هنر معماری به جشنواره‌ فجر امسال اضافه خواهد شد!

هنر معماری به جشنواره‌ فجر امسال اضافه خواهد شد!

به قلم: نرگس مهردادیان

هنر معماری در جشنواره‌ فجر امسال

ساقدوش بار

اولین جلسه شورای معماری در روز یکشنبه ۲ اردیبهشت ماه 1403 با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دیگر مسئولان فرهنگی و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد. وزیر فرهنگ در این جلسه گفت: ماه اردیبهشت از ماه‌هایی است که بزرگداشت مفاخر تاریخ ایران عزیز در آن قرار گرفته است. دیروز روز سعدی بزرگ بود، در همین راستا برنامه‌های خوبی در شیراز برگزار شد. فردا هم روز بزرگداشت شیخ بهایی و معماری است که از طریق برگزاری این جلسه به استقبال این روز خواهیم رفت. در این جلسه رویدادهای مهم معماری بررسی شد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به اضافه شدن هنر معماری به جشنواره‌ فجر امسال اشاره کرد.

سرویس خواب بالسا

با ادامه این مطلب از چیدانه همراه باشید تا با جایگاه معماری در سبک زندگی مردم و دلایل اضافه شدن هنر معماری به جشنواره‌ فجر امسال آشنا شوید.

هنر معماری به جشنواره‌ فجر

روز بزرگداشت شیخ بهایی تاثیرگذار بر معماری عصر صفوی

اسماعیلی با اشاره به روز بزرگداشت شیخ بهایی گفت: معماری عصر صفوی را مرهون این مرد بزرگ هستیم. وقتی وارد اصفهان می‌شویم هنر معماری را در میدان نقش جهان مشاهده می‌کنیم. چینش این میدان نشان‌دهنده هم‌نشینی فرهنگ، سیاست، اقتصاد و مذهب است.

روز بزرگداشت شیخ بهایی تاثیرگذار بر معماری عصر صفوی

جایگاه معماری و دلایل اضافه شدن هنر معماری به جشنواره‌ فجر

اسماعیلی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید توجه داشت تفاوت‌های اصلی طبقه‌بندی تاریخی، عمدتا با معماری نشان داده می‌شوند، برای مثال معماری دوره صفوی با سلجوقی متفاوت است. در انقلاب اسلامی ایران که افق‌گشایی جدیدی برای تمدن نوین اسلامی بود، باید به این مساله توجه می‌شد تا ورود تجدد و تنزل معماری صرفا به شکل فنی و مهندسی ما را به وضعیت امروز نمی‌رساند.

سبک معماری، تاثیر زیادی در سبک زندگی مردم دارد. چراکه معماری در رفت و آمد شهری، فضاهای اجتماعی، منازل و مدارس تاثیرگذار است. حتی یکی از مهمترین زیرساخت‌های فضای زیست عفیفانه از حوزه معماری عبور می‌کند. اما امروز نوع ساخت و سازها برای ما فضای زیست جدیدی را رقم زده که اغلب با فضای زیست مطلوب فرهنگ ما فاصله دارد. بخشی از این غفلت به‌واسطه فاصله گرفتن معماری از حوزه هنر بوده که این را باید جبران کرد. جامعه معماری هم برگرفته از همین نگاه، درصدد بود که در وزارت فرهنگ، ساختاری برای پی‌گیری این موضوع ایجاد شود.

اضافه شدن هنر معماری به جشنواره‌ فجر از امسال!

سند ملی معماری و  شهرسازی اسلامی آماده ارائه به صحن شورای هنر

اسماعیلی اظهار داشت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی، سند ملی معماری و شهرسازی اسلامی به شورای هنر ارجاع شد. در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و دبیرخانه شورای هنر، کارگروه مشترکی تشکیل داده شد و این سند امروز آماده ارائه به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

اضافه شدن هنر معماری به جشنواره‌ فجر از امسال!

وزیر فرهنگ گفت: طبق مصوبه این سند جشنواره فجر معماری به مجموعه جشنواره‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه خواهد شد. با همکاری وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی، همکاران اصلی ما در این زمینه، کار پیش خواهد رفت. در این راستا از وزارت گردشگری و میراث فرهنگی، سازمان صدا و سیما و سایر بخش‌های فرهنگ‌ساز استفاده خواهد شد. البته باید توجه داشت بار اصلی بردوش اصحاب هنر معماری است.

با نقش آفرینی این عزیزان، جشنواره به صورت دوسالانه برگزار خواهد شد. در جشن فجر انقلاب اسلامی امسال، این جشنواره برگزار شده و به مجموعه جشنواره‌ها اضافه خواهد شد‌. پیش از این در سال ۱۳۹۹ برگزاری جایزه ملی معماری عصر انقلاب اسلامی مطرح شده بود ولی به دلایلی اقدام عملی صورت نگرفت. امروز با اضافه شدن جشنواره فجر معماری، روزی تاریخی برای هنر معماری ایرانی به‌شمار می‌رود.

اضافه شدن هنر معماری به جشنواره‌ فجر از امسال!

اضافه شدن ساختاری برای هنر معماری در وزارت فرهنگ و ارشاد

به گفته اسماعیلی: در تجدید ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ساختاری برای هنر معماری در ذیل معاونت هنری تعریف شده است. که فعلا دبیرخانه آن راه‌اندازی می‌شود و در ادامه ساختاری ثابت در قالب اداره کل برای این مجموعه در نظر گرفته خواهد شد.

طراحی مجموعه “آسمانه‌ هنر ایران" و جایزه‌های آن

وزیر فرهنگ گفت: یکی دیگر از دلایل تشکیل این جلسه وعده‌ای است که برای ساخت مجموعه بزرگ هنری جمهوری اسلامی ایران داده شده است. برای این مجموعه به نام آن “آسمانه هنر ایران" پس از بررسی‌های لازم، زمینی در حدود ۱۰هزار متر حوالی بلوار کشاورز در نظر گرفته شده. و اقدامات مربوط به تملک زمین برای این مجموعه انجام شده است. البته خبر این رویداد را زمستان اعلام کردم و دبیرخانه‌ای برای ساخت این مجموعه در نظر گرفته شد. دکتر امیر محمدخانی، مدرس و محقق دانشگاه، مسئولیت دبیرخانه را پذیرفتند و به زودی فراخوان اصلی ساخت مجموعه انجام خواهد شد.

جایزه بزرگی برای طراحی این پردیس بزرگ در نظر گرفته شده است. در برآوردهای اولیه توان برگزاری همزمان ۵ جشنواره بین‌المللی در این مکان پیش‌بینی شده است. سالن‌های بسیار مجهزی در حوزه تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی در این مجموعه طراحی می‌شود. دهه فجر ۱۴۰۳ ساخت بنا آغاز خواهد شد. فراخوان بین‌المللی برای این کار انجام خواهد شد و جوایز بسیار خوب و ارزشمندی در نظر گرفته‌ شده. در این راستا جایزه‌ای برای نفر برتر طراحی مجموعه آسمانه هنر ایران به مبلغ ۴ میلیارد تومان تعیین شده است.

طراحی مجموعه

و در آخر

اولین جلسه شورای معماری 2 اردیبهشت ماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌منظور استقبال از روز بزرگداشت شیخ بهایی و معماری که 3 اردیبهشت است، برگزار شد. اسماعیلی وزیر فرهنگ در این جلسه همزمانی سند معماری ایرانی و اسلامی با اضافه شدن هنر معماری به جشنواره‌ فجر از امسال، ایجاد ساختار هنر معماری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آغاز طراحی و ساخت مجموعه هنری آسمانه هنر ایران را به فال نیک گرفت.

برای آشنایی با دیگر اخبار در حوزه معماری مطلب زمین‌های قولنامه‌ای نخرید!  را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه