چگونه روف گاردن ساده و ارزان طراحی کنیم؟

چگونه روف گاردن ساده و ارزان طراحی کنیم؟

به قلم: سمانه زارعی

اغلب افراد فکر می‌کنند روف گاردن یکی از امکانات گران قیمت ساختمان است، در نتیجه به ذهنشان هم نمی‌رسد که اجرای روف گاردن ساده و ارزان امکان‌پذیر است. درست است که هر مدل طراحی روف گاردن هزینه‌ای دارد، ولی برای کم کردن هزینه‌های روف گاردن راهکارهایی وجود دارد. در این مطلب به این موضوع پرداخته‌ایم.

بالسا

روف گاردن با قیمت اقتصادی

اگر روف‌گاردن‌های لوکس و زیبایی را دیده‌اید که نمی‌توانید آنها را داشته باشید، در ابتدا به طراحی یک روف گاردن ساده فکر کنید، راهکارهای ساده، امکانات معمولی و نهایت استفاده از تجهیزاتی که دارید. در این حالت، ایده‌های ساده‌ای به کمکتان می‌آیند. مطمئن باشید در بام سبز ساده ساختمان‌تان هم می‌توانید اوقات فراغت خوبی را بگذرانید. همچنین در صورتی که طراحی و اجرای روف گاردن ساختمان را به طراح بسپارید، می‌توانید از او بخواهید که طرح و اجرای اقتصادی‌تری هم به شما پیشنهاد دهد. در ادامه ایده‌هایی برای طراحی روف‌گاردن ساده و ارزان آمده است.

 

1. کف سازی در روف گاردن ساده و ارزان

کف‌سازی بخش مهمی از اجرای روف گاردن است. به جای کفپوش‌های چوبی می‌توانید از یک کفپوش ارزان مانند چمن مصنوعی برای روف‌گاردن ارزان استفاده کنید. همچنین چمن مصنوعی را با سنگریزه ترکیب کنید. چمن‌های مصنوعی قابل استفاده در جای دیگری هم هستند و قابل جابه‌جا شدن هستند. اگر قصد طراحی روف گاردن کوچک دارید، کف بام را با ترکیب چوب پلاست و چمن مصنوعی اجرا کنید.

 

2. گیاهان در روفگاردن اقتصادی، سبزینگی ارزان

گیاهان مختلفی که در روف‌گاردن استفاده می‌شوند، قیمت‌های متفاوتی دارند. در ابتدا یک لیست از گیاهان مناسب روف گاردن تهیه کنید. این گیاهان شرایط ماندگاری در بام سبز را دارند. حالا از بین آنها گیاهانی که با شرایط محیط بام شما سازگارند و نیاز به نگهداری کمتری دارند را جدا کنید. اینجاست که قیمت هر گیاه باید با میزان بودجه شما جور دربیاید. برای طراحی یک بام سبز ارزان و ساده، لازم نیست تنوع گیاهی زیادی داشته باشید.

 

3. مبلمان در روف‌گاردن ساده و ارزان

انواع مبلمان فضای باز متنوع و جذاب در بازار وجود دارد که ممکن است از آنها خوشتان بیاید. ولی اگر قرار است یک روف گاردن ارزان و ساده داشته باشید، کمی خلاقانه‌تر فکر کنید. طراحی و ساخت نیمکت‌های ثابت با شکل ساده، برایتان ارزان‌تر خواهد بود تا تعدادی مبلمان که شکل و فرمی کلاسیک و مجلل دارند. ایده دیگر برای مبلمان روف‌گاردن استفاده از امکانات موجود است. صندلی‌های چوبی که در انباری و یا خانه دارید و بی استفاده مانده‌اند می‌توانند در روف گاردن جایی برای دورهمی باشند.

 

4. آبنما در روف گاردن ارزان، بودن یا نبودن؟

هر امکاناتی که به روف گاردن اضافه کنید، هزینه‌های شما را بالا می‌برد. اگر دوست دارید حتما یک آبنما در روف گاردن داشته باشید، در ابتدا اطلاعاتی راجع به انواع آبنمای روف گاردن بدست بیاورید. مدل‌های ارزانتر آبنما و یا کوچکتر را درنظر بگیرید. اگر یک متخصص و طراح بام سبز ساختمان را طراحی می‌کند، از او بخواهید در مورد قیمت‌ها به شما اطلاعاتی بدهد. سپس برای بودن و یا نبودن آبنما تصمیم بگیرید.

 

5. سایه‌بان به جای آلاچیق در روف گاردن ارزان

ساخت یک آلاچیق و یا آتریوم در روف گاردن پشت بام، هزینه‌بر است. هرچند این موضوع بستگی یه میزان بودجه شما دارد. برای داشتن یک فضای دنج ارزان و ساده برای دورهم بودن که در طی روز سایه باشد و یا در بارندگی از خیس شدن مبلمان جلوگیری کند، با استفاده از چتر روف‌گاردن امکان پذیر است. دراین صورت هزینه کمتری باید بپردازید.

 

6. گیاه رونده به جای دیوار سبز

ممکن است بخواهید دیوارهای پشت‌بام که ظاهر زیبایی ندارند را بپوشانید. بعضی از طراحان از دیوار سبز برای این موضوع استفاده می‌کنند. اما راهکارهای ارزانتر برای پوشاندن دیوار بام؛ رنگ‌آمیزی دیوارها متناسب با فضا و همچنین استفاده از گلدان گیاهان رونده و هدایت آنها روی دیوار است.

 

7. متریال ارزان در روف گاردن ساده و ارزان

برای طراحی و اجرای روف‌گاردن از متریال‌های مختلفی استفاده می‌شود. اگر کمی بررسی کنید متوجه می‌شوید که مصالح مختلف بر اساس کیفیت و یا در دسترس بودن قیمت‌های مختلفی دارند. برای اجرای روف گاردن با قیمت کمتر لازم است مصالحی ارزانتر را تهیه کنید. البته ضروری است که به طول عمر و یا متناسب بودن متریال برای فضای بام توجه کنید در غیر این صورت با خرید یک متریال ارزان، مجبورید بعد از مدتی هزینه‌ای بیشتر بپردازید. می‌توانید به جای ترموود از چوب پلاست برای کفسازی بام و یا آلاچیق استفاده کنید.

 

کلام آخر:

در این مطلب ایده‌هایی برای طراحی و اجرای روف گاردن ساده و ارزان را گفتیم. علاوه بر این موارد، شما می‌توانید از هنر و مهارت‌های خود برای ایجاد یک فضای گرم و صمیمی استفاده کنید، از نورپردازی و رنگ آمیزی گرفته تا گلکاری و ساخت نیمکت و..

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه