عجیب‌ترین خانه‌های جهان که قبلا کاربری دیگری داشتند.

عجیب‌ترین خانه‌های جهان که قبلا کاربری دیگری داشتند.

به قلم: سمانه زارعی

تغییر کاربری ساختمان‌های قدیمی ایده‌ای است که در کشورهای مختلف از آن استفاده می‌کنند. مخصوصا ساختمان‌های تاریخی و قدیمی که بزرگ و سالم و قابل استفاده هستند. کافی است با کمی تغییرات این ساختمان‌ها را برای زندگی طبق نیازهای امروزی بازسازی و آماده کرد. در این مطلب تعدادی از ساختمان‌هایی که قبلا کاربری دیگری داشتند و امروزه کاربری متفاوتی دارند معرفی شده‌اند.

قالیشویی ادیب

 

برج کتاب دیترویت، میشیگان

برجی در بلوار 1265 واشنگتن که ساخت آن در سال 1916 آغاز شد. در آن زمان بلندترین ساختمان دیترویت بود. این ساختمان توسط معمار لوئیس کامپر معمار آمریکایی طراحی شد. این ساختمان کاربری اداری و مسکونی دارد.

 

هتل کانفرانک، اسپانیا

ایستگاه کانفرانک یکی از بزرگترین ایستگاه‌های قطار اروپا بود که در سال 1928 افتتاح شد و تا سال 1970 فعال بود. این ایستگاه پس بازسازی تبدیل به یک هتل مجلل شد که هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

 

سالن کنسرت Elbphilharmonie ، آلمان

این ساختمان در سال 1963 به عنوان انبار ساخته شد. ولی امروزه کاربری آن تغییر کرده و کاربری‌های آپارتمان، رستوران، اسپا و منظرگاه شهر را دارد. این ساختمان در هامبورگ آلمان قرار دارد.

 

هتل لیبرتی، بوستون

ساختمانی بزرگ به عنوان زندان شهر بوستون در سال 1851 ساخته شد. در سال 1973 پس از شورش زندانیان تعطیل شد. در سال 2007 این ساختمان تبدیل به هتل شد.

 

کلیسای سانتا باربارا، اسپانیا

شاید عجیب‌ترین تغییر کاربری ساختمان مربوط به این کلیسا باشد. کلیسای سانتا باربارا در سال 1912 ساخته شد. ولی امروز به عنوان فضایی برای ورزش اسکیت بازان طراحی شده است.

 

سالن تئاتر بزرگ اسپانیا

سالن تئاتر بزرگ مجلل در سال 1919 با ظرفیت 1050 صندلی ساخته شد. ساختمانی که میزبان اجراهای زنده و ایستگاه رادیویی به نام رادیو اسپلندد بود. بعد از مدتی تبدیل به سینما شد و اولین فیلم‌های صوتی ارائه شده در آرژانتین را به نمایش گذاشت. امروزه این سالن تبدیل به یک کتابفروشی بزرگ شده است و در فضای سن آن یک کافه طراحی شده است.

 

کارخانه اسکناس بریتانیا

ساختمان کارخانه اسکناس که در همپشایر انگلیس قرار دارد،  توسط گروه معماری هیترویک بازسازی شده و تبدیل به یک کارخانه تقطیر شده است. داخل فضای شیشه‌ای این کارخانه، از گیاهان استوایی استفاده شده است.

 

خانه مدرن ویکتوریایی، انگلستان

نمایی از ساختمان قرن 17 انگلستان دیده می‌شود، در صورتی که ساختمانی کاملا مدرن در پشت آن وجود دارد. یک سوله گاو، بقایای قدیمی کارخانه پوست و یک خانه ویکتوریایی قرن هفدهم تاریخ و گذشته این ساختمان است که امروزه یک خانه مدرن است.

 

ساختمان سنت توماس، کانادا

این ساختمان سه طبقه آجری، در سال 1880 ساخته شده است. ساختمان سنت توماس 7 در تورنتو کانادا قرار دارد و امروزه بازسازی شده است در حالیکه ظاهر آجری خود را حفظ کرده است.

 

موزه هنرهای معاصر Zeitz، آفریقای جنوبی

هیترویک یک شرکت معماری ماهر در بازسازی بناها و استفاده مجدد از آنهاست. این گروه معماری ساختمان سیلوهای غلات را تبدیل به بزرگترین موزه هنرهای معاصر آفریقا کرد. در این طرح 42 لوله بتنی این سوله حفظ شده است. امروزه این موزه 100 گالری و نمایشگاه دارد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه