روف گاردن شیشه ای، طراحی بام سبزی مدرن و متفاوت

روف گاردن شیشه ای، طراحی بام سبزی مدرن و متفاوت

به قلم: سمانه زارعی

یکی از انواع روف گاردن که فضای پشت بام را با روشی متفاوت زیبا می‌کند، روف گاردن شیشه‌ای است. تا به حال این مدل از روف گاردن را دیده‌اید؟ یک روف گاردن شفاف و دیدنی که عنصر شیشه در آن خودنمایی می‌کند.

مبلمان اداری ارگو

 

روف گاردن شیشه‌ای چیست؟

در روف گاردن شیشه‌ای برای طراحی و اجرای اغلب فضاها از متریال شیشه استفاده شده است. شیشه در کنار متریال‌های دیگری مانند چوب و یا گیاهان فضای سبز، جلوه‌ای خاص به بام سبز می‌دهد. ایجاد فضایی برای فصل سرد، مدرن و دلباز کردن فضا، امکان دید به فضاهای بیرونی و زیبایی از جمله مزایای روف گاردن شیشه‌ای است.

 

1. آلاچیق در روف گاردن شیشه‌ای

یکی از مهم‌ترین عناصر روف گاردن شیشه‌ای آلاچیق یا آتریوم آن است. این فضاها جزو اولین فضاهایی هستند که افراد وقتی وارد روف گاردن می‌شوند، آن را می‌بینند. این نوع آلاچیق اگر به صورت بسته باشد، فضایی مناسب برای همه فصل‌ها ایجاد می‌کند. همچنین وجود فضایی شفاف در روف گاردن کوچک باعث دلبازتر شدن آن می‌شود. آتریوم‌ها اتاق‌هایی شیشه‌ای هستند که می‌توانند در روف گاردن‌های اداری و مسکونی برای برگزاری جلسات و یا دورهمی‌ها استفاده شوند.

 

2. آبنما در بام سبز شیشه‌ای

آبنمای روف گاردن، عنصر آب و حس سرزندگی را به روف گاردن می‌آورد. حرکت آب در آبنمای شیشه‌ای انعکاس زیبایی را ایجاد می‌کند. با اجرای آبنمای شیشه‌ای هماهنگی بین عناصر شیشه‌ای دیگر و آبنما ایجاد می‌شود. آبنمای شیشه‌ای برای طراحی فضاهای مدرن بسیار مناسب است.

 

3. سقف روف گاردن شیشه‌ای

قبلا در مطلب سقف روف‌گاردن به انواع سقف‌های کاربردی برای بام سبز اشاره کرده‎ایم. یکی از انواع سقف روف گاردن‌ها سقف شیشه‌ای است. این نوع سایبان، نور را به خوبی عبور می‌دهد ولی ممکن است در اثر ضربه شدید آسیب ببیند.

مطلب پیشنهادی: روف گاردن چوبی، حس طبیعت در پشت بام

4. جان پناه شیشه‌ای در روف گاردن

یکی دیگر از عناصری که به روف گاردن جلوه می‌دهد، جان پناه شیشه‌ای آن است. جان پناه شیشه‌ای مانند یک دیواره کوچک دورتادور بام نصب می‌شود. همچنین اگر از اختلاف سطح و سکو در طراحی روف گاردن استفاده شود؛ جان پناه شیشه‌ای برای جدا کردن حاشیه سکو به کار می‌رود.

 

انواع شیشه‌ برای اجرای روف گاردن شیشه‌ای

وقتی از روف گاردن شیشه‌ای صحبت می‌کنیم، نوع شیشه انتخابی برای استفاده در بخش‌های مختلف اهمیت پیدا می‌کند. مقاومت در برابر شرایط آب وهوایی فضای بام، مقاومت در برابر نورخورشید، حداکثر مقاومت در برابر ضربه و نوع شکستن شیشه ویژگی‌هایی هستند که باید در شیشه‌های روف گاردن به آنها توجه شود. انواع شیشه‌های کاربردی در اجرای روف گاردن شیشه‌ای عبارتند از:

  • شیشه لمینت : نوعی شیشه دولایه است که در صورت شکستن، خرد شده و در جای خود باقی می‌ماند. این نوع شیشه برای سقف شیشه‌ای روف گاردن مناسب است.
  • شیشه سکوریت: این نوع شیشه، مقاومت بالایی دارد و در صورت شکستن، به صورت تکه‌های کوچکی که لبه تیز ندارند در می‌آید. برای ساخت نرده‌های روف‌گاردن بهتر است از شیشه سکوریت استفاده شود.
  • شیشه هوشمند: در این نوع شیشه امکان کنترل دید و شفافیت وجود دارد. شیشه هوشمند برای دیوارهای آلاچیق شیشه‌ای کاربرد دارد.
  • شیشه ضد حریق: شیشه‌هایی هستند که دربرابر آتش سوزی آسیب نمی‌بینند.

 

کلام آخر:

روف گاردن شیشه‌ای فضایی در پشت بام است که بیشتر، متریال شیشه در آن استفاده شده است. انتخاب شیشه مناسب و همچنین اجرای اصولی آن بر مقاومت و طول عمر بخش‌های مختلف تاثیرگذار است. برای طراحی و اجرای روف گاردن شیشه‌ای از طراحان متخصص در این زمینه مشورت بگیرید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه