روف گاردن چوبی، حس طبیعت در پشت بام

روف گاردن چوبی، حس طبیعت در پشت بام

به قلم: سمانه زارعی

بام سبز روشی برای آوردن طبیعت به داخل شهر و ساختمان‌های شهری است. حالا اگر چوب هم در آن وجود داشته باشد، در کنار گیاهان فضای سبز حس مثبتی را ایجاد می‌کند. روف گاردن چوبی یکی از انواع روف‌گاردن است که در این مطلب قرار است راجع به آن صحبت کنیم.

قالیشویی ادیب

 

روف گاردن چوبی چیست؟

روف گاردن چوبی، به انواعی از بام سبز گفته می‌شود که ساختار آن بیشتر از چوب ساخته شده و یا نمای بیرونی آن بیشتر از جنس چوب است. این نوع روف گاردن حس گرما و صمیمیت را به فضای پشت بام می‌آورد. ترکیب گیاهان فضای سبز و چوب، هارمونی خوبی از عناصر طبیعت را ایجاد می‌کند به همین دلیل اغلب طراحان از این ترکیب برای طراحی بام سبز استفاده می‌کنند. در بین انواع روف گاردن این نوع طراحی بام اغلب در روف‌گاردن‌های مدولار یا جعبه گیاه دیده می‌شوند.

 

مزایای روف گاردن چوبی

شاید یکی از سوالات در مورد این نوع طراحی این است که؛ اگر متریال چوب را برای اجرای روف گاردن انتخاب کنید، چه مزایایی نسبت به متریال دیگر دارد:

  • با استفاده از متریال چوب، حس نزدیکی به طبیعت بیشتر احساس می‌شود.
  • زیبایی و جذابیت فضا از جمله ویژگی‌هایی است که روف گاردن چوبی در بام ایجاد می‌کند.
  • تنوع در طرح و رنگ انواع چوب و طراحی عناصر چوبی زیاد است و دست طراحان برای طراحی فضاهای مختلف چوبی باز است.
  • تناسب رنگ و فرم روف‌گاردن چوبی با فضای سبز و هر نوع فضای بام آن را به روشی پر طرفدار تبدیل کرده است.

معایب روف گاردن چوبی

یکی از معایب روف گاردن چوبی قیمت چوب طبیعی و یا چوب پلاست‌های با کیفیت بالاست. از طرفی هم متریال‌های طبیعی مانند چوب در برابر نورخورشید و آب و هوا مقاومت کمی دارند. چوب نسبت به متریالی مانند فلز زودتر پوسیده می‌شود. دردنتیجه عمر کمتری دارد.

مطلب پیشنهادی: معایب روف گاردن، 4 موردی که شاید ندانید!

 

انواع چوب در روف گاردن چوبی

همانطور که گفتیم در روف گاردن چوبی هم می‌توانیم چوب طبیعی فرآوری شده استفاده کنیم و هم اینکه از متریالی با ظاهر چوب استفاده کنیم.

ترموود

ترموود در واقع چوب فرآوری شده توسط حرارت است. این متریال چوب طبیعی است که با استفاده از حرارت مقاوم‌تر شده‌اند. ترموود در مقابل ضربه، شرایط آب و هوایی و پوسیدگی مقاومت بالاتری دارد. ظاهر زیبای آن در روف گاردن چوبی توجه همه را به خود جلب می‌کند. چوب ترموود بافت بسیار طبیعی، وزن کم و تنوع رنگی دارند اما قیمت آن بالاتر از چوب پلاست است.

چوب پلاست

چوب پلاست، که به آن وود پلاست هم می‌گویند. متریالی نسبتا جدید است که از ترکیبات پلاستیکی و چوب طبیعی تشکیل شده است. این متریال در واقع نوعی چوب نیمه مصنوعی است. با این حال ظاهر و بافتی طبیعی و شبیه به چوب دارد. از چوب پلاست در طراحی روف گاردن چوبی و طراحی محوطه بسیار استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی: تفاوت ترموود و چوب پلاست، نکات خواندنی این دو متریال پاییزی!

 

فضاهای چوبی در روف گاردن چوبی

برای ساختن قسمت‌های مختلفی از روف گاردن چوبی از چوب استفاده می‌شود. در ادامه ایده‌هایی از کاربرد چوب در بام سبز آمده است:

کفسازی در روف گاردن چوبی: کف روف گاردن چوبی را می‌توانید با استفاده از چوب پلاست و یا ترموود بپوشانید. برای زیبایی بیشتر آن را با موزاییک‌های سنگی و یا چمن مصنوعی ترکیب کنید.

نما و دیواره‌ها در روف گاردن چوبی: برای طراحی پشت بام‌هایی که قرار است جلوی دید به آنها گرفته شود، دیوارهای چوبی ایجاد می‌کنند. این دیواره‌ها می‌تواند توسط متریال چوبی پوشانده شوند. همچنین برای پوشاندن قسمت تاسیسات در پشت بام، متریال چوب گزینه خوبی است.

مبلمان در روف‌گاردن چوبی: در بام سبز بعضی از مبلمان به صورت متحرک و قابل جابه جا کردن هستند و بعضی از آنها ممکن است مانند میز و نیمکت‌هایی ثابت طراحی و اجرا شوند. در این صورت چوب می‌تواند انتخابی برای ساخت نیمکت و صندلی‌های چوبی در روف گاردن چوبی باشند.

آلاچیق و پرگولا: ممکن است بخواهید در روف گاردن چوبی یک آلاچیق و یا پرگولا طراحی کنید. در این صورت آلاچیق چوبی روف گاردن پشت بام ساختمان را تکمیل می‌کند.

ایجاد اختلاف سطح: ممکن است در بعضی از روش‌های طراحی واجرای بام سبز از ایجاد اختلاف سطح استفاده شود که در آن متریال چوب پوشش پله و سطح سکو را تشکیل می‌دهد.

دیواره و سکوی جکوزی: بعضی از انواع جکوزی‌ روف گاردن دارای دیواره بیرونی از جنس چوب و یا چوب پلاست هستند که گزینه خوبی برای روف گاردن چوبی به شمار می‌روند.

قیمت روف گاردن چوبی

قیمت روف گاردن چوبی، بستگی زیادی به نوع چوب و کیفیت آن دارد. ولی جنس چوب یکی از عوامل تعیین کننده قیمت روف گاردن است. مواردی مانند، مساحت روف گاردن، امکانات بام سبز، نوع و مقدار گیاهان به کار رفته در روف گاردن از موارد موثر در قیمت روف گاردن چوبی هستند.

کلام آخر:

روف گاردن چوبی یکی از ایده‌های طراحی بام سبز در ساختمان‌هاست. در این مطلب در مورد این نوع از روف گاردن صحبت کردیم. طراحان روف گاردن در مورد انتخاب متریال مناسب برای ساخت روف گاردن به شما کمک خواهند کرد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه