Chidaneh.com placeholder image

10 وسیله آلوده تر از توالت که فکرش را نمی کنید!

به قلم: تحریریه چیدانه

خانه داری: اکثر افراد با شنیدن مکان آلوده اول از همه به یاد سرویس بهداشتی می افتند چون سرویس بهداشتی عمومی بسیار آلوده و پر از میکروب و باکتری است. ولی بد نیست بدانید برخی وسایل که شما هر روزه با آنها در تماس هستید، آلوده تر از دستشویی عمومی هستند! بعد از خواندن مطلب وسایل آلوده در خانه و زندگی به فکر فرو می روید:

تلفن همراه

چوب و هنر

1- تلفن همراه، وسیله آلوده

تلفن همراه یکی از آلوده ترین وسایلی است که شما هر روز و شاید بهتر است بگوییم هر ساعت آن را استفاده می کنید. قبل از استفاده مجدد از گوشی موبایل خود و قبل از آنکه در زمان صحبت مجبور شوید آن را به صورت خود بچسبانید، باید یک فکر اساسی برای تمیز کردن آن کنید. برای اینکه میکروب ها را بکشید پیشنهاد می شود هر چند روز یکبار از دستمال الکلی استفاده و سطح رویی تلفن همراه خود را ضدعفونی کنید. شاید بهتر باشد به فکر تهیه بسته بزرگی از دستمال الکلی باشید.

میز کار آلوده

2- میز کار

میز کار نه فقط مقدار اندک بلکه 100 برابر آلوده تر از توالت فرنگی است! آلودگی میز کار زمانی بیشتر مطرح می شود که شما به تمیز کردن سطح میز کار توجه چندانی نمی کنید تا زمانی که دیگر واقعا لکه های کثیفی را روی میز ببینید! برای اینکه میکروب ها را از بین ببرید از دستمال های ضدعفونی کننده استفاده کنید یا حداقل هفته ای یکبار سطح کار را تمیز کنید.

دکمه آسانسور

3- دکمه آسانسور

برای ساکنین آپارتمان ها خبر بدی است که بدانند دکمه ای که هر روز با آن در تماس هستند بسیار آلوده تر از چیزی است که فکرش را می کنند، بله دکمه آسانسور! دکمه آسانسور 40 بار آلوده تر از توالت است! به دلیل اینکه آسانسور یک وسیله عمومی است و افراد زیادی به آن دست می زنند، کمی عجیب به نظر می رسد اگر با دستمال ضدعفونی به سراغ دکمه آسانسور بروید‌! بهتر است از دستکش استفاده کنید و یا با یک دستمال کاغذی دکمه آسانسور را فشار دهید.

تخته برش در آشپزخانه

4- تخته برش آلوده در دکوراسیون آشپزخانه

از آنجایی که بسیاری از افراد فقط بعد از استفاده از تخته برش آن را می شویند، باید بدانید که طبق گفته پزشکان یک تخته برش معمولی 200 برابر آلوده تر از توالت فرنگی است. زمانی که تخته برش را برای خرد کردن گوشت قرمز یا مرغ خام به کار می برید، آن را در یک محلول سفید کننده قرار دهید تا میکروب های آن از بین برود.

صندلی ماشین کودک

5- صندلی ماشین کودک

بله درست است صندلی ماشین کودک که هر روز فرزند خود را درون آن قرار می دهید یکی از آلوده ترین وسایل است. طبق مطالعات انجام شده صندلی خودرو کودک دو برابر آلوده تر از سرویس بهداشتی است. برای اینکه صندلی کودک را تمیز نگه دارید، به دستور العمل سازنده برگردید، چون این صندلی ها از متریال مختلفی ساخته شده اند و روش های تمیز کردن شان متفاوت است.

فرش و پادری

6- فرش و پادری 

نرم، صمیمی و البته…. پر از میکروب! فرش در دکوراسیون خانه شما باکتری هایی تا 4000 برابر توالت فرنگی دارند. به همین دلیل است که باید هر هفته با جاروبرقی سطح فرش و کفپوش خانه را تمیز کنید.

کیف و کیف پول

7- کیف، کیف پول شخصی 

کیف شما به دلیل پول هایی که درون آن قرار دارد، میکروب های زیادی را با خود حمل می کند. بر اساس مطالعات انجام شده 20 درصد کیف ها آلاینده هایی تا ده برابر توالت فرنگی دارند و باید گفت کثیف ترین قسمت آنها هم دستیگره یا بند کیف است. جنس کیف شما تعیین می کند چگونه می توانید آن را تمیز کنید. برای پارچه یا چرم می توانید محلول ملایمی از مقداری صابون مایع صورت با دو پیمانه آب گرم تهیه کنید. سپس با یک پارچه نرم مانند تنظیف آلودگی ها را از روی سطح بردارید.

پول، اسکناس و سکه

8- پول، اسکناس و سکه های آلوده

اسکناس و سکه باعث چرخش سرمایه در کشور است ولی بدانید که همزمان با این چرخه میکروب هم پخش می شود! محققان می گویند هر اسکناس نزدیک به 3000 نوع باکتری را با خود حمل می کند. هیچ پاک کننده ای برای این وسیله آلوده وجود ندارد تنها باید از پرداخت الکترونیک استفاده کرد!

کیبورد کامپیوتر

9- کیبورد، آلوده ترین قسمت کامپیوتر

با استفاده از کیبورد و تایپ کردن دنیا در دستان شماست ولی این را هم نباید فراموش کنید که در باکتری ها در این دنیا حرف اول را می زنند. برای اینکه کیبورد را تمیز کنید، آن را برگردانید و ضربه های کوچکی بزنید تا خرده های مواد غذایی و آشغال های کوچک از لابلای دکمه ها بیرون بریزد. سپس از دستمال های ضدعفونی کننده استفاده کنید تا میکروب ها را نابود کند.

تکه های یخ برای نوشیدنی

10- تکه های یخ در فست فود

قبل از گفتن هر چیزی باید گفت همه رستوران ها مانند هم نیستند. ولی براساس تحقیقات 6 مورد از 10 رستوران آزمایش شده، تکه یخ هایی دارند که دارای سطح باکتریایی بالاتر از آب در سرویس بهداشتی است. برای جلوگیری از هر آلودگی از خوردن یخ امتناع کنید.

اگر قصد تعویض وسایل خانه تان را دارید، با مراجعه به ویترین کالای چیدانه بدون رفتن به خیابان های آلوده و شلوغ شهر انتخاب برای شما راحت تر است. 

منبع: elledecor | مترجم: صدف حقیقت | تحریریه چیدانه 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه