دکور پرده چیست؟

دکور پرده چیست؟

به قلم: سمانه زارعی
دکور پرده چیست

پرده‌ها در طرح‌های مختلفی دوخته می‌شوند. اغلب پرده‌های مدرن و کلاسیک امروزی همراه با دکور پرده هستند. شما اصطلاح دکور پرده را شنیده‌اید؟ دکور پرده چیست؟ در این مطلب از چیدانه جواب این سوال‌ها را داده‌ایم.

 

مبلمان اداری راحتیران
دکور پرده کلاسیک

دکور پرده چیست؟

احتمالا در برخی از مدل‌های پرده‌های امروزی دیده‌اید که کناره‌ها و حاشیه‌های آن با وسط پرده متفاوت است. دکور پرده به پارچه‌های ضخیمی که در کناره‌های آن قرار دارند، گفته می‌شود. دکور پرده برای زیباتر شدن و حاشیه دادن به پرده اصلی اجرا می‌شوند. به دکور پرده، پنل حاشیه پرده، دکو پنل، کناره پرده و یا گوشواره هم می‌گویند. دکور پرده اغلب برای پرده‌های پذیرایی و سالن‌ها کاربرد دارد ولی می‌توان از آن برای پنجره اتاق خواب هم استفاده کرد.

 

دکور پرده شیک

انواع دکور یا گوشواره پرده

دکور پرده اغلب در پرده‌های کلاسیک وجود دارند. ولی پرده‌های مدرنی هم هستند که حاشیه و کناره‌های آن از نظر جنس و رنگ متفاوت‌تر از پرده اصلی است. دکور پرده را با پارچه‌هایی از جنس؛ کتان، مخمل، ویسکوز و پلی استر می‌دوزند. وجود دکور پرده این امکان را به شما می‌دهد که هرزمان از مدل پرده خود خسته شدید، می‌توانید پرده اصلی را حفظ کنید و دکورهای حاشیه پرده را عوض کنید.

 

دکور پرده مدرن

انتخاب پارچه و مدل دکور پرده

اگر مایل هستید پرده منزلتان دکور داشته باشد، در ابتدا باید شرایط فضای اتاق یا سالن را درنظر بگیرید. مطمئنا لازم است با یک خیاط ماهر که در این زمینه تخصص دارد مشورت کنید. انتخاب جنس پرده مناسب، مدل دکور پرده، سبک طراحی و ابعاد و اندازه آن بسیار اهمیت دارد. برخی از انواع مدل‌های دکور پرده ارتفاعی بیشتر از معمولی دارند تا بتوانند به شکل مدل‌های مختلفی آن را آویزان کنند. ولی برخی از آنها دقیقا تا سطح زمین هستند.

 

دکور پرده یقه شل

انواع دکور پرده

همانطور که گفتیم دکور پرده انواع مختلفی دارد که ممکن است وقتی به پرده فروشی مراجعه می‌کنید این اسم‌های مختلف را بشنوید:

دکور پرده دوبل

مدلی از دکور پرده که یک لایه ساده زیر دکور پرده قرار می‌گیرد و مانند سایه دکور عمل می‌کند. دکور دوبل برای پرده‌های کلاسیک کاربرد دارد.

دکور پرده یقه شل

دکوری برای پرده کلاسیک است که ظاهر آن به صورت یقه‌های نیم دایره‌ای است. مناسب مدل پرده پذیرایی است. و اغلب آن را از جنس مخمل می‌دوزند. با توجه به نحوه نصب، اندازه پنجره و مدل پرده ممکن است تعداد یقه‌های پرده متفاوت باشد.

دکور حریر پرده

دکور کناره پرده را می‌توان با حریر دوخت، این طرح ساده‌تر از دو مدل قبلی است. برای تزئین این نوع دکور از یراق، ریشه و یا دابر انتهای پارچه استفاده کرد.

دکور پرده ساده

کلام آخر:

در این مطلب با دکور پرده آشنا شدیم. حالا دیگر وقتی کسی راجع به دکور پرده صحبت می‌کند، می‌دانید چه می‌گوید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه