چند ایده متفاوت برای طراحی دکوراسیون نشیمن ایرانی

چند ایده متفاوت برای طراحی دکوراسیون نشیمن ایرانی

به قلم: سمانه زارعی

دکوراسیون نشیمن در خانه‌های ایرانی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی داخلی خانه محسوب می‌شود. زیرا خانواده‌های ایرانی علاقه زیادی به دورهم بودن و مهمانی دارند. دکوراسیون نشیمن ایرانی موضوع این مطلب از چیدانه است. این نوع دکوراسیون گرما و صمیمیت را به خانه می‌آورد. در راجع به ویژگی‌های دکوراسیون نشیمن ایرانی صحبت خواهیم کرد.

چوب و هنر

 

نشیمن ایرانی

مبلمان در دکور نشیمن ایرانی

مبلمان بخش مهمی از دکوراسیون نشیمن را تشکیل می‌دهند. وجود هنرهای ایرانی در طراحی و ساخت مبلمان می‌تواند حال و هوایی ایرانی به منزل شما اضافه کند. استفاده از مبلمانی که در آن هنرهای گره‌چینی و منبت استفاده شده است و یا پارچه‌هایی با طرح‌های اصیل هنر ایرانی مانند طرح‌های اسلیمی ایده‌هایی برای استفاده از هنر ایرانی در مبلمان هستند.

 

دکوراسیون نشیمن ایرانی سنتی

چیدمان نشیمن ایرانی، گوشه‌ای بدون مبلمان

یک راه دیگر برای اضافه کردن حال و هوای سنتی به فضای خانه، طراحی گوشه‌ای از خانه بدون مبلمان است. یک تخت سنتی کوچک در گوشه‌ای از نشیمن قرار دهید و روی آن را با فرش و پشتی تزئین کنید تا یک فضای جذاب برای خوردن عصرانه و چای داشته باشید. و یا می‌توانید بخشی از نشیمن را با چند تشک و پشتی برای نشستن روی زمین طراحی کنید.

 

فرش ایرانی در نشیمن ایرانی

فرش ایرانی در انواع مدل‌های دکوراسیون نشیمن ایرانی

فرش اصیل ایرانی، مهم‌ترین عنصر یک دکوراسیون ایرانی است. این روزها انواع مختلفی از فرش‌های کلاسیک و مدرن در بازار وجود دارد. ولی برای طراحی دکوراسیون نشیمن سنتی ایرانی باید فرشی با طرح و نقش اصیل ایرانی انتخاب کنید. عالی می‌شود اگر بخواهید هزینه کنید و یک فرش دستبافت ایرانی را برای نشیمن انتخاب کنید.

 

پرده در دکوراسیون نشیمن ایرانی

پرده در دکوراسیون نشیمن ایرانی

در اصول معماری و دکوراسیون ایرانی، استفاده از نور طبیعی اصل مهمی است. فضای نشیمن را تاریک نکنید. یک پرده ساده و یا با طرح سنتی که به نور طبیعی اجاره عبور می‌دهد می‌تواند حال و هوای نشیمن خانه را گرم و اصیل نگه دارد.

جاظرفی قدیمی به جای کنسول مدرن در نشیمن ایرانی

هریک از وسایل می‌توانند در سنتی شدن فضای نشیمن تاثیرگذار باشند. مثلا شما می‌توانید به جای کنسول مدرن، یک جاظرفی قدیمی چوبی را که در گذشته در خانه‌های ایرانی بسیار استفاده می‌شد به کار ببرید. وجود این وسیله در نشیمن خانه، حال و هوایی ایرانی به آن می‌دهد.

 

صنایع دستی در نشیمن ایرانی

صنایع دستی ایرانی در دکوراسیون نشیمن ایرانی

یکی دیگر از راه‌های طراحی نشیمن ایرانی، کاربرد صنایع دستی در دکور خانه است. رومیزی، روکش کوسن، پرده‌ها، دیوارکوب‌های سفالی و چوبی و آثار هنری دیگر که جزو صنایع دستی اصیل ایرانی هستند را در دکوراسیون نشیمن ایرانی به کار ببرید.

 

دکوراسیون نشیمن ایرانی
دکوراسیون خانه ایرانی

دکوراسیون نشیمن ایرانی، از گذشته تا امروز

برخی از ایده‌های بیان شده در این مطلب، راهی برای طراحی نشیمن ایرانی هستند. ممکن است به ذهنتان خطور کرده باشد که این پیشنهادات، حس و حالی سنتی و قدیمی را به خانه می‌آورند. با توجه به اینکه این روزها افراد زیادی هم هستند که طرفدار سبک‌های شیک و مدرن و به اصطلاح مینیمال و یا اروپایی هستند، می‌توانید وسایلی بخرید که در عین مدرن بودن، طرح و نقشی ایرانی دارند. دکوراسیون نشیمن ایرانی امروزی با دکوراسیون نشیمن قدیمی گذشته تفاوت‌هایی پیدا کرده است، ولی با کمک طراحی دکوراسیون اصیل، می‌توانید به حفظ هنر و فرهنگ ایرانی کمک کنید.

 

در این مطلب، نکته‌هایی برای داشتن دکوراسیون نشیمن ایرانی بیان کردیم. برای آشنا شدن با سبک‌های مختلف دکوراسیون مطالب بخش سبک‌های دکوراسیون را بخوانید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه