تغییر دکوراسیون حیاط خلوت، بهترین ایده‌ها در این 20 تصویر!

تغییر دکوراسیون حیاط خلوت، بهترین ایده‌ها در این 20 تصویر!

به قلم: سمانه زارعی

محرومیت از خانه‌های بزرگ و حیاط‌دار، به ما آموخته است که از فضاهای باز خانه مانند بالکن، بام و یا حیاط نهایت استفاده را داشته باشیم. تغییر دکوراسیون ایده‌ای برای استفاده از فضاهای به ظاهر غیر کاربردی است. تغییر دکوراسیون حیاط خلوت موضوع این مطلب از چیدانه است. با به کار بردن ایده‌های متنوع برای طراحی دکوراسیون فضاهای باز می‌توانید یک فضای دنج و کاربردی داشته باشید. این شما و این ایده‌های تغییر دکوراسیون حیاط خلوت خانه!

سرویس خواب بالسا

 

تغییر دکوراسیون حیاط خلوت، طراحی حیاط بزرگ یا کوچک؟

اولین موضوع مهم در اجرای ایده‌های مختلف تغییر دکوراسیون حیاط خلوت، در نظر گرفتن مساحت آن است. تغییر دکوراسیون حیاط خلوت کوچک و باریک، نیاز به دقت و حساسیت بیشتری در طراحی دارد. حیاط خلوت بزرگ، محدودیت طراحی فضا را کمتر می‌کند. مطمئنا شما نمی‌توانید همه‌ ایده‌های بیان شده در این مطلب را در طراحی حیاط خلوت به کار ببرید ولی می‌توانید با کمی خلاقیت بهترین گزینه‌ها را برای زیبا شدن فضا اجرایی کنید.

مطلب پیشنهادی: کاربردی‌ترین ایده‌ها برای تغییر دکوراسیون تراس

 

تغییر دکوراسیون حیاط خلوت، چه کاربردی برایتان دارد؟

یک حیاط خلوت کوچک یا بزرگ که بدون استفاده مانده است، می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. پس در اولین قدم فکر کنید که چه کارهایی می‌توانید در این فضای کوچک انجام دهید و انتخاب شما کدام است:

 • فضایی دنج برای گذراندن اوقات فراغت و جایی برای مطالعه و آرامش
 • فضایی باز و جذاب برای انجام کارهایی مانند کار با سیستم و یا طراحی و نقاشی
 • فضای دورهمی با خانواده و دوستان
 • جایی برای پرورش گیاهان مختلف
 • گوشه‌ای برای قرار گرفتن وسایل اضافی خانه
 • فضای باز و جذاب برای خواب ظهرهای بهار و تابستان
 • فضای بازی کودکان و یا جایی برای نگهداری و بازی حیوان خانگی‌تان
 • جایی برای نرمش‌های روزانه، مدیتیشن و یوگا
 • فضایی برای برگزاری جلسات کاری و یا جلسات اعضای آپارتمان

کاربرد حیاط خلوت مهم‌ترین موضوع در نوع طراحی و تغییر دکوراسیون حیاط خلوت است. ایده‌های بیان شده در ادامه مطلب برای هریک از این پیشنهادها می‌تواند کاربردی باشد.

 

1. مبلمان در تغییر دکوراسیون حیاط خلوت

اولین فضا و پیشنهاد برای تغییر دکوراسیون حیاط خلوت، قرار دادن مبلمان در این فضاست. با توجه به مساحت حیاط خلوت، شکل و فرم فضا و تعداد افرادی که قرار است از این فضا استفاده کنند، مناسب‌ترین مبلمان را برای آن انتخاب کنید. چند ایده ساده و کوچک برای قرارگیری مبلمان در حیاط خلوت:

 • یک نیمکت ساده چوبی
 • میز و دو نیمکت در اطراف آن
 • یک میز غذاخوری چند نفره برای صرف غذا در فصل‌های مناسب
 • چند صندلی تاشو و سبک مناسب فضای باز

 

2. تاثیر گیاهان در تغییر دکوراسیون حیاط خلوت

یک فضای باز و طراحی شده، بدون گیاه، یک چیزی کم دارد. گیاهان، سرسبزی و شادابی را به فضا می‌آورند. با توجه به میزان نورگیری، امکان ایجاد باغچه حیاط خلوت و امکان آبیاری گیاهان، بهترین گونه‌ها را انتخاب کنید. اگر حیاط خلوت خیلی کوچک است و نمی‌توانید باغچه‌ای در آن داشته باشید، می‌توانید از فلاورباکس و یا دیوار سبز استفاده کنید. حتی فضای کوچکی که در آن گل‌های فصلی رنگارنگ بکارید، به جز جذابیت بصری، وجود رایحه‌ی گل‌ها تاثیر زیادی در ایجاد انرژی و حس مثبت در حیاط خلوت دارد.

 

3. نورپردازی حیاط خلوت را تغییر دهید.

حیاط خلوت در ساختمان‌های مسکونی، در شب‌های بهار و تابستان بسیار دلنشین و کاربردی است. پس از نورپردازی خلاقانه غافل نشوید. برای جذایت بیشتر، به جای اینکه از یک لامپ معمولی استفاده کنید. می‌تواند از ریسه‌های نوری، چراغ‌های دیواری جذاب، چراغ‌های پایه کوتاه زمینی و باغچه‌ای استفاده کنید. در طراحی نورپردازی حیاط خلوت به مساحت فضا توجه کنید. فراموش نکنید که نیازی به روشن شدن بیش از حد حیاط خلوت ندارید.

 

4. سایه‌بان حیاط خلوت، راهکارهایی برای روزهای آفتابی و هوای بارانی

وجود یک سایه‌بان، امکان استفاده از فضای حیاط خلوت را در روزهای آفتابی و یا بارانی فراهم می‌کند. اگر حیاط خلوت کوچکی دارید، یک سایه‌بان تاشو و جمع و جور به درد شما می‌خورد. اگر مساحت کافی دارید، حتی می‌توانید به قرار دادن آلاچیق در حیاط خلوت فکر کنید. پرگولا و یا آلاچیق چوبی، حس گرما و صمیمیت را به فضای حیاط خلوت می‌آورد. اگر می‌خواهید حیاط خلوت سرپوشیده داشته باشید، می‌توانید از سقف‌های متحرک که نور را از خود عبور می‌دهند استفاده کنید. برای ایده‌های بیشتر مطلب 7 پیشنهاد عالی برای پوشش سقف حیاط خلوت، پاسیو و نورگیر را بخوانید.

 

5. کفسازی در تغییر دکوراسیون حیاط خلوت

کفسازی تاثیر زیادی در زیبایی حیاط خلوت دارد. چند گزینه کاربردی برای کفسازی حیاط خلوت وجود دارد که با توجه به سلیقه و مساحت حیاط خلوت بهترین گزینه را انتخاب کنید:

 • کفسازی با سنگریزه: این مصالح را برای قسمتی از حیاط خلوت استفاده کنید.
 • کفسازی با چوب پلاست یا ترموود: حس طبیعت را با این مصالح در حیاط خلوت ایجاد کنید.
 • استفاده از سنگ: برای داشتن سطحی مقاوم با طول عمر بالا سنگ را انتخاب کنید.
 • چمن مصنوعی: یکی از راهکارهای طراحی حیات خلوت مدرن، استفاده از چمن مصنوعی در کفسازی حیاط خلوت است.
 • فرش: می‌توانید بخشی از حیاط خلوت را با فرش بپوشانید و یک فضای صمیمی با پشتی و بالشی برای تکیه دادن، برای نشستن روی زمین داشته باشید.

قرار نیست حتما یکی از این متریال‌ها را برای تغییر دکوراسیون حیاط خلوت استفاده کنید. ایده‌های مختلفی از ترکیب این مصالح در طراحی وجود دارد که می‌توانید از آنها ایده بگیرید، مانند تصاویر بالا.

 

طراحی حیاط خلوت باریک

اغلب ساختمان‌ها حیاط خلوتی نه چندان بزرگ دارند. شکل و فرم حیاط خلوت هم در طراحی آن تاثیرگذار است. مثلا در طراحی حیاط خلوت باریک لازم است نکته‌هایی را در نظر بگیرید تا فضای حیاط خلوت، دلگیر و بسته نشود مانند موارد زیر:

 • نورپردازی مناسب
 • مبلمان تاشو و جمع و جور
 • استفاده از رنگ‌های روشن
 • انتخاب گیاهانی با نیاز نوری کم
 • طراحی آبنمای دیواری و کوچک

 

طراحی حیاط خلوت ایرانی

اگر به فکر طراحی حیاط خلوت سنتی هستید؛ بهترین ایده، استفاده از یک تخت سنتی است. در گوشه‌ای از حیاط تخت چوبی را قرار دهید و روی آن یک فرش زیبا بیندازید. این فضا برای خوردن چای عصرگاهی با دوستانتان عالی است. همچنین ایده قرار دادن چند گلدان سفالی با شمعدان داخل آن، فضا را اصیل‌تر می‌کند. اگر کمی ذوق داشته باشید، یک حوض آبی کوچک تهیه می‌کنید و به عنوان آبنما در حیاط خلوت ایرانی خانه قرار می‌‌دهید.

کلام آخر:

در این مطلب راجع به تغییر دکوراسیون حیاط خلوت و ایده‌های آن صحبت کردیم. هریک از این ایده‌ها می‌تواند حیاط خلوت ساختمان را زیباتر کند. با کمی خلاقیت می‌توانید فضایی دنج و زیبا برای گذراندن اوقات فراغت داشته باشید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه