوبی مشهود باشد.

امیر صادقی
رنگ در دکوراسیون نشیمن
امیر صادقی

13- هماهنگی در دکوراسیون داخلی منزل

در مورد هماهنگی دکوراسیون داخلی سلیقه و نظر شخصی جایگاهی ندارد! اگر همه عناصر، مبلمان و وسایل در مکان مناسب با همخوانی و هماهنگی هم قرار داشته باشند، فضای داخلی به درستی انجام شده است.

[[nid:20312]]

14- مبلمان در دکوراسیون داخلی

نکته ای که هرگز از نگاه طراحان دور نمی ماند، چیدمان مبلمان است. طراح بعد از ورود به خانه، بدون توجه به اجزایی که در فضا وجود دارد، به این فکر می کند که چگونه می توانست مبلمان خانه خود را در فضای حاضر قرار دهد و نه مبلمان صاحب خانه را!

حتما شما هم ایده های نابی برای دکوراسیون و طراحی داخلی فضا در ذهن دارید. برای اینکه بدانید چگونه می توان از روش های دکوراسیون منزل به شیوه درست و صحیح استفاده کرد به اهالی فن چیدانه رجوع کنید و با راهنمایی و کمک آنها بهتربن دکوراسیون منزل را بسازید.

نویسنده: صدف حقیقت | تحریریه چیدانه 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه