نحوه تمیز کردن مبلمان

نحوه تمیز کردن مبلمان

به قلم: سمانه زارعی

مبلمان یکی از کالاهای مصرفی افراد است که هزینه زیادی صرف خرید مبل می شود. بنابراین زمانی که می خواهیم این کالا را تهیه کنیم در ذهنمان این می گذرد که حداقل تا چند سال از مبل خریداری شده، استفاده کنیم .با توجه به قیمت های این محصول  برخی افراد مجبوربه خرید مبلمان اقساطی می شوند.علاوه بر آن در طی این زمان کیفیت خود را از دست ندهد. عوامل زیادی در طول عمر مبلمان تاثیرگذار است. یکی از این عوامل نحوه نگهداری مبلمان است. نحوه نگهداری مبلمان نیز به بهداشت مبل بستگی دارد. در این مقاله میخواهیم به راهکارهایی برای شستشوی مبلمان و تمیز کردن پارچه مبل بپردازیم.

کارانا دکور

 

مبلمان جزو کالاییست که همه روزه مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت عدم رعایت بهداشت آن و تمیز نکردن آن باعث ایجاد لکه های متفاوت بر روی سطوح آن می شود. از طرفی اگر مدت زمان زیادی از آلودگی سطوح مبلمان گذشته باشد، امکان دارد  لکه آن به صورت کامل تمیز نشود. افرادی که در منزلشان کودکی خردسال دارند و یا از آن دسته از افرادی هستند که بسیار مهمان نواز هستند و مهمانان زیادی برایشان می آید. میدانند که هر لحظه امکان کثیفی و لکه شدن مبلمانشان وجود دارد. اما چگونه لکه های مبلمان را تمیز کنیم؟ نکته اول این این است که سعی کنید هرچه سریع تر آن لکه را تمیز کنید. برای اینکه بدانید با چه موادی باید آن را تمیز کنید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

ابتدا شما باید مواد شوینده مورد نیازتان را تهیه کنید. به معرفی بهترین مواد شوینده مبلمان می پردازیم.

پارچه‌های میکروفایبر، پارچه های با لطافت بالا که درعین لطافت با بی رحمی تمامی گرد و غبار را از بین می برد.این پارچه ها به اندازه ای کاربردی هستند که سعی کنید حتما آن را تهیه کنید.

یکی دیگر از پارچه هایی که با آن میتوانید کل یک مبل را تمیز کنید، پارچه مخصوص ظروف است.

اولین مایع شوینده که برای تمیز کردن هر نوع لکه ای از آن استفاده می شود، مایع ظرفشویی است. این مایع در دسترس عموم قرارگرفته است و به راحتی میتوان آن را تهیه کرد.

یکی از اشیایی که برای رفع هر نوع کثیفی  از پاک کردن تمام سطوح مبل تا سرامیک و پارکت های منزل اسفنج جادویی است. این اسفنج همانطور که از نامش پیداست مانند یک جادو عمل کرده و تمام کثیفی ها را از بین می برد.

اگر مبلتان چوبی است می توانید از اسپری مو برای تمیزی آن استفاده کنید.

اگر لکه ایجاد شده بر روی مبل مدت زیادی باشد که وجود دارد و از بین نمی رود میتوانید از سرکه سفید استفاده کنید.

اگر به دنبال درخشش و براقیت مبلمانتان هستید، پیشنهاد ما به شما روغن بچه می باشد.

تا به اینجا با وسایلی که برای از بین بردن کثیفی ها نیاز است، آشنا شده ایم.

مراحل تمیز کردن مبلمان

در ابتدا اگر مبلمانتان روکش های زیپی دارد که قابل شستشو هستند آن را جدا کرده و جدا بشویید. پس از شستشو میتوانید با یک برس سطح آن را گردگیری کنید. اگر برس مخصوص گردگیری در دسترستان نیست میتوانید  از یک پارچه خشک آن را تمیز کنید، البته در انتخاب پاچه ای که برای تمیز کردن استفاده می کنید دقت داشته باشید که رنگش به گونه ای نباشد که به مبل پس بدهد و ایجاد یک لکه جدید بکند. بعد از این مرحله با جارو برقی تمام سطوح آن را تمیز کنید. پس از جارو برقی با دستگاه بخارشو یا بخار دهی اتو آن را مخصوصا قسمت های کوچک و مخفی را تمیز نمایید. در هنگام خرید حتما سوال کنید که پارچه نسبت به گرما حساس نباشد و آسیب نبیند. با اینکار علاوه بر تمیزی هر نوع کثیفی آن را ضد عفونی نیز کردید.

اگر لکه ای بر روی سطح مبلمان شکل گرفت به طور مساوی از 3 ترکیب آب و سرکه سفید و مایع ظرفشویی (یک قاشق غذاخوری ) است. ترکیب این 3 ماده را به سطح مبل بزنید (اگر بتوانید اسپری کنید عالی تر است.) و با پارچه ای تمیز سطح لکه را بکشید. با این ترکیب فوق العاده میتوانید تاثیر آن را در تمیز شدن ببینید.

در صورتی که از زمانی که لکه ایجاد شده است مدت بسیاری گذشته باشد و بوی بدی بدهد، با ترکیب گفته شده  تمیز نمی شود. تنها پودر جوش شیرین را به آن بزنید. 20 تا 30 دقیقه منتظر بمانید پس از آن را با جاروبرقی تمیز نمایید.

استفاده از شوینده مبل

یکی دیگر از روش هایی که همه با آن آشنا هستند، استفاده از شوینده مبل است.  شما با استفاده از این شوینده می توانید هر نوع کثیفی و بوی بدی را از بین ببرید. تنها نکته ای که در هنگام خرید باید آن را در نظر بگیرید سازگاری آن با پارچه مبلتان است.

یکی از عواملی که باعث ایجاد بوی بد مبلمان می شود، خشک شدن آن است. حتما پس از شستشو با یک پارچه خشک بر روی سطح آن بکشید و از خشکی کامل مبل مطمئن شوید. بعد از آن استفاده کنید.بعد از اینکار بهتر است تا مجدد جارو برقی بکشید تا اگر ذرات اضافی که وجود دارد از بین برود.

روش آخر برای شستشوی مبل

آخرین روش استفاده از شامپو فرش می باشد. در این روش نیاز به یک اسفنج، آب ولرم و شامپو فرش می باشد. آب ولرم و شامپو فرش را ترکیب کنید به گونه ای که کف کند.اسفنج را با محلولتان ترکیب کرده، آب آن را بگیرید. بر رو سطح مبل بکشید تا لکه از بین برود.سپس با پارچه ای خشک بر روی سطح آن بکشید تا کف از بین برود و خشک شود.

 

در بازار مبل امام علی کرج شما می‌توانید با اقساط بلند مدت تا 60 ماهه اقدام به خرید انواع مختلف مبل در طرح و رنگ متنوع و همچنین تشک خواب، فرش و سایر محصولات مربوط به سرویس خواب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت این مجموعه مراجعه کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه