ماجرای خانه‌ای که قرار است تا ابد در قلب اروپا برقصد!

ماجرای خانه‌ای که قرار است تا ابد در قلب اروپا برقصد!

به قلم: سمانه زارعی
خانه رقصان در شب
خانه رقصان در شب

قبلا در لابه‌لای مطالب بخش مکان‌های دیدنی، تعدادی از پروژه‌های برجسته‌ای که در بین ساختمان‌های دنیا خاص و جالب هستند را معرفی کرده‌ایم. امروز قرار است راجع به یکی دیگر از شاهکارهای معماری جهان؛ یعنی خانه رقصان در پراگ جمهوری چک صحبت کنیم. با چیدانه همراه باشید.

 

تابلو فرش ریحان
ساختمان رقصان در پراگ
ساختمان رقصان در پراگ

درباره خانه رقصان

این ساختمان، معماری کاملا متفاوتی از دیگر ساختمان‌های شهر پراگ است. اغلب ساختمان‌های این شهر معماری به سبک‌ گوتیک و باروک دارند؛ به همین دلیل ساختمان رقصان، در بین ساختمان‌های دیگر بسیار متفاوت و خاص است. خانه رقصان یا خانه مست در سال 1996 ساخته شد. فرانک گری و ولادو میلونیک دو معمار آمریکایی و کرواتی این ساختمان هستند.

 

نمای داخل ساختمان رقصان
نمای داخل ساختمان رقصان

معماری خانه مست

نام جذاب آن نشان دهنده‌ی ظاهرش است. ساختمانی که نمادی از رقص دو نفر در کنار یکدیگر است. گفته می‌شود طرح این بنا از رقص‌های معروف فردی آستیر و جینجر راجرز الهام گرفته شده است. به همین دلیل به نام ساختمان گینگر و فرد هم شناخته می‌شود. این ساختمان بتنی است و نمایی شیشه‌ای دارد. ساختمانی 9 طبقه که وقتی آن را ببینید فکر می‌کنید بر اثر حادثه‌ای تغییر شکل داده است.

 

نمای خانه رقصان از رودخانه ولتوا
نمای خانه رقصان از رودخانه ولتوا

ساختمانی متفاوت در پراگ

خانه رقصان در مجاورت رودخانه ولتوا قرار دارد. در بالاترین قسمت این ساختمان المانی با فرمی شبیه به ستاره دریایی دارد و به همین نام معروف است. اتاق و سالن‌های این ساختمان، تقارن خاصی ندارند. در خانه رقصان چندین گالری هنری، شرکت‌های چند ملیتی، رستوران و کافه قرار دارد. آخرین طبقه این ساختمان رستوران فرانسوی دارد که نمایی به شهر پراگ دارد.

کلام آخر:

در این مطلب راجع به خانه رقصان و معماری این ساختمان صحبت کردیم. این بنای 9 طبقه، فرمی متفاوت با بناهای دیگر شهر پراگ دارد. معمار خانه رقصان، در طراحی آن از فرم دو رقصنده‌ ایده گرفته است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
تسنیم در تاریخ 28 تیر 1402
بسی قابل تأمل هست که از اروپا بهترین مکان ها رو بارگزاری می کنید، و از ایران مخروبه ها رو ..... واقعا .....

ثبت دیدگاه