سقف روف‌ گاردن، لذت از بام سبز در هر هوایی

سقف روف‌ گاردن، لذت از بام سبز در هر هوایی

به قلم: سمانه زارعی

بام‌‌های سبز در انواع سیستم‌های مختلفی طراحی و اجرا می‌شوند. در بعضی از انواع روف‌گاردن طراحان، فضایی طراحی می‌کنند که در همه فصل‌ها قابل استفاده باشد. فضاهای نشستن نیاز به سقف روف‌ گاردن دارند که از مبلمان بام در برابر نور خورشید و بارندگی حافظت کند و همچنین افراد بتوانند در طی روز و شب و حتی هوای بارانی از فضای بام استفاده کنند. در این مطلب راجع به سقف روف‌گاردن صحبت خواهیم کرد.

مبلمان اداری ارگو

 

سقف روف گاردن و کاربردهای آن

سقف روف گاردن یا سایه‌بانی که در بام نصب می‌شوند یا به صورت یکپارچه و ثابت و یا به شکل سقف متحرک روف‌گاردن طراحی می‌شوند. سقف‌های متحرک به دو شکل دستی و یا برقی و با ریموت باز و بسته می‌شوند. سقف روف‌گاردن نه تنها در فضای بام قابل استفاده است بلکه در رستوران‌ها و کافه‌هایی که فضایی برای پذیرایی در بیرون از ساختمان دارند هم اجرا می‌شوند. این نوع سقف امکان استفاده از فضای آزاد را در نور شدید خورشید و یا در زمان بارندگی امکان‌پذیر می‌کند.

 

انواع سقف روف‌گاردن

سقف روف گاردن پشت بام از نظر جنس و متریال انواع مختلفی دارد. از انواع این سقف‌ها در ساخت آلاچیق پشت بام هم استفاده می‌شود. در ادامه به هریک از انواع سقف روف‌گاردن می‌پردازیم:

  • سقف روف گاردن چوبی
  • سقف روف گاردن شیشه‌ای
  • سقف روف‌گاردن پارچه‌ای
  • سقف روف‌گاردن پلی‌کربنات

سقف روف‌گاردن چوبی

از زیباترین انواع سقف روف گاردن، نوع چوبی آن است. این متریال با فضای بام سبز و گیاهان موجود در آن تناسب زیادی دارد. زیبایی، هماهنگی با فضای بام سبز و مصالح دیگر مزیت‌های این نوع سقف روف گاردن است. نیاز به نگهداری زیاد و مقاومت کم در مقابل رطوبت و نور از معایب این نوع سقف است. گاهی برای اجرای سقف روف گاردن چوبی از چوب پلاست که ظاهری شبیه به چوب دارد استفاده می‌کنند تا نیاز به نگهداری کمتر و مقاومت بیشتری داشته باشد.

 

سقف روف گاردن شیشه‌ای

برای اجرای روف گاردن شیشه‌ای، از ساختار فلزی و یا چوبی برای نگه داشتن آن استفاده می‌شود. سقف روف گاردن شیشه‌ای مانند سقف روف گاردن چوبی، مزایا و معایب خودش را دارد. برای اجرای روف گاردن مدرن انتخاب خوبی است. این نوع سقف نمی‌تواند سایه خوبی ایجاد کند ولی در شرایط بارندگی انتخاب خوبی است. شیشه مقاومت کمتری نسبت به سقف‌های دیگر دارد و اجرای آن نیاز به نیروی متخصص دارد. در اجرای روف گاردن کوچک، سقف شیشه‌ای به ورود نور به فضای بام کمک می‌کند.

 

سقف روف‌گاردن پارچه‌ای

یکی از انواع سقف‌های متداول در اجرای سقف روف گاردن نوع پارچه‌ای آن است. این نوع سقف را در رستوران، کافه و انواع بام سبز دیده‌ایم. سادگی، ارزان بودن، سبکی و نصب راحت از مزیت‌های این نوع سقف است. سقف پارچه‌ای به دلیل انعطاف پذیر بودن در انواع سقف روف‌گاردن متحرک استفاده می‌شود.

 

سقف روف‌گاردن پلی‌کربنات

سقف روف گاردن پلی کربنات نوعی پلاستیک است. این نوع سقف ظاهر و کاربردی شبیه به شیشه دارد ولی ارزانتر از سقف شیشه‌ای است. در شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت بالایی دارد. تنوع در طرح و رنگ از مزیت‌های این نوع سقف است. ویژگی که برخی آن را جزو معایب این سقف می‌دانند ظاهر آن است که نسبت به دیگر سقف‌ها خیلی شیک و زیبا نیست.

اجرای سقف روف گاردن

برای طراحی سقف روف گاردن در انواع بام سبز ، لازم است شرایط محیطی و نیازهای کارفرما در نظر گرفته شود. همچنین برای اجرای انواع سقف روف گاردن وجود فضای کافی و قابل اجرا بودن آن را در نظر بگیرید. برای اجرای سقف روف گاردن از نیروهای متخصص استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: آبنمای روف گاردن؛ صدای آرامش در بام سبز

 

قیمت سقف روف‌گاردن

با توجه به اینکه موضوع هزینه‌ها همیشه جزو مهم‌ترین مسائل اجرایی است. لازم است قبل از تصمیم برای طراحی و اجرای سقف روف گاردن، راجع به قیمت‌های انواع متریال سقف آگاهی داشته باشید. هزینه‌ی اجرای سقف روف‌گاردن به عوامل مختلفی مانند، ابعاد و اندازه، نوع جنس سقف روف گاردن، متحرک و یا ثابت بودن سقف، سختی اجرای سقف و… دارد.

کلام آخر:

در این مطلب با انواع سقف روف گاردن آشنا شدیم. هر یک از این نوع سقف‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. طراحان هنگام طراحی انواع سقف باید شرایط فضای بام و هزینه اجرای آنها را در نظر بگیرند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه