دکوراسیون آشپزخانه پنجره‌دار ایرانی

دکوراسیون آشپزخانه پنجره‌دار ایرانی

به قلم: سمانه زارعی

آشپزخانه در خانه‌های ایرانی اهمیت زیادی دارد. آشپزخانه‌ای که غذاهای ایرانی و خوشمزه‌ای در آن پخته می‌شود و مهمان احترام خاصی دارد. دکوراسیون آشپزخانه پنجره‌دار ایرانی، باید فضایی گرم و جذاب برای دور هم بودن خانواده و پذیرایی از مهمان باشد. این مطلب از چیدانه را از دست ندهید.

دستگیره کابینت

آشپزخانه پنجره‌دار ایرانی کوچک

با اینکه در دکوراسیون آشپزخانه کوچک مشکل کمبود جا وجود دارد ولی وجود پنجره در آن، امکان بزرگی است. آشپزخانه پنجره‌دار کوچک، مشکل نور و تهویه هوا ندارد. بهتر است برای این مدل از آشپزخانه کابینت‌هایی ساده و با رنگ روشن انتخاب کنید.

ایده برای پنجره آشپزخانه ایرانی

با اینکه این روزها، دکوراسیون آشپزخانه‌های پنجره دار ایرانی جدید، تفاوت چندانی با مدل‌های خارجی دکوراسیون آشپزخانه ندارند، ولی باز هم نشانه‌هایی از دکوراسیون ایرانی در آنها دیده می‌شود که شخصیت آشپزخانه ایرانی را می‌سازد. وجود یک گلدان پشت پنجره فضای آشپزخانه ایرانی را زیباتر می‌کند. و یا المانهای سنتی مانند آویز اسفندی، پارچه‌های آشپزخانه گلدوزی شده، کاشی‌های بین کابینتی با طرح‌های سنتی و اسلیمی، ظروف حصیری، رومیزی‌های سنتی، قرار دادن ظروف مسی در آشپزخانه و… از دکوری‌های سنتی هستند که در خانه‌های ایرانی دیده می‌شود.

مدل کابینت جدید برای آشپزخانه پنجره‌دار ایرانی

اولین کابینت‌ها در آشپزخانه ایرانی، کابینت‌های فلزی بودند. این روزها انواع مدل‌های جدید کابینت برای آشپزخانه‌های ایرانی وجود دارد. یکی از انواع مدل کابینت جدید برای دکوراسیون آشپزخانه پنجره‌دار ایرانی، کابینت‌های نئوکلاسیک هستند. با توجه به اینکه آشپزخانه بزرگ است یا کوچک، می‌توانید از کابینت‌های نئوکلاسیک دو رنگ استفاده کنید. این مدل کابینت مورد پسند اغلب خانواده‌های ایرانی است. اگر آشپزخانه ایرانی خانه شما، پنجره دارد، قرار دادن کابینت‌های زیر پنجره جایی جدید برای قرار دادن وسایل ایجاد می‌کنند.

 

رنگ در دکوراسیون آشپزخانه پنجره‌دار ایرانی

اغلب خانواده‌های ایرانی، دوست دارند آشپزخانه منزلشان پنجره داشته باشد. با توجه به اینکه آشپزخانه بزرگ و یا کوچک باشد، رنگ مناسب برای آن انتخاب می‌شود. رنگ روشن برای آشپزخانه‌های کوچک پیشنهاد می‌شود. رنگ‌های تیره را می‌توان در دکوراسیون آشپزخانه‌ پنجره‌دار بزرگ ایرانی به کار برد. موضوع انتخاب رنگ، به سلیقه افراد هم بستگی دارد. ولی بهتر است رنگ‌های جیغ و یاخاص که ممکن است دلتان را بزند، انتخاب نکنید. در این صورت در مدت زمان کمتر باید دوباره هزینه کنید.

پنجره آشپزخانه ایرانی روبه پذیرایی

پنجره آشپزخانه ایرانی رو به پذیرایی می‌تواند به دو مدل از پنجره اشاره داشته باشد؛ چند دهه‌ی قبل، آشپزخانه‌های بسته‌ای وجود داشتند که روی دیوار آنها پنجره‌هایی به سمت پذیرایی وجود داشت. این پنجره هم باعث عبور نور می‌شد و هم برای پذیرایی مانند یک در عمل می‌کرد و می‌توانستند وسایل پذیرایی را از این بازشو منتقل کنند. گاهی هم یک پنجره بزرگ در آشپزخانه وظیفه انتقال نور و هوا به آشپزخانه و پذیرایی را با همدیگر به عهده دارد در این حالت بهتر است وسایلی جلوی پنجره قرار ندهید که جلوی عبور نور و هوا به پذیرایی را بگیرد.

پنجره آشپزخانه ایرانی رو به حیاط و کوچه

امروزه پنجره آشپزخانه‌ها یا به سمت حیاط است و یا به سمت کوچه! این موضوع روی دکوراسیون آشپزخانه پنجره‌دار ایرانی تاثیر می‌گذارد. آشپزخانه‌هایی که به سمت کوچه پنجره دارند، در آنها مسئله اشرافیت از بیرون و یا ساختمان‌های دیگر وجود دارد. در نتیجه وجود یک پرده مناسب که هم جلوی دید از بیرون به داخل را بگیرد و هم جلوی ورود نور را نگیرد لازم است.

فرش در دکوراسیون آشپزخانه پنجره‌دار ایرانی

از آنجایی که خانواده‌های ایرانی، فعالیت‌های مختلفی از پخت و پز‌های متنوع را در آشپزخانه انجام می‌دهند، و ممکن است به مدت طولانی در آشپزخانه باشند، مهم است که کف آشپزخانه پوشش نرم و راحتی داشته باشد. فرش یکی از اجزای مهم در این فضا است. مخصوصا فرش‌های با رنگ گرم، یادآوری از فرش‌های اصیل ایرانی هستند.

گیاهان در دکوراسیون آشپزخانه پنجره‌دار ایرانی

یکی از عناصری که می‌توانید در دکوراسیون آشپزخانه بزرگ ایرانی منزلتان به کار ببرید، تا حال و هوایی جذاب و ایرانی بگیرد؛ گیاهان هستند. اگر آشپزخانه بزرگ پنجره‌دار دارید، جای یک گیاه زیبا و مقاوم به شرایط آشپزخانه در آن خالی است. گلدان را پشت پنجره و یا روی میز یا جزیره آشپزخانه قرار دهید.

کلام آخر:

در این مطلب راجع به دکوراسیون آشپزخانه پنجره دار ایرانی صحبت کردیم. خانه‌های ایرانی حال و هوای خاصی دارند. برخی از المان‌ها مانند فرش ایرانی مخصوص فرهنگ ماست که در آشپزخانه به زیبایی نمایش داده می‌شود.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه