دکوراسیون نشیمن سنتی ایرانی، 7 ایده برای خانه سنتی

دکوراسیون نشیمن سنتی ایرانی، 7 ایده برای خانه سنتی

به قلم: سمانه زارعی

با ورود دکوراسیون مدرن و اروپایی به خانه‌های ایرانی، دکوراسیون سنتی ایرانی کمتر در خانه‌ها دیده می‌شود. ولی هنوز خانواده‌هایی هستند که این نوع دکوراسیون را می‌پسندند و ارزش هنرهای ایرانی را می‌دانند. دکوراسیون نشیمن سنتی ایرانی ایده‌ای اصیل برای طراحی داخلی است. در این مطلب از چیدانه راجع به این نوع طراحی صحبت خواهیم کرد.

مبلمان اداری راحتیران

 

دکوراسیون نشیمن سنتی ایرانی

تفکیک فضای نشیمن و پذیرایی در خانه‌های بزرگ ایرانی و در فرهنگ ایرانی بسیار پررنگتر است. و این موضوع به دلیل اهمیت مهمان و احترام به آن و از طرف دیگر، اهمیت دورهمی‌های خانوادگی است که دکوراسیون نشیمن را مهم می‌کند. دکور خانه ایرانی، یعنی طراحی داخلی که هنر و فرهنگ ایرانی نشات گرفته است. در دکوراسیون نشیمن سنتی ایرانی عناصر و طراحی‌هایی وجود دارد که عناصری از سنت و فرهنگ ایرانی در آن دیده می‌شود. 6 ایده از این طرح‌ها را در ادامه توضیح داده‌ایم.

 

1. نشیمن سنتی ایرانی با مبلمان ایرانی

یکی از عناصر بسیار مهم در طراحی دکوراسیون نشیمن سنتی ایرانی، انتخاب مبلمان متناسب با هنر و فرهنگ ایرانی است. در چندین دهه قبل، در خانه‌های ایرانی کمتر از مبلمان استفاده می‌شد، شما می‌توانید این ایده را با طراحی دکور سنتی گوشه خانه بدون مبل و با قرار دادن پشتی و ایجاد فضای نشیمن سنتی اجرا کنید. برای خرید مبلمان به خاطر داشته باشید که انتخاب مبلمان چوبی که در آنها هنر منبت و یا گره‌چینی وجود دارد، می‌تواند حال و هوایی از هنر را به نشیمن خانه بیاورد.

 

2. فرش در دکوراسیون نشیمن سنتی ایرانی

فرش از مهم‌ترین هنرهای کاربردی در دکوراسیون منزل به سبک سنتی ایرانی است. هرچه طرح و نقش فرشی که برای دکوراسیون نشیمن استفاده می‌کنید، اصیل‌تر باشد، ایرانی بودن دکوراسیون بیشتر خودنمایی می‌کند. تصور کنید فرش لاکی رنگی که در بین مبلمان گره‌چینی شده پهن شده باشد، جذاب نیست؟ هرچند که این روزها فروشگاه‌های فرش پر از طرح و نقش متنوع و مدرن است، ولی شما می‌توانید طرح‌های سنتی و با هویت و در عین حال به روز را برای خانه ایرانی خود انتخاب کنید. تهیه فرش دستبافت، می‌تواند انتخابی عالی برای طراحی دکوراسیون نشیمن ایرانی خانه شما باشد.

 

3. وسایل چوبی در دیزاین خانه سنتی

چوب یکی از عناصر پای ثابت در سبک سنتی است. برای دکوراسیون نشیمن سنتی ایرانی، به جای وسایل فلزی، استیل و یا شیشه‌ای، از چوب استفاده کنید. وسایل چوبی حس گرما و صمیمیت را به نشیمن خانه می‌آورند. می‌توانید طرح و رنگ میز جلومبلی چوبی و میز تلویزیون چوبی را یکی انتخاب کنید. و یک آینه دیواری با قاب چوبی روی دیوار نصب کنید.

 

4. گل و گیاه، طراوت دکوراسیون نشیمن ایرانی

ایرانیان از دهه‌های قبل که در خانه‌های حیاط‌دار و بزرگ زندگی می‌کردند تا به امروز، جایی برای گیاهان در خانه در نظر می‌گیرند. اگر فضای نورگیر مناسبی برای رشد گیاهان دارید، جایی برای آنها در نظر بگیرید. وجود گیاهان در کنار عناصر چوبی و فرش ایرانی، فضایی گرم و صمیمی در نشیمن خانه ایجاد می‌کند.

5. هنر ایرانی در دکوراسیون نشیمن ایرانی

انتخاب اکسسوری و تابلو برای نشیمن، به سلیقه شما بستگی دارد، ولی اگر می‌خواهید اصالت ایرانی در دکوراسیون نشیمن کامل شود، از هنرهای ایرانی غافل نشوید. برای این موضوع می‌توانید از صنایع دستی مناطق مختلف و یا صنایع دستی شهر خودتان استفاده کنید. هنرهای نقاشی ایرانی، هنر خوشنویسی، گلدوزی، پارچه‌های دستی، ظروف سفالی و مسی از جمله وسایلی هستند که هنر و اصالت ایرانی را به نشیمن خانه شما می‌آورند. همچنین می‌توانید از کفپوش‌هایی مانند گلیم و جاجیم که جزو هنرهای ایرانی هستند در نشیمن به کار ببرید.

 

6. طرح در دکوراسیون نشیمن ایرانی

نقوش سنتی و طرح‌های اسلیمی از نمادهای دکوراسیون سنتی ایرانی هستند. طرح‌های اسلیمی را می‌توانید طرح پارچه‌های به کار رفته مانند پرده اتاق نشیمن  و یا در طراحی دیوار پشت تلویزیون استفاده کرد. فراموش نکنید که تکرار و استفاده بیش از حد از این نقوش ممکن است باعث شلوغی فضای نشیمن شود، پس لازم است زیاده‌روی نکنید.

7. بهترین رنگ‌ها برای دکوراسیون نشیمن ایرانی

حتی انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون نشیمن ایرانی موثر است. بعضی از رنگ‌ها مدرن‌تر هستند و بعضی حس سنتی بودن را به فضا می‌آورند. بهتر است از رنگ‌های قرمز، زرشکی، قهوه‌ای و سبز یشمی از رنگ‌های کلاسیک و سنتی هستند که فضای نشیمن را جذابتر می‌کنند.

 

کلام آخر:

در این مطلب 7 ایده برای طراحی دکوراسیون نشیمن سنتی را با هم مرور کردیم. اگر به دکوراسیون سنتی ایرانی علاقه دارید، به کار گرفتن این ایده‌ها به شما کمک خواهد کرد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
سارینا در تاریخ 26 دی 1402
سلام و عرض ادب، خداقوت ، هرچند کار شما خوبه برای ایده دادن ولی بنظر من پول که باشه همه کار میشه کرد ولی وقتی با پول کم مجبوری بونجل بخری یا کم بخری، سلیقه به خرج بدی هنره

ثبت دیدگاه