چند راز مهم درباره کتابخانه اختصاصی فرح پهلوی

چند راز مهم درباره کتابخانه اختصاصی فرح پهلوی

به قلم: تحریریه چیدانه

کتابخانه فرح پهلوی

chidaneh ad banner

کتابخانه کاخ موزه نیاوران یکی از زیباترین و مهم‌ترین بخش‌های آن است که شاید نسبت به سایر بخش‌های آن از تعداد بازدید کمتری برخوردار باشد. با مساحت تقریبی۷۷۰ متر مربع در سال ۱۳۵۵در دو طبقه و یک زیرزمین ،در ضلع شرقی کاخ نیاوران احداث شده‌است. این ساختمان که طراحی داخلی آن توسط عبدالعزیز فرمانفرمائیان به انجام رسیده‌، دارای ویژگی‌های متمایزی در نوع معماری و ساختار سازه می‌باشد. ساختار این سازه براساس الگوی رایج معماری مدرن در دهه پنجاه خورشیدی به همراه ترکیب هوشمندانه‌ای از شیشه و حجم‌های سنگی شکل گرفته‌است.

بیشتر بخوانید:

وجود پیانو و لوازم صوتی در این مجموعه حکایت از استفاده فضا به عنوان اتاق موسیقی را می‌نمایاند. آثار هنری نظیر مبلمان‌ها، مجسمه‌ها وتابلوهای نقاشی که در چیدمان اندرونی استفاده شده‌اند، موجب شده که فضا بیشتر حالت موزه‌ای به خود بگیرد. پس از ورود به کتابخانه متوجه خواهید شد که تمامی اشیای این کتابخانه، بسیار نفیس و سفارشی بوده‌اند. باید حتی به زیر پای خود هم نگاهی بیندازید تا هنری مثل فرش زیبای ایرانی را هم با دقت بیشتری ببینید.

بیشتر بخوانید:

همچنین ترکیب حجمی بزرگی شامل بیش از۳۰۰۰ استوانه شفاف، روشنایی سقفی کتابخانه را تأمین می‌کند. در کتابخانه اختصاصی فرح پهلوی بیش از۲۳۰۰۰جلد کتاب با۱۶۰۰۰عنوان نگهداری می‌شود.

این مطلب از صفحه اینستاگرامی “explore_tehran_with_shadi" گردآوری شده است.

مطالب پیشنهادی:

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
جواد مقدم در تاریخ 11 اردیبهشت 1402

خیلی ها در خانه کتابخانه دارند بیشتر برای پز دادن !


ثبت دیدگاه