visibility 102471 today 1401/3/2

رنگ مبل؛ چگونه رنگ مبلمان را انتخاب کنیم؟

این روزها با تنوع فراوانی که در مبلمان موجود در بازار هست، جدا از انتخاب سبک مبلمان، ممکن است در انتخاب رنگ مبل جدید هم دچار تردید شده باشید. یا شاید تصمیم داشته باشید که مقرون به صرفه‌تر عمل کرده و فقط رنگ پارچه مبلمان‌ منزل‌تان را عوض کنید! اینجاست که دانستن نکاتی درباره انتخاب بهترین رنگ مبل، برای شما ضروری است. البته نگران نباشید چون با اندکی هوش و ذکاوت و کاملا بر اساس سلیقه و سبک دکوراسیونی که بر منزل شما حاکم است، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. فقط کافی است به نکاتی که در این مطلب از چیدانه در رابطه با رنگ مبل برای شما بازگو می‌کنیم، توجه ویژه‌ای داشته باشید.

رنگ مبل

نکاتی که قبل از انتخاب رنگ مبل باید در نظر گرفته شود!

توجه داشته باشید که قبل از انتخاب رنگ موردنظرتان باید چند نکته را در نظر بگیرید:

 1. سبک دکوراسیونی مورد علاقه‌تان.
 2. کاربری مبلمان و اینکه قرار است رنگ پارچه مبل راحتی را انتخاب کنید یا مبلمانی رسمی برای پذیرایی از مهمان‌ها.
 3. مجرد هستید یا متاهل؟
 4. تعداد فرزندان و افرادی که می‌خواهند از مبل استفاده کنند.
 5. حیوانات خانگی دارید یا نه!
رنگ مبلمان

چگونه رنگ مبلمان را انتخاب کنیم؟

ساده‌ترین روش انتخاب رنگ مبل انتخاب رنگ‌هایی است که مکمل رنگ‌های موجود در محیط بوده و یا متضاد با آنها باشد. علاوه بر این برای انتخاب بهترین رنگ مبل، توجه به نکات زیر به شما کمک بیشتری خواهد کرد:

 • می‌توانید با گشتی در فضای مجازی، با دیدن تصاویر دکوراسیون داخلی و خارجی ایده بگیرید و با جدیدترین طرح‌ها و رنگ‌های سال و مد روز آشنا شوید.
 • روش دیگر برای انتخاب رنگ مبل، ست کردن رنگ مبل با محیط و استفاده از رنگ‌های هم‌خانواده است.
 • اگر خانه‌ی موردنظر دارای پنجره‌های بزرگ است و نمای وسیع و خوبی به بیرون دارد، بهتر است بر اساس رنگ‌بندی محیط بیرون بهترین رنگ مبل را انتخاب کنید.
 • احتمال کثیف شدن مبل را در نظر بگیرید و رنگ‌هایی را انتخاب کنید که راحت‌تر تمیز می‌شوند و کمتر کثیفی را نشان می‌دهند.
 • توجه به متراژ محل زندگی‌ و اندازه فضا از دیگر مواردی است که به شما در انتخاب ترکیب رنگ پارچه مبل کمک بسیاری خواهد کرد.
 • یکی دیگر از اصول انتخاب رنگ مبل، میزان نوری است که فضا دارد. یک فضای روشن را می‌توان با هر رنگی از مبلمان چیدمان کرد. اگر فضای نشیمن شما تاریک است، بهتر است از رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید.
 • به سلیقه و روحیات خودتان هم توجه داشته باشید چون این به شما بستگی دارد که نشیمن خود را چگونه و با چه رنگی بیشتر می‌پسندید.
 • در صورتی که چند ست مبلمان متفاوت در منزل‌تان وجود دارد، حتما نباید رنگ همه آنها مشابه هم باشد و فقط هماهنگی میان رنگ مبل جدید با آنها کافی ‌است.

مطلب مرتبط: رنگ مبل سال چه رنگی است؟

blog post

پروژه ی عکاسی منزل مسکونی زعفرانیه

بهترین رنگ مبل

رنگ مبل با چی ست میشه؟

با توجه به سبک دکوراسیونی حاکم بر منزل شما، موارد زیر می‌توانند با رنگ مبلمان منزل هماهنگ و ست شوند:

 1. فرش
 2. پرده
 3. دیوارها یا کاغذ دیواری
 4. سایر عناصر و وسایل دکوراسیونی
رنگ جدید مبل

اصول انتخاب رنگ پارچه مبل

برای اینکه انتخابی ایده‌آل برای رنگ پارچه مبل منزل‌تان داشته باشید باید اصولی را در نظر داشته باشید تا در طولانی مدت موجب دلزدگی شما نشود. در ادامه برخی از راهکارهای انتخاب رنگ مبل آورده شده است به ترکیب و ساختار چینشی رنگ‌ها در کنار هم و در یک ست مبل مربوط است.

رنگ پارچه مبل

ترکیب رنگ پارچه مبل با رنگ‌های مختلف

یکی از بهترین راه‌ها برای بکار بردن انواع رنگ‌ها در دکوراسیون منزل استفاده از دو یا چند رنگ در چیدمان مبلمان است. ترکیب‌ مبل‌هایی با رنگ‌های مختلف می‌تواند چیدمان خاص و منحصربفردی را در منزل‌تان ایجاد کند و فضای خانه را از یکنواختی در بیاورد. برای این کار نیاز نیست دو دست مبل در دو رنگ متفاوت داشته باشید، بلکه می‌توانید به سادگی در یک دست مبل، مثلا رنگ مبل‌های تک نفره را متفاوت با باقی اجزای مبلمان انتخاب کنید یا از خرید یکرنگ مبل‌ها و کوسن‌ها اجتناب کنید.

مطلب مرتبط: مبل رنگی شیک، سه تا از جذاب ترین ها در ایران

رنگ‌ های مونوکروم در مبلمان

استفاده از رنگ‌های مونوکروم در ترکیب رنگ پارچه مبل

اگر خواستار استفاده از یک رنگ در محیط هستید بهتر است رنگ مورد علاقه‌تان را در تناژهای مختلف به کار گیرید تا هم دکوراسیونی جذاب داشته باشید و هم از یکنواختی جلوگیری کنید.

رنگ های مکمل در مبلمان

استفاده از رنگ‌های مکمل در ترکیب رنگ پارچه مبل

یکی از اصول انتخاب رنگ پارچه مبل این است که آن‌را بر اساس دیگر رنگ‌های موجود در محیط انتخاب کنید. استفاده از رنگ‌های مکمل می‌تواند یک ست جذاب ایجاد کند. در ترکیب رنگ‌های مکمل، یکی از رنگ‌ها رنگ گرم و دیگری رنگ سرد است و زمانی که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، باعث جلوه‌ی یکدیگر می‌شوند. 

رنگ های متضاد در مبلمان

ایجاد تضاد در ترکیب رنگ مبلمان منزل

در ترکیب رنگ مبلمان منزل به شیوه‌ی متضاد بهتر است قبل از خرید دو رنگ را انتخاب کنید که در عین تضاد با هم هماهنگ هستند. این نوع مبل‌ها تنوع رنگی خانه شما را بالا ‌برده و این امکان را ایجاد می‌کند تا در تغییرات دستتان باز باشد. 

ترکیب رنگ مبل

ایجاد نقطه کانونی با رنگ مبل‌

اگر مایلید نقطه کانونی خانه شما مبلمان‌تان باشد می‌توانید با انتخاب رنگی خاص‌ یا متفاوت‌ میزان جلب توجه را بالا ببرید.

blog post

عکاسی منزل خانم بزرگیان

رنگ مبل سبز

چه رنگ مبلی همیشه مده؟

با وجود رنگ جدید مبل و تنوع آن در بازار، یک‌سری از رنگ‌ها هستند که همیشه مد بوده‌اند. برای مثال ست مبلمان قهوه‌ای که در بین خانواده‌های ایرانی طرفداران زیادی دارد، از گذشته تا کنون در انواع مدل‌های مبلمان کلاسیک، استیل و راحتی کاربرد داشته است. اگر به دنبال دکوراسیونی مقرون به صرفه هستید که زمانی طولانی با شما همراه باشد و با تغییراتی جزیی حس تازگی برای‌تان داشته باشد، رنگ پارچه مبل را از رنگ‌هایی انتخاب کنید که همیشه مد هستند. 

blog post

خانه ایران محبوب

رنگ مبل استخوانی

رنگ مبل استخوانی

مبل‌های سفید یا استخوانی همیشه مد هستند و با تمام وسایل با هر رنگی در منزل ست می‌شوند. نکته‌ای که در زمان انتخاب رنگ مبلمان سفید باید به آن توجه کرد جنس پارچه آن است تا اگر لکه‌ای روی آن به وجود آمد، به راحتی تمیز شود. 

رنگ مبل کاراملی

blog post

عکاسی منزل خاص مونا و سعید در کرج

رنگ مبل کاراملی

مبلمان کاراملی یا کرمی رنگ نیز بهترین گزینه برای دکوراسیونی شیک و ساده است. جنس پارچه این مدل مبلمان می‌تواند بافت‌دار هم باشد و با رنگ‌های سبز، زرد، آبی و مشکی راحت ست می‌شود.

blog post

پروژه ی عکاسی منزل مسکونی پاسداران

مبل کلاسیک طوسی

مبلمان طوسی رنگ

مبلمان طوسی یا خاکستری هم از وقتی پر طرفدار شدند، جای رنگ قهوه‌ای را در مبلمان گرفتند. رنگ طوسی رنگی جذاب، خاص و انعطاف پذیر است که برای سبک مدرن و مینیمال بسیار کاربرد دارد. مبل طوسی به راحتی با سایر رنگ‌ها به خصوص رنگ‌های شاد مانند قرمز، نارنجی و زرد ست می‌شود و در کنار رنگ‌های گرم چوب و دیوارهای گچی بسیار جلوه زیبایی دارند.

رنگ های شاد در مبلمان

رنگ‌های شاد در مبلمان

استفاده از رنگ‌های شاد در مبلمان شاید کمی غیرمعمول باشد، اما در دکوراسیون‌های امروزی و برای کسانی که مایل هستند سبک دکوراسیون خاص خود را داشته باشند کاربرد دارد. اگر شما هم به دنبال متفاوت بودن هستید، می‌توانید رنگ مبل جدید خود را یکی از رنگ‌های شاد انتخاب کنید. یکی از ایده‌هایی که در خانه‌ی افراد شاد زیاد دیده می‌شود، استفاده از دو یا چند رنگ در مبلمان‌شان می‌باشد. حتی تصور ترکیب رنگ مبل راحتی با رنگ‌های متفاوتی از مبل تک نفره یا صندلی‌های رنگی نیز بسیار لذت‌بخش است. اما اگر دوست دارید دکوراسیون داخلی منزل خود را زود به زود عوض کنید، از انتخاب این رنگ مبل خودداری کنید. چون این رنگ‌ها بسیار خاص هستند و با هر چیزی هماهنگ نمی‌شوند و ممکن است از آنها زود خسته شوید. با خواندن مطلب مبل رنگی شیک بیشتر در این زمینه اطلاعات کسب کنید.

رنگ های خنثی در مبلمان

رنگ‌های خنثی در مبلمان

با توجه به اینکه رنگ‌های خنثی به سادگی با سایر رنگ‌ها ست می‌شوند طرفداران زیادی دارند. رنگ‌هایی مثل طوسی، بژ و کرمی جزء پرطرفدارترین رنگ‌های خنثی و جدیدترین رنگ مبل بوده که برای رنگ مبلمان خانه هم بسیار مناسب هستند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که بسیاری از افراد طرفدار رنگ‌های خنثی شده‌اند این است که به راحتی با سایر رنگ‌ها به خصوص رنگ‌های شاد ست می‌شوند. از خصوصیات مهم رنگ‌های خنثی این است که رنگ‌های خنثی چشم را اذیت نمی‌کنند و در نتیجه شما زود از آن خسته نخواهید شد. پس اگر فضای موردنظرتان خالی و بدون دکور است و یا به تغییر دکوراسیون علاقه‌مند هستید، بهتر است از رنگ‌های خنثی مانند بژ یا خاکستری استفاده کنید تا بعد دست‌تان در طراحی باز باشد. همچنین تمیز نگه داشتن و نظافت رنگ‌های خنثی بسیار راحت‌تر از رنگ‌های دیگر است.

blog post

عکاسی خانه ی نوردیک

بهترین رنگ برای مبلمان نشیمن

بهترین رنگ برای مبلمان نشیمن

انتخاب رنگ مبل راحتی شیک در میان انواع رنگ مبلمان خانه، در صورتی که متناسب با اصول انتخاب رنگ پارچه مبلمان باشد، می‌تواند تاثیر فوق العاده‌ای در تغییر حال و هوای خانه وهمچنین روحیه افراد داشته باشد. این روزها در میان کاتالوگ رنگ مبل، مبل آجری رنگ، مبل نخودی، رنگ مبل شتری، رنگ مبل استخوانی، رنگ مبل کاراملی و رنگ طوسی برای مبلمان، بهترین رنگ برای مبلمان نشیمن محسوب شده و طرفداران زیادی هم دارند. مطلب رنگ مبلمان اتاق نشیمن به این زمینه بیشتر پرداخته است.

رنگ مبل مبلمان پذیرایی سلطنتی

رنگ مبل مبلمان پذیرایی سلطنتی

همانطور که می‌دانید رنگ بیشتر مبلمان سطنتی به‌خصوص در قسمت فریم و پایه‌ها قهوه‌ای (تناژهای مختلف رنگ چوب) یا طلایی است و رنگ سفید یا صدفی هم این روزها با آنها اضافه شده است. به همین ترتیب بهتر است ترکیب رنگ پارچه مبل سلطنتی هم رنگ‌های کلاسیک و سلطنتی باشد. غیر از رنگ‌های خنثی و مرسوم مانند سفید، کرمی، بژ، استخوانی، طلایی و قهوه‌ای رنگ‌های متنوع و جسورانه‌تری مانند بنفش، سبز، آبی و زرشکی نیز به عنوان جدیدترین رنگ مبل، انتخاب مناسبی هستند. سرمه‌ای نیز در میان مبل لوکس رنگ تیره رنگی باوقاری است که حضور آن در خانه، جلوه‌ای کلاسیک و لوکس به منزل خواهد بخشید.

رنگ مبل برای خانه‌های کوچک

رنگ مبل برای خانه‌های کوچک

بهترین انتخاب برای خانه‌ی کوچک شما استفاده از مبلمانی ظریف و کوچک و یا نیم‌ست‌هایی با رنگ روشن و خنثی است. مبل رنگ روشن جدید باعث می‌شود تا فضای شما از حالت یکنواختی خارج شود. البته برای جلوگیری از ایجاد یکنواختی و تلطیف محیط، می‌توانید از کوسن‌های رنگی استفاده کنید. اما اگر دوست دارید فضای خانه‌تای با انرژی زیادی همراه باشد، می‌توانید به سراغ رنگ‌هایی شاد مانند صورتی، نارنجی و قرمز بروید. 

رنگ مبلمان منزل

کلام آخر

رنگ مبلمان در انتخاب آن تاثیر زیادی دارد چراکه در دکوراسیون می‌درخشند و نماد سلیقه و شخصیت افراد خانواده است.ترکیب رنگ پارچه مبل در محیط فرآیند چندان سختی نیست و اگر اولویت‌های خود را بشناسید می‌توانید بهترین رنگ مبل را انتخاب کنید. اما اگر هنوز هم سردرگم هستید متخصصین مراکز فروش مبلمان چیدانه می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

 

نادیا مهردادیان
نویسنده: نادیا مهردادیان

کارشناسی معماری و کارشناسی ارشد مرمت و احیای ابنیه و بافت‌های تاریخی از دانشگاه بین‌المللی امام خمینی عضو تحریریه چیدانه علاقه‌مند به کارهای پژوهشی و طراحی معماری و تولید محتوا

more_horiz
مطالب پیشنهادی
رنگ مبل؛ چگونه رنگ مبلمان را انتخاب کنیم؟

رنگ مبل؛ چگونه رنگ مبلمان را انتخاب کنیم؟

7 مبل نیم ست مدرن برای دکوراسیون نشیمن شما

7 مبل نیم ست مدرن برای دکوراسیون نشیمن شما

6 نکته برای انتخاب صحیح مبلمان راحتی منزل

6 نکته برای انتخاب صحیح مبلمان راحتی منزل

کسب و کارها پیشنهادی
مبلمان خانه الوا ELVA Home certificate
مبلمان خانه الوا ELVA Home

مبلمان خانه الوا ELVA Home

پیرامون گاردن certificate
پیرامون گاردن

پیرامون گاردن

خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت certificate
خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت

خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent