نکته‌هایی برای طراحی روف گاردن در مناطق گرم و خشک

نکته‌هایی برای طراحی روف گاردن در مناطق گرم و خشک

به قلم: سمانه زارعی

روف گاردن فضایی است که به طور مستقیم تحت تاثیر شرایط اقلیمی و آب و هوا قرار دارد، در نتیجه لازم است در اجرای بام سبز به شرایط اقلیم توجه کافی کرد. روف گاردن در مناطق گرم و خشک نکته‌ها و اصول خودش را دارد. در این مطلب راجع به این موضوع صحبت خواهیم کرد.

تابلو فرش ریحان

 

روف گاردن در مناطق گرم و خشک

در مناطق گرم و خشک اغلب برای استفاده از فضایی با آب و هوای مطبوع، از داخل ساختمان که با وسایل سرمایشی مناسبی تجهیز شده است استفاده می‌شود. ولی در فصل‌هایی از سال، مانند اواخر پاییز و زمستان و اوایل بهار فضای بیرونی این مناطق بسیار مطبوع هستند و جایی مانند روف گاردن در مناطق گرم و خشک یک فضای عالی برای اوقات فراغت است.

 

گیاهان در روف گاردن مناطق گرم و خشک

گیاهان موجوداتی زنده هستند که تاثیر شرایط محیطی روی آنها زیاد است. در روف‌گاردن مناطق گرم و خشک مهم‌ترین اصل برای انتخاب گیاهان روف گاردن، استفاده از گونه‌های مقاوم به گرما و خشکی است. گیاهان بومی هر منطقه که به راحتی در برابر دمای بالا طاقت می‌آورند بهترین گزینه برای گیاهان مناسب روف گاردن هستند. همچنین گیاهانی که نیاز به نگهداری زیادی ندارند. گونه‌هایی مانند، آلوئه ورا، کاکتوس‌ها، اسطوخدوس و .. از جمله گیاهان مناسب برای مناطق گرم و خشک هستند. رویکرد زری اسکیپ در طراحی روف گاردن، محوطه و همچنین طراحی باغ خشک، محوطه سازی در مناطق گرم و خشک را امکان‌پذیر می‌کند.

 

طراحی فضاها در روف گاردن مناطق گرم و خشک

درست است که بام سبز یعنی فضایی که سبزینگی و گیاه در آن مهم‌ترین عنصر است، ولی قرار نیست حتما بخش زیادی از فضای روف گاردن با گیاهان زینتی پر شود. برای طراحی روف گاردن مناطق گرم و خشک، ایجاد فضاهایی کاربردی برای دورهمی و نشستن، بازی کودکان و فضایی برای لذت بردن از آفتاب به اندازه ایجاد باغچه‌های گیاهان اهمیت دارد. هرچند وجود گیاهان مقاوم مطمئنا فضا را جذابتر می‌کند.

 

متریال در طراحی بام سبز مناطق گرم و خشک

یکی دیگر از مواردی که طراحان در اجرای روف گاردن مناطق خشک به آن توجه می‌کنند، استفاده از مواد و مصالح متناسب با آب و هوا است. مثلا متریال فلز برای روف گاردن مناطق گرم قابل استفاده نیست. چوب یا چوب پلاست را می‌توان در طراحی بام سبز این مناطق استفاده کرد. همچنین شن و ماسه، آجر و خشت و یا استفاده از پارچه در سایبان یا مبلمان می‌تواند برای این مناطق مناسب باشد.

 

کلام آخر:

برای طراحی یک روف گاردن جذاب در مناطق گرم و خشک، لازم است به همه موارد مانند انتخاب گیاهان مناسب، متریال مقاوم، طراحی طبق اقلیم منطقه و… دقت کرد. اگر در مناطق جنوبی کشور زندگی می‌کنید طراحی بام سبز را به یک طراح فضای سبز و منظر بسپارید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه