تبلیغات
E باروگر E سیب F چوب و هنر
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

4 آذر 1395

سفر به 5 قاره جهان، بهترین نقاط جهان را ببینید!

دسته: گردشگری

سفر با معماری: از آنجایی که شهرگردی نوعی از جهانگردی به حساب می آید، می‌خواهیم سفر مجازی و کوتاهی را به 5 قاره دنیا داشته باشیم و با شهرها و بناهای آن ها آشنا شویم. از این طریق فرصتی به‌دست می‌آید تا بتوانیم بهتر در مورد مقصد گردشگری‌مان در سفرهای بعدی تصمیم بگیریم. با چیدانه همراه باشید.

برنامه ریزی سفر

برنامه‌ریزی سفر: فکر – تصمیم - عمل

فکر کردن در مورد یک سفر و اندیشه پیرامون آن همیشه جذاب و راحت بوده و هیجان خاصی داشته است. وقتی در ذهن خود، شهرها و کشورها را مرور می‌کنید، انرژی و هیجان زیادی برایتان حاصل می‌شود. اما وقتی بخواهید یک سفر واقعی را برنامه‌ریزی کنید، فکر و خیال مقصد و خیلی دغدغه‌های دیگر از جمله محل اقامت و اسکان، بسته‌بندی وسایل، توقف در سفر، مدت سفر، مکان‌هایی که باید بازدید کنید و... از هیجانتان می‌کاهد. در مدت سفر باید به نکته‌ای مهم توجه کرد و آن اینکه قرار نیست در طول سفر فردی که در زندگی روزمره‌تان بوده‌اید، باشید؛‌ چراکه اگر قاعده روزمرگی‌تان را در سفر از بین نبرید با تمام هزینه و انرژی که صرف برنامه‌ریزی‌تان کرده‌اید، خود و هم‌سفرانتان  هیچ لذتی نخواهید برد.

اینکه در طول سال به کدام شهر یا کشور سفر می‌کنید، مهم نیست؛ کوله‌بار حامل  اتفاقات خوب یا بد سفر است که انسان را از لحاظ تجربیات پخته‌تر می‌کند؛ چراکه انسان هر لحظه ممکن است با حوادثی روبه‌رو شود و مدیریت آن لحظه در زندگی‌اش، خود نیز به اندازه تصمیم سفر به آن مقصد مهم است. تجربیات حاصل از مدیریت اتفاقات، باعث تغییر در سبک زندگی‌تان حتی به طور نامحسوس می‌شود.

باکو

پهناورترین و پرجمعیت‌ترین قاره کره زمین؛ آسیا

سفری رایگان به یکی از کهن‌ترین شهرهای خاورمیانه؛ باکو

این شهر که بیشتر جاذبه‌های گردشگری کشور سرسبز آذربایجان در آن است، منابع غنی نفتی دارد. باکو بزرگ‌ترین شهر و بندر و همین‌طور پایتخت کشور جمهوری آذربایجان است. از پارک‌های ساحلی و موسیقی و رقص‌های خیابانی گرفته تا اپرا، تئاتر و ... موجب شده این شهر از چهره جذابی برخوردار شود. این جذابیت‌های شهری تعادلی را در میان بافت شهری که متأثر از دوران حکومت شوروی است، برقرار کرده است. جالب است بدانید خاقانی شروانی و نظامی گنجوی از کشور جمهوری آذربایجان فعلی که پیش‌تر بخشی از ایران باستان بوده، برخاسته‌اند و تأثیرات مهم و اساسی در ادبیات فارسی برجای گذاشته‌اند.

حیدر علی اف باکو

مرکز حیدر علی‌اف

در مرکز شهر باکو، فرمی سپید رنگ، منحنی شکل و نمادین که تضاد جالبی را با اطراف ایجاد کرده، وجود دارد و به عنوان یک بنای مدرن در حال و هوای بافت شهری باکو (که یادآور دوران اتحاد جماهیر شوروی است) می‌درخشد. تمام بخش‌های این منحنی فاقد زوایای تیز با ورودی‌هایش به صورت چین‌هایی در سطوح متوالی نمایان شده‌اند. این بنا که یک مرکز فرهنگی با نام «حیدر علی‌اف» (نام یکی از رئیس‌جمهوران آذربایجان) است توسط زاها حدید، معمار فقید بریتانیایی- عراقی  طراحی شده که مجموعه‌ای از یک سالن کنفرانس، موزه، یک کتابخانه، فضای نمایشگاهی  و پارکی به مساحت 9 هکتار را در خود جای داده است. این بنا از ابتدا با هدف ایجاد محلی برای برنامه‌های فرهنگی کشور شکل گرفته و می‌توان احساسات لطیف فرهنگ آذری را در خط و خطوط طراحی این مرکز درک کرد. ارتباط پیوسته‌ای میان فضای درون با فضای بیرون و محوطه میدان اطراف برقرار شده و از زمانی که این بنای شاخص در باکو ساخته شده صنعت گردشگری نیز با رونق بیشتری به کارش در این شهر ادامه می‌دهد.

شانگهای

نیویورک شرق، در کشور اژدها!

شهر شانگهای چین به خاطر آسمان‌خراش‌های زیادی که دارد به نیویورک شرق مشهور شده است. برخی از مردم نیز لقب «جنگل آسمان‌خراش‌ها»  را به این شهر داده‌اند؛ بنابراین می‌توان گفت شبیه‌ترین شهر به «نیویورک» است. از آنجایی که شانگهای بزرگ‌ترین شهر و مهم‌ترین بندر کشور چین است، به مثابه قلب اقتصادی چین محسوب می‌شود و میان چین و دنیای خارج، ارتباط‌‌‌دهنده مهم و مؤثری است. این شهر پرجمعیت که مراکز خرید جذابی را در خود دارد به بهشت خرید یا پاریس شرق نیز معروف است. این شهر بزرگ، شب‌های زیبا و زنده‌ای دارد و موجب شده بازدید از آن برای گردشگران خارجی تبدیل به خاطره شود.

بیلبائو

اروپا، دومین قاره کوچک جهان و چهارمین قاره پهناور کره زمین

شهر بیلبائو در سومین کشور بزرگ اروپا؛ یعنی اسپانیا

بیلبائو شهر شمالی و صنعتی از سرزمین گاو بازان است. این شهر زمانی عمدتاً به عنوان شهری بندری صنعتی (تا قبل از ساخت موزه گوگنهایم) شناخته می‌شد اما اکنون به عنوان مرکز هنر و معماری مدرن بازآفرینی شده است. معماری تاریخی بیلبائو، نوعی معماری گیج‌کننده است که شامل بسیاری از ساختمان‌های زیبا مانند کلیسای جامع قرن 14 گوتیک سانتیاگو و کلیسای دی بگونیا می‌شود‌. از زمان ساخت موزه گوگنهایم به بعد، این شهر رونق بسیاری را در گردشگری، ترویج رشد اقتصادی و تجدید حیات بسیاری از ارزش‌های پنهان خود تجربه کرده و همه این عوامل آن را به یکی از بهترین مکان‌ها برای بازدید در اسپانیا بدل کرده است.

موزه گوگنهایم بیلبائو

موزه گوگنهایم بیلبائو

 فرم‌های سینوسی این موزه که تماماً از صفحات تیتانیوم ساخته شده توسط «فرانک گری»، معمار آمریکایی-کانادایی طراحی شده است. دیوارهای موج‌دار و آسانسورهای شیشه‌ای راهروی بزرگ مرکزی را پوشش می‌دهد که همگی دلیلی بر جذابیت این بناست. موزه گوگنهایم ساخته فرانک گری از سمبل‌های شهر بیلبائو است.

محوطه بیرونی و اطراف این موزه پذیرای مجسمه‌های غول‌آسایی است که هرکدام با مفهوم خاصی در این فضا گنجانده شده‌اند. خطوط منحنی این بنا و حرکتش در فضا منظره جالبی را پدید آورده و به نوعی از بازدیدکنندگانش دعوت می‌کند تا فضای داخلی آن را نیز ببینند. موزه گوگنهایم بیلبائو یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین موزه‌های جهان است.

پراگ

نگاهی به شهر طلایی پراگ، شهر صد مناره، تاج دنیا  یا شهر سنگفرش

این‌ها صفاتی برای قلب اروپا یعنی شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک است. لقب «رویای سنگی» را تمثیلی برای سنگفرش‌های کوچه و خیابان‌های زیبای این شهر در نظر گرفته‌اند.  جالب است بدانید شهر کافکا و کوندرا و هرامبال با وجود اینکه سالیان سال را بعد از قرون سیاه (وسطی) دیده است اما با این حال تنها شهر اروپایی است که هنوز آثار و بناهای بسیاری از آن  دوران را دارد و خاطراتش را حفظ  کرده است. این شهر فرهنگ و ادبیات، به عنوان یکی از زیباترین شهرهای جهان شناخته شده است.

نیویورک

کشف کریستف کلمب دومین قاره پهناور کره زمین؛ آمریکا

نیویورک، شهری که بیشترین تعداد آسمان‌خراش‌ها را در جهان دارد

ایالات متحده آمریکا واقع در بخش آمریکای شمالی این قاره، نیویورک را پرجمعیت‌ترین شهر خود می‌داند که یکی از قطب‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جهان نیز محسوب می‌شود و به دلیل اهمیتش نام  «پایتخت جهان» را به این شهر داده‌اند. شهر نیویورک با داشتن بیش از 53 آسمان‌خراش با ارتفاع بیش از 200 متر، بیشترین تعداد آسمان‌خراش را در میان شهرهای جهان داراست.

موزه گوگنهایم نیویورک

موزه گوگنهام نیویورک

موزه‌ها که آثار هنرمندان بین‌المللی را نمایش می‌دهند، ساختمانشان می‌تواند عنصری جذاب باشد و خود نیز تبدیل به جاذبه گردشگری شده و به خاطر فرم تندیس گونه‌شان تبدیل به نماد شهر یا کشور شوند. موزه سلیمان رابرت گوگنهایم شهر نیویورک یکی از همین ساختمان‌هاست که با ظاهر مارپیچی  ساده و بدون تزییناتش الگوی فضای درون را از بیرون بنا مشخص می‌کند. در این موزه‌ هنری، تماشاگر به‌راحتی در اندرونی و زوایای ساختمان نفوذ می‌کند و جزئی از آن می‌شود. موزه گوگنهایم نیویورک از موزه‌های مشهور جهان است.

نمای خارجی آن بسیار صیقلی و به صورتی زبر نازک‌کاری شده است. این فضا که شامل فضای خدماتی و بخش اصلی مجموعه که همان گالری است با قرار گرفتن در دو حجم استوانه‌ای شکل از هم متمایز شده‌ است و پیوسته پیرامون فضای تهی با ارتفاع تقریبی ۲۵ متر و سقفی گنبدی شکل همراه نورگیر سقفی دوازده ضلعی تارعنکبوتی شکل در بالا می‌پیچد را معمار برجسته و فقید آمریکا، فرانک لوید رایت طراحی کرده است. هدف طراحی رایت این بود که نیاز به فضای نمایشگاهی زیاد در یک زمین محدود را با قرار دادن فضاها روی هم در ارتفاع حل کند و با پیوستگی فضایی ایجاد شده توسط رمپ-طبقه دشواری بازدید از یک ساختمان طبقاتی مرتفع را جبران کند. برای ورود نور طبیعی به مجموعه یک نورگیر در سقف بنا قرار دارد و در قسمت فوقانی دیوارها پنجره‌ها یکپارچه تعبیه شده‌اند.

تورنتو

تورنتو، سرزمینی که درختان آن روی آب ایستاده‌اند

بزرگ‌ترین شهر کانادا یعنی تورنتو که نامش را از واژه «تکارنتو» در زبان ایروکوا گرفته به معنای «سرزمینی که درختان آن روی آب ایستاده‌اند» است.  این شهر که طولانی‌ترین خیابان دنیا، یعنی «یانگ» را داراست، گران‌ترین و پر‌هزینه‌ترین شهر برای زندگی در میان شهرهای کشور کاناداست.

کازابلانکا

کهن‌ترین و سومین قاره پهناور کره زمین؛ آفریقا

با عروس شهرهای آفریقا، کازابلانکا آشنا شوید

بزرگ‌ترین شهر کشور مراکش یا مغرب، کازابلانکا یا سرای سفید (دارالبیضا) است که دیدنی‌های بسیار جذابی را داراست. کازابلانکا که مرکز صنعتی و اقتصادی این کشور نیز است، بافت قدیمی‌ای به نام «مدینه» دارد و از آنجایی که مدینه در عربی به معنای شهر است؛ بنابراین کازابلانکا را از دیرباز به این نام می‌شناسند. بافت سنتی این قسمت قدیمی شهر تضاد جالبی با بافت مدرن شهر کازابلانکا با ساختار اروپایی‌اش دارد.

مسجد کازابلانکا

چهارمین مسجد بزرگ جهان پس از مسجد‌الحرام و مسجد‌النبی و مسجد استقلال؛ مسجد حسن دوم (حسن ثانی) کازابلانکا

ساختمان مسجد که بخش اعظمى از آن روى آب ساخته شده، شامل شبستان (مزین به لوستر‌های کریستالی) در طبقه هم‏کف و سالن وضو، دستشویى و پارکینگ خودرو در طبقه زیر همکف است. در کنار ساختمان مسجد، تجهیزات مکمل دیگرى شامل مدرسه آموزش قرآن، کتابخانه و موزه نیز ساخته شده که بدین صورت مسجد تبدیل به یک مرکز بزرگ دینى و فرهنگى شده است. میشل پینسیو، معمار فرانسوی طراحی و معماری این مسجد را برعهده داشت است.

این مسجد زیبا (به مناسبت شصتمین سال تولد حسن دوم پادشاه مراکش) با نورهای لیزری جهت قبله را از مناره‌های خود نشان می‌دهد؛ به طوری که نور آن را می‌توان از فاصله 30 کیلومتری در خشکی و دریا نیز مشاهده کرد. ارتفاع مناره‌های مسجد فوق به ۲۱۰ متر می‌رسد و مساحت آن قریب به ۲۰ هزار مترمربع است و ظرفیت ۲۵ هزار نمازگزار را دارد. ظرفیت محل نماز بانوان حدود پنج هزار نفر است. این مسجد محل اصلی گردشگری کازابلانکاست. دیوارهای مسجد حسن از بتون و مرمر ساخته شده و محوطه داخل آن دارای ستون‌های مرمری و گنبدی با حکاکی چوب است و دیوارهای داخلی آن از گچبری‌های بسیار زیبا برخوردار است. محوطه مرکزی مسجد داری سقفی است که می‌توان آن را باز و بسته کرد. مسجد حسن دوم کازابلانکا، سمبل کشور مراکش (مغرب) نیز به حساب می‌آید.

قاهره

قاهره؛ پایتخت سینمای جهان عرب

سرزمین فراعنه یعنی قاهره مصر دارای قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین صنعت فیلمسازی و موسیقی در جهان عرب است. در طول تاریخ مشاهده می‌کنیم که قاهره پایتخت خاندان‌های بزرگ مصر و از مهم‌ترین مراکز تمدن اسلامی در سده‌های میانه بوده است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر جهان عرب و خاورمیانه، آثار باستانی مهمی را از جمله مجموعه اهرام جیزه داراست.

نیوزیلند

اقیانوسیه، اولین قاره کوچک جهان  یا پنجمین قاره پهناور جهان

نیوزیلند یا زلاندنو

پرجمعیت‌ترین شهر این کشور یعنی آوکلند، یکی از امن‌ترین شهر‌های جهان است. این شهر که بزرگ‌ترین بندر در نیمکره جنوبی را دارد، علاوه بر جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوان، ما را به سوی مکان‌های فرهنگی‌اش نیز جذب می‌کند.  شهر زیبای آوکلند بالاترین سرانه قایق‌های بادبانی در جهان را دارد.

سیدنی

به استرالیا، ششمین کشور پهناور دنیا و بزرگ‌ترین کشور قاره اقیانوسیه سفر کنیم!

کشور استرالیا بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهر یعنی سیدنی را در خود جای داده است. سیدنی و ملبورن دو شهر مهم سرزمین گوسفندان هستند. جاذبه‌های طبیعی و پوشش جانوران منحصر به فرد این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و همین‌طور تنوع فرهنگی‌ای که دارد به یکی از معروف‌ترین و زیباترین بندرگاه‌های جهان بدل شده است.

اپرای سیدنی

خانه اپرای سیدنی

یکی از بناهای مهم و متمایز قرن بیستم که تبدیل به نماد یک شهر شد، خانه اپرای شهر سیدنی استرالیاست که از مکان‌های مهم توریستی این کشور نیز به‌حساب می‌آید. یورن اوتزان، معمار دانمارکی این بنا را با پنج سالن تئاتر، پنج سالن تمرین نمایش، دو سالن اصلی، چهار رستوران، شش بار و تعداد زیادی فروشگاه طراحی کرده است. خانه اپرای سیدنی در سال 2007 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. بالاترین نقطه خانه اپرای سیدنی 67 متر از سطح دریا ارتفاع دارد که برابر با ارتفاع یک ساختمان 22 طبقه است. در ساختمان اپرای سیدنی 6 هزار و 225 مترمربع شیشه به کار رفته که به صورت ویژه توسط فرانسه برای این ساختمان تولید شده و بام بتنی این ساختمان، با  بیش از یک میلیون کاشی و پوسته حلزونی‌شکل آن، شامل یک میلیون و ۵۶ هزار تکه سنگ گرانیت ساخت سوئد،  پوشیده شده است.

برای دیدن مطالب مرتبط به بخش گردشگری بروید و با سایر مطالب ما همراه باشید. برخی از مطالب مرتبط در زیر همین مطلب موجود می باشد.

منبع: مجله منزل | نویسنده: مرجان نراقی

تبلیغات

نویسنده: معین قوی

- دبیر بخش عکاسان وبسایت چیدانه و مجله منزل - نویسنده و کارشناس تولید محتوا در وبسایت چیدانه - عضو تحریریه مجله منزل - کارشناس حفاظت و مرمت بناهای تاریخی معماری زبانی برای بیان تاریخ است که از طریق این زبان بین المللی، مرزهای تاریخ شکسته می شوند. و ما روایت گران این بخش از تاریخ هستیم...

نشان کردن
  • 1805 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 4 آذر 1395

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173