معرفی 6 گیاه آپارتمانی حساس به جابه‌جایی، جای این گیاهان را عوض نکنید.

معرفی 6 گیاه آپارتمانی حساس به جابه‌جایی، جای این گیاهان را عوض نکنید.

به قلم: سمانه زارعی

گیاهان آپارتمانی موجودات زنده‌ای هستند که با وجود سازگاری به شرایط آپارتمانی، ممکن است برخی از شرایط برایشان ناخوشایند باشد. مثلا جابه‌جا کردن گیاهان آپارتمانی یکی از این موارد است که بعضی از گیاهان آپارتمانی به آن حساس هستند. اگر به دنبال پرورش گیاهان آپارتمانی در خانه هستید لازم است که انواع گیاه آپارتمانی حساس به جابه‌جایی را بشناسید. در این مطلب چند گیاه آپارتمانی حساس به جابه‌جایی را معرفی کرده‌ایم.

دستگیره کابینت

شوک گیاه آپارتمانی در جابه‌جایی

برخی از گیاهان آپارتمانی ممکن است با تغییر شرایط محیطی دچار شوک شوند. شوک گیاه آپارتمانی ممکن است با تغییر جای گیاه آپارتمانی و یا تعویض گلدان از گلخانه به خانه و یا از بخشی از ساختمان به قسمت دیگر ساختمان اتفاق بیفتد. پژمرده شدن گیاه، لول شدن برگ‌ها، خشک شدن برگ‌های پایینی، خمیده شدن ساقه و شاخه و… از جمله علایم شوک گیاه آپارتمانی است. برای اینکه از شوک شدن گیاه تا حد امکان جلوگیری کنید، نکته‌های زیر را در نظر بگیرید:

  • بررسی کنید که حتما شرایط فضای جدید، متناسب با نیازهای گیاه باشد.
  • به گیاه فرصت بدهید تا با شرایط جای جدید سازگار شود و اگر شرایط فضای جدید مناسب گیاه است، جای آن را مجددا تغییر ندهید.
  • اگر گیاه آپارتمانی را به فضایی خشک‌تر منتقل می‌کنید، به تامین رطوبت آن بیشتر توجه کنید.
  • برای جلوگیری از شوک گیاه آپارتمانی حاصل از تعویض گلدان، مراقب ریشه‌ها و سالم ماندن آنها در حین تعویض باشید.

 

گیاهان آپارتمانی حساس به جا به جایی

به طور کلی بهتر است گیاهان آپارتمانی جای ثابتی داشته باشند، ولی بعضی از گیاهان حساسیت بیشتری به تغییر مکان دارند. در ادامه تعدادی از گیاهان خانگی که به جابه‌جا شدن حساس هستند معرفی شده‌اند. پس لازم است نکته‌های بیان شده در مورد این گیاهان را به خاطر بسپارید تا گیاهانی سرحال و سرسبز داشته باشید. اگر قرار است به خانه جدیدی نقل مکان کنید و می‌خواهید گیاهان آپارتمانی‌تان را با خود ببرید. در مطلب 9 نکته مهم برای جابه‌جایی گیاهان آپارتمانی در اسباب کشی نکته‌هایی را بیان کرده‌ایم که باعث سرحال ماندن گیاهان آپارتمانی خواهند شد.

 

1. کروتون، گیاه آپارتمانی حساس به جابه‌جایی

یکی از گیاهان زیبای آپارتمانی است که قبلا در مطلب گیاه آپارتمانی با برگ‌های سبز و قرمز در مورد آن صحبت کرده‌ایم. این گیاه بیشتر به تعویض گلدان و آسیب دیدن ریشه‌هاش حساس است. اگر می‌خواهید کروتون را به جای جدیدی منتقل کنید، از وجود نور کافی و غیر مستقیم مطمئن شوید.

2. کاج مطبق، مراقب جابه‌جا کردن این گیاه باشید.

کاج مطبق یکی از انواع گیاهان آپارتمانی است که نیاز به توجه بیشتری دارد و جزو گیاهان آپارتمانی حساس به جابه‌جایی است. کاج مطبق دوست ندارد خاک خیس و مرطوب داشته باشد ولی رطوبت هوای اطراف برای آن لازم است. پس هنگامی که می‌خواهید آن را به فضای جدید جابه‌جا کنید، رطوبت هوا را در نظر بگیرید. از طرفی در هنگام جابه‌جایی این گیاه، مراقب شاخه‌های مطبق آن باشید.

 

3. بنت قنسول، گیاه حساس به جابه‌جایی

یکی از انواع گیاهان آپارتمانی که افراد به عنوان هدیه آن را انتخاب می‌کنند، بنت قنسول است. ممکن است بعد از جابه‌جایی گیاه بنت قنسول با ریزش برگ‌های سبز و سالم آن مواجه شوید. نگران نباشید، چندین روز نیازهای گیاه را به خوبی تامین کنید و حواستان به بنت قنسول باشد تا مثل روز اول سرحال شود.

مطلب پیشنهادی: گیاهان برگ قرمز: این گیاه انرژی بخش!

 

4. نخل  ماداگاسکار، گیاهی که جابه‌جایی را دوست ندارد.

یکی از گیاهان آپارتمانی که ظاهری جذاب و متفاوت دارد، نخل ماداگاسکار است. این گیاه به جابه‌جایی حساس است پس آن را جابه‌جا نکنید  یک مکان ثابت که نور و هوای متناسبی با نیازهای نخل دارد، انتخاب کنید و آن را در همانجا نگهدارید. تغییر جای نخل ماداسگار، باعث ریزش برگ‌های این گیاه آپارتمانی می‌شود.

 

5. بنجامین، از گیاهان حساس به جابه‌جایی

یکی از مهم‌ترین نکته‌های نگهداری گیاه بنجامین جابه‌جا نکردن آن است. پس یک جای مناسب برای آن پیدا کنید و گیاه را به صورت طولانی مدت در آن قرار دهید. گیاه بنجامین ناراحتی‌اش از جابه‌جا کردن گلدان را به صورت ریزش برگ نشان می‌دهد. در مورد این گیاه جذاب در مطلب گیاه بنجامین، کمی بیشتر هوای این درختچه زیبا را داشته باشید! بیشتر بخوانید و با نیازهای آن آشنا شوید.

 

6. فیکوس گیاه زیبای حساس

گیاه فیکوس الاستیکا یکی از انواع گیاه آپارتمانی پهن برگ است که هم در فضای مسکونی و هم در فضاهای اداری کاربرد زیادی دارد. گیاه فیکوس یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی حساس به جابه‌جایی است پس بهتر است از همان ابتدا یک جای ثابت و مناسب برایش در نظر بگیرید. فیکوس جزو گیاهان استوایی است در نتیجه هوای سرد برایش مناسب نیست و هوای گرم را بیشتر دوست دارد. لازم است فیکوس در جایی با نور کافی و غیرمستقیم قرار داشته باشد.

کلام آخر:

در این مطلب با تعدادی از گیاهان آپارتمانی حساس به جابه‌جایی آشنا شدیم. به طور کلی سعی کنید گیاهانتان جای ثابتی داشته باشند. و در مورد این گیاهان حساسیت بیشتری داشته باشید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه