خانه بدون پنجره، 9 راز دکوراسیونی که باید بدانید!

ترفندهای دکوراسیون: گاهی اوقات به دلیل محدودیت فضا در منزل، مجبور می‌شویم خودمان دست به‌ کار شویم و فضای مورد نیازمان را طراحی کنیم. فرقی ندارد نیاز به یک اتاق کار یا یک اتاق خواب دیگر داشته باشیم، در هر حال هنگام اضافه کردن یک فضا در منزل، نمی‌توانیم تمام المان‌های مورد نیاز برای یک اتاق را داشته باشیم. دلیل آن هم کاملا مشخص است؛ مطابقت نداشتن طراحی جدید با طراحی اولیه خانه، اصلی‌ترین دلیل به شمار می‌رود. یکی از المان‌های مهم در هر اتاق، وجود نور طبیعی است. البته حضور پنجره، نه فقط برای تامین نور بلکه برای زیبایی هر اتاقی امری ضروری است. در هر صورت اگر شما هم جزو کسانی هستید که بنا به دلایلی مجبور به اضافه کردن اتاق به فضای فعلی خانه‌تان هستید، این مطلب از چیدانه را از دست ندهید. در اینجا سعی داریم راهکارهایی را برای جبران کمبود پنجره در خانه بدون پنجره ارائه دهیم.

blog post

آینه در دکوراسیون ورودی منزل

تعبیه پنجره کاذب در خانه بدون پنجره

اولین قدم برای طراحی خانه بدون پنجره، در نظر گرفتن محل مناسب برای یک پنجره فرضی است. بعد از اینکه دیوار مناسب برای طراحی پنجره را انتخاب کردید، می‌توانید با نصب یک قاب پنجره، نصب پوستر منظره یا طبیعت دلخواه‌تان، این کمبود را جبران کنید. برای طبیعی‌ بودن پنجره کاذب، می‌توانید از پرده استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای زیبا جلوه دادن آن، از پرده‌های قدی و سرتاسری کمک بگیرید.

blog post

دکوراسیون نشیمن مدرن

ایجاد یک نقطه کانونی در خانه بدون پنجره

قدم دوم، به‌ وجود آوردن یک نقطه کانونی در فضاست. وقتی در اتاقی نقطه کانونی به‌وجود بیاورید، با وارد شدن به آنجا چشم شما ناخودآگاه درگیر نقطه کانونی می‌شود و همین امر سبب می‌شود، عدم حضور پنجره ملموس نباشد. برای ایجاد نقطه کانونی می‌توانید از تابلو، باکس یا شلف‌های دیواری استفاده کنید؛ البته طراحی باکس و شلف، ایده مناسب‌تری است. این عناصر علاوه بر زیبایی محیط، کارآیی ویژه‌ای نیز در فضاهای کوچک دارند. 

blog post

دیوار آجری

طراحی نور مناسب در خانه بدون پنجره

راهکار سوم، طراحی نور مناسب برای خانه بدون پنجره است. در انتخاب نور باید دقت ویژه‌ای داشته باشید. به دلیل محرومیت از نور طبیعی، باید نوری انتخاب شود که جایگزین نور روز باشد. بهترین نور، استفاده از لامپ‌های آفتابی در کنار مهتابی است. تلفیق این نورها روشنایی ملایمی ایجاد می‌کند که در طولانی‌مدت، چشم خسته نمی‌شود. علاوه بر استفاده از این نورها، باید از نورهای متمرکز مناسب در هر قسمت استفاده شود. تهیه  چراغ مطالعه برای تامین نور در زمان مطالعه یا نورپردازی روی عناصری مانند شلف‌های دیواری، برای نشان دادن زیبایی آنها، از جمله نورپردازی‌های کاربردی است.

blog post

دکوراسیون چوبی نشیمن

استفاده از رنگ‌های روشن در خانه بدون پنجره

راهکار چهارم، استفاده از رنگ‌هایی است که بیشترین بازتاب نور را دارند. رنگ‌هایی مانند سفید، شیری یا لیمویی، مناسب این محیط‌ها هستند. البته اگر تمایل به استفاده از رنگ‌های دیگر هم دارید، ایرادی در به کارگیری آنها نیست ولی باید از ملایم‌ترین تونالیته رنگی آن استفاده کنید. رنگ‌هایی مانند آبی آسمانی، یاسی روشن، صورتی روشن یا سدری روشن از جمله رنگ‌های پیشنهادی هستند.

blog post

آینه دکوراتیو پذیرایی

طراحی و نصب آینه در خانه بدون پنجره

راهکار پنجم، طراحی آینه در ابعاد مناسب خانه بدون پنجره است. وجود آینه امری ضروری در هر اتاق محسوب می‌شود. اما در اتاق‌های بدون پنجره آینه نقش اساسی‌تری دارد. آینه باید در محلی نصب شود که بتواند بیشترین نور را منعکس ‌کند. اگر اتاق کوچک است، آینه باید در جایی نصب شود که اتاق را بزرگ‌تر جلوه دهد. دقت کنید آینه در جایی قرار بگیرد که بازتاب وسایل اتاق در آن به حداقل برسد؛ زیرا انعکاس تصویر وسایل در آینه، اتاق را شلوغ‌تر نشان می‌دهد.

blog post

مبلمان خانگی نشیمن

ایجاد یک جریان هوای مطلوب در خانه بدون پنجره

راهکار ششم، به جریان انداختن هوای مطلوب در اتاق است. به‌وجود آوردن یک تهویه هوای مناسب، برای اتاق فاقد پنجره امری ضروری است. همین‌طور استفاده از پنکه به صورت دستی یا سقفی ایده ناب و خوبی است. تهویه هوا باید به صورتی باشد که افراد اذیت نشوند. باید وسیله مناسبی برای تهویه انتخاب شود که کمترین آلودگی صوتی را ایجاد کند. گردش هوا هم باید ملایم و گسترده صورت بگیرد.

blog post

گیاه کاکتوس در دکوراسیون خانه زرد اهواز

استفاده از گیاهان در خانه بدون پنجره

راهکار هفتم، انتخاب محل مناسب برای قرارگیری گیاه در خانه بدون پنجره است. تهیه گلدان و گیاهان سبز با گل‌های رنگی ایده‌ای فوق‌العاده است. علاوه بر تامین اکسیژن مورد نیاز در فضا، حضور گیاهان جلوه متفاوتی به اتاق می‌بخشد. اگر فضای اتاق کوچک‌تر از آن است که محلی روی زمین برای قرار دادن گلدان داشته باشید، از این ایده‌ ناب دست نکشید. شما به‌راحتی می‌توانید با استفاده از آویزهای سقفی در یکی از کنج‌های اتاق، طرح خود را اجرا کنید.

تهیه درهای شیشه‌ای برای خانه بدون پنجره

تهیه درهای شیشه‌ای برای خانه بدون پنجره

راهکار هشتم، استفاده از درهای شیشه‌ای برای اتاق، ایده خلاقانه دیگری است. نکته مهم در انتخاب درهای شیشه‌ای که باید به آن توجه‌ ویژه‌ای داشته باشید، استفاده از شیشه مات و طرحدار است. این انتخاب شما علاوه بر تامین میزانی از نور اتاق، امنیت را برقرار می‌کند. در صورتی که تمایلی به در شیشه‌ای ندارید، می‌توانید فقط کتیبه بالای در را شیشه‌ای انتخاب کنید.

blog post

سقف کشسان در اتاق نشیمن

سقف آسمان برای خانه بدون پنجره

راهکار نهم، طراحی سقف کاذب است. خوشبختانه سقف‌های کاذب زیبایی در بازار وجود دارند. شما می‌توانید از سقف کاذب با طراحی آسمان و منظره استفاده کنید. در صورتی که تمایل دارید از سقف‌های کاذب دیگر استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از نورپردازی مناسب برای سقف‌تان کمک بگیرید. البته انتخاب طرح آسمان، به فضا وسعت می‌بخشد و خلا پنجره را تا حدودی جبران می‌کند.

اگر فکر می کنید که برای خانه بدون پنجره تان ایده های منحصر به فردی دارید از طریق دیدگاه های پایین همین صفحه با ما و سایر دوستداران چیدانه به اشتراک بگذارید.

نویسنده: سمیه منوچهری| تحریریه چیدانه

نویسنده:

فارغ التحصیل کارشناسی معماری نویسنده و مترجم آزاد مباحث معماری دبیر تحریریه بخش معماری وبسایت چیدانه و مجله منزل کارشناس محتوا در وبسایت معماری و دکوراسیون داخلی چیدانه نویسنده و ژورنالیست معماری در مجله معماری و دکوراسیون داخلی منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
خانه بدون پنجره، 9 راز دکوراسیونی که باید بدانید!

خانه بدون پنجره، 9 راز دکوراسیونی که باید بدانید!

1395/11/12 ادامه مطلب
چیدمان منزل عروس، خانه ثنا و پیمان + تصاویر

چیدمان منزل عروس، خانه ثنا و پیمان + تصاویر

خرید صندلی لهستانی، دکوراسیونی شیک به سبک نوستالژیک

خرید صندلی لهستانی، دکوراسیونی شیک به سبک نوستالژیک

کسب و کارها پیشنهادی
سرامیک پرسلان  PMA | IMPERIO certificate
سرامیک پرسلان  PMA | IMPERIO

سرامیک پرسلان PMA | IMPERIO

گالری آریازی certificate
گالری آریازی

گالری آریازی

مبلینا certificate
مبلینا

مبلینا

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent