خانه ای که از تپه پایین می‌آید!

خانه ای که از تپه پایین می‌آید!

به قلم: سمانه زارعی

هماهنگی بستر قرارگیری ساختمان و فرم آن یکی از اصول اصل در طراحی ساختمان است. این موضوع در پروژه خانه روی تپه در لس آنجلس به خوبی رعایت شده است. خانه‌ای که علاوه بر همخوانی با بستر تپه‌ای، دید خوبی دارد و جلوی دید افقی ساختمان‌ مجاور خود را نگرفته است.

مبلمان اداری ارگو

 

محوطه خانه
محوطه خانه

خانه‌ای که از تپه پایین می‌آید؛ نام پروژه‌ای مسکونی است که توسط گروه معماری بستور طراحی شده است. این خانه با تقلید از شکل تپه‌ای که روی آن قرار گرفته با منظره چشم نواز خود هماهنگ شده است. سقف نیز که با تکرار اشکال قله مانند و همچنین شیب‌دار طراحی شده، نوعی ریتم بصری فریبنده ایجاد و خانه را با محیط شیب دار آن یکپارچه می‌کند.

 

نمای قرارگیری بنا روی تپه
نمای قرارگیری بنا روی تپه

و از همه جالب‎تر که بخشی از سازه دقیقا با شیب تپه هماهنگ شده و به اصطلاح در دل آن جای گرفته است. حالت پله‌ای سازه هر چند در مقایسه با پیچیدگی ساخت پروژه‌های خاص، مورد چندان چشمگیری نیست اما معماری مینیمال، زیبایی محیط و هماهنگی این خانه با شرایط طبیعی منطقه، آن را به یک اثر هنری جذاب تبدیل کرده است.

 

فضای بیرونی و نشیمن
فضای بیرونی و نشیمن

در ساخت این بنا از سه ماده اولیه؛ صفحات بتنی، خرپاهای پیش ساخته و سقف صنعتی از جنس پی‌وی‌سی که 80 میلیمتر ضخامت دارد، استفاده شده است. دو خرپا بزرگ آلاچیق اتاق نشیمن را تشکیل می دهند که توسط دو منطقه خصوصی احاطه شده است. این غرفه عمومی برای منظره ای به سمت اقیانوس و همچنین مخزن و کوه ها باز است.

 

 

پنجره‌های بزرگ خانه روی تپه
پنجره‌های بزرگ خانه روی تپه

پنجره‌های بزرگ و جهت قرار‌گیری آنها علاوه بر امکان دیدن منظر اطراف خانه، نور کافی را وارد ساختمان می‌کند.

 

 

 

ساختار ساختمان روی تپه

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر در بخش معماری، به بخش پروژه‌های برجسته سر بزنید.

منابع: bestorarchitecture – mobna

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه