نمای شیشه‌ای بانک‌ها، دهن‌کجی به اصول معماری!

نمای شیشه‌ای بانک‌ها، دهن‌کجی به اصول معماری!

به قلم: نرگس مهردادیان

دهن‌کجی به اصول معماری با نمای شیشه‌ای

نوژا دیزاین

به گفته مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران در جلسه شورای شهر: بانک‌هایی مانند بانک ملت و بانک تجارت از نماهای شیشه‌ای برای ساختمان‌های خود در خیابان طالقانی استفاده کرده‌اند که قطعا این اقدام آن‌ها دهن‌کجی به اصول معماری است. منازل مسکونی اجازه ندارند نمای تمام شیشه‌ای داشته باشند. اما برخی ساختمان‌های اداری اصرار بر ساخت ساختمان‌های بلند با نمای تماما شیشه‌ای دارند که موجب اتلاف انرژی و خطرات بعدی می‌شود.

سرویس خواب بالسا

در این مطلب، اظهارات مهدی چمران، در زمینه دهن‌کجی به اصول معماری از سوی بانک‌های تجارت و ملت و همچنین بحث اتلاف انرژی در ساختمان‌های شیشه‌ای بررسی خواهد شد. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

دهن‌کجی به اصول معماری نمای ساختمان بانک مرکزی

ساختمان‌هایی با نمای شیشه‌ای علی‌رغم تذکرات دوره‌های گذشته!

رئیس شورای شهر تهران در جریان دویست و سی ‌امین جلسه شورای شهر اظهار کرد: متاسفانه علی‌رغم تذکراتی که در دوره‌های گذشته نیز داده شده است. شاهد ساخت ساختمان‌ها و نمای شیشه‌ای بوده‌ایم.

برای مثال می‌توان به ساختمان شیشه‌ای وزارت نیرو اشاره کرد که قطعا برای تامین انرژی در این ساختمان باید هزینه و انرژی زیادی صرف شود. یا یکی دیگر از این ساختمان‌ها و نمای شیشه‌ای، ساختمان بانک مرکزی است.

ساختمان شیشه ای وزارت نیرو

دهن‌کجی بانک‌های تجارت و ملت به اصول معماری

مهدی چمران گفت: علی‌رغم اینکه تذکر داده‌ شده، ساختمان دیگری با نمای شیشه‌ای در شهر تهران ساخته نشود. اما باز هم شاهد هستیم که ساختمان دیگری با این نما در حال ساخت است.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: متاسفانه دیگر بانک‌ها از جمله بانک ملت و تجارت نیز از نماهای شیشه‌ای برای ساختمان‌های خود استفاده کرده‌اند. به طوریکه نمای شیشه‌ای از این ساختمان‌ها در خیابان طالقانی وجود دارد. که قطعا این اقدام آن‌ها دهن کجی به اصول معماری است.

دهن‌کجی بانک‌های تجارت به اصول معماری

ساختمان‌های شیشه‌ای و بحث اتلاف انرژی آن‌ها

منازل مسکونی اجازه ندارند نمای شیشه‌ای و کامپوزیت داشته باشند. اما برخی ساختمان‌های اداری اصرار بر نمای شیشه‌ای دارند، آن‌هم ساختمان‌های بلندی که سرتاسر از شیشه ساخته می‌شوند. این در حالی است که هم موجب اتلاف انرژی و خطرات بعدی می‌شود و هم از نظر زیبایی، جذابیت چندانی ندارد.

ساختمانی که نمای شیشه‌ای دارد در یک هفته بین ۶۰ تا ۷۰ درصد انرژی حرارتی و سرمایشی آن هدر می‌رود. برای مثال ساختمانی که نمای آن شیشه‌ای و به سمت غرب است، در بعد از ظهر تابستان که آفتاب از غرب می‌تابد، با گرمای شدیدتری مواجه می‌شود و طبیعتاً مصرف انرژی بیشتری خواهد داشت. ساخت ساختمان‌های با نمای شیشه‌ای، این روز‌ها که بحث رو به اتمام بودن منابع انرژی، مصرف بهینه و جلوگیری از اتلاف انرژی مطرح است، اصلا عقلانی به نظر نمی‌رسد.

ساختمان‌های شیشه‌ای و بحث اتلاف انرژی آن‌ها، بانک ملت

و در آخر

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران با اشاره به فعالیت کمیته نما در مناطق تهران گفت: این مجموعه تا حدی توانسته مشکلات نما و موارد اینچنینی را مهار و اصلاح کند و ان‌شاءالله امیدواریم این مسیر ادامه پیدا کند. اما شاهد نمای شیشه‌ای ساختمان‌های بانک ملت و تجارت در خیابان طالقانی هستیم که قطعا این اقدام آن‌ها دهن‌کجی به اصول معماری است.

برای مطالعه دیگر اخبار معماری روز مطلب هنر معماری به جشنواره‌ فجر امسال اضافه خواهد شد! را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه