معروف‌ترین آثار پسر عموی آخرین ملکه ایران

معروف‌ترین آثار پسر عموی آخرین ملکه ایران

به قلم: سمانه زارعی

 

کامران دیبا
کامران دیبا

در مطلب مشهورترین معمار تاریخ ایران؛ به بررسی آثاری از حسین امانت پرداختیم. در این مطلب قرار است راجع به چند اثر از کامران دیبا صحبت کنیم. آثاری که اشکان حسن‌پور در ویدئو‌ی جدیدی که منتشر کرد، به آنها اشاره کرده است. کامران طباطبایی دیبا، متولد 14 اسفند 1315 در تهران، معمار، شهرساز و نقاش ایرانی است.خاندان طباطبایی‌های تبریز از خانواده‌هایی در در بار ایران از دوره قاجاریان بودند. پدر او اسفندیار دیبا؛ دندانپزشک بود. مادر او دلبستگی بسیاری به معماری و طراحی داخلی داشت. کامران دیبا پسرعموی فرح دیبا آخرین ملکه‌ی ایران در دوران پهلوی است.

اسکای اسکرپر

همچنین برای خواندن سایر مطالب مربوط به سلبریتی‌ها در چیدانه می‌توانید به بخش چهره ها بروید.

معروف‌ترین آثار کامران دیبا

کامران دیبا از معماران مدرنیسم ایران است، که تفکر نوگرایی و مدرن در آثار او دیده می‌شود. از آثار کامران دیبا می‌توان به؛ فرهنگسرای نیاوران، فرهنگسرا و پارک شفق تهران، موزه هنرهای معاصر، مسجد دانشگاه جندی شاپوی، شهر جدید شوشتر و.. اشاره کرد.

برخی از آثار معروف کامران دیبا که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

  • موزه هنرهای معاصر (Museum of contemporary Art-Tehran)
  • ویلا در Costa Del Sol، اسپانیا (Villa, Costa Del Sol)
  • استراحتگاه صنعت نفت، مازندران (Mahmiud abad Resort)
  • دبیرخانه مخصوص فرح پهلوی (Farahs Secreteriat)

 

اثری مدرن از کامران دیبا
اثری مدرن از کامران دیبا

موزه هنرهای معاصر در تهران

این موزه در ضلع غربی بوستان لاله تهران قرار گرفته است. در معماری این بنا بازتابی از ایده‌های روشنفکری و هنری آن دوران دیده می‌شود. کامران دیبا تلاش کرده است که ارتباطی بین سنت و نوگرایی ایجاد کند. این موزه دارای گالری‌هایی است که حود محور یک فضای مرکزی روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. سف‌های نیم هلالی بنا؛ یادآور بادگیرهای سنتی ایران است.

 

اثری از کامران دیبا؛ ویلایی در اسپانیا
اثری از کامران دیبا؛ ویلایی در اسپانیا

ویلا در  Costa Del Solدر اسپانیا

یکی از آثار معماری کامران دیبا در خارج از ایران است که در سال‌های 1381 الی 1385 طاحی و اجرا شده است. این بنا، یک خانه شخصی در شهر آندلس اسپانیا است. نشانه‌هایی از معماری بومی مدیترانه‌ای در آن دیده می‌شود. این پروژه کار مشترکی از کامران دیبا و میگل کونکا است.

 

استراحتگاه صنعت نفت
استراحتگاه صنعت نفت

استراحتگاه صنعت نفت در مازندران

ایده‌ی طراحی و ساخت پروژه‌ی استراحتگاه صنعت نفت در مازندران از سال 1351 شروع شد. در سال‌های بعد توسعه پیدا کرد. این پروژه به صورت مسابقه‌ای بین چند شرکت بود که شرکت داض که مربوط به کامران دیبا بود موفق به کسب این فرصت شد. این طرح به شکل، راهروهایی با دید به جنگل و اتاق‌هایی با دید به دریا طراحی و اجرا شد.

 

دفتر مخصوص فرح پهلوی
دفتر مخصوص فرح پهلوی

دبیرخانه مخصوص فرح پهلوی

این ساختمان به منظور رسیدگی به امور فرهنگی و اداری فرح طراحی و اجرا شد. دبیرخانه فرح پهلوی در نیاوران قرار دارد و در سال 1349 ساخته شده است. کامران دیبا؛ با استفاده از ستون‌های سنگی یکپارچه در حیاط، و با تاکید بر هماهنگی رنگ‌های به کار رفته با یکدیگر، هنر اصیل ایرانی را به نمایش گذاشت.

کلام آخر:

تعدادی از آثار مشهور کامران دیبا، معمار معروف ایرانی را معرفی کردیم. آثار بسیاری در ایران و خارج از ایران از این معمار مشهور وجود دارد. کامران دیبا معمار نوگرایی است که تلاش کرد معماری سنتی و مدرن را در کنار هم به کار گیرد.

 

مطالب پیشنهادی:

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه