برج‌های چرخان دبی، رویایی که محقق نشد! + فیلم

برج‌های چرخان دبی، رویایی که محقق نشد! + فیلم

به قلم: سمانه زارعی
برج های چرخان دبی

دبی شهر تکنولوژی و ساختمان‌های لوکس و مجلل است. برج‌های زیادی در این شهر وجود دارند که هریک با ویژگی‌های خاص خود؛ توجه افراد را به خود جلب می‌کنند. مانند برج خلیفه که نام بلندترین برج جهان را از آن خود کرد. چندین سال قبل یکی از خاص‌ترین برج‌های جهان یعنی برج چرخان قرار بود در دبی ساخته شود. این پروژه تا مرحله طراحی پیش رفت. در این مطلب در مورد برج های چرخان دبی بیشتر بخوانید.

 

بالسا

برج چرخان دبی

سال 2008 بود که معمار معروف؛ دیوید فیشر برجی با ارتفاع 420 متر طراحی کرد. این روزها تصاویری از این برج که به نام‌های برج دینامیک، برج چرخان و برج داوینچی شناخته شده است در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است. برجی که از نظر برخی امکان ساخت آن وجود ندارد و برخی معتقدند که با پیشرفت تکنولوژی تا چند سال بعد چنین برج‌هایی ساخته خواهند شد.

 

ویژگی‌های برج متحرک دبی

این برج در 80 طبقه طراحی شده است. گفته می‌شود؛ طبقات آن قابلیت حرکت و تغییر در زمان‌های مختلف روز را دارند. قرار بود این برج اولین برج پیش ساخته جهان باشد؛ به طوری که اجزای مختلف آن (تقریبا 90 درصد اجزا ) در کارخانه ساخته شود و سپس روی محور اصلی ساختمان نصب شود! با این کار هزینه‌ی ساخت و مدت زمان لازم برای تکمیل این پروژه کاهش می‌یابد. همچنین انرژی این برج از توربین‌های بادی تامین می‌شود. در نظر گرفته شده بود؛ این برج در سال 2020 افتتاح شود.

کلام آخر:

هر روز طراحی های خاص و جدید در معماری ظاهر می‌شوند. برج چرخان یکی از انواع ساخت‌هایی است که باور آن هنوز برای بشر سخت است. این که یک برج با ارتفاع 420 متر بچرخد!

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه