معماری اسلامی و قدیمی حمام بیلقان کرج، حمامی در دل کوه!

معماری اسلامی و قدیمی حمام بیلقان کرج، حمامی در دل کوه!

در فضاهای مجازی و سایت‌ها فقط چند عکس از پشت بام و از فاصله دور وجود دارد. حمام تاریخی دیگر در شهر کرج که در این مطلب در مورد آن خواهیم گفت. در مطالب قبلی راجع به حمام مصباح کرج یکی دیگر از حمام‌های تاریخی این شهر صحبت کرده‌ایم.

کاغذدیواری آیدی

حمام تاریخی بیلقان کرج کجاست؟

حمام بیلقان مربوط به دوره قاجار است و گفته می‌شود تا سال 1350 مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این حمام در شهرستان کرج، بخش آسارا و خیابان سازمان آب قرار دارد. این حمام در سال 1387 به عنوان اثری ملی ثبت شده است. رودخانه کرج از روستای بیلقان در شمال شرقی کرج میگذرد. از دور سه برآمدگی مخروطی شکل در یک میدانگاه دیده می‌شود. این برآمدگی‌ها نورگیرهای حمام هستند که الان با سیم توری شکل پوشیده شده است.

مطلب پیشنهادی: معماری سنتی کاروانسرای شاه عباسی کرج، یادگار دوران صفوی

 

معماری حمام بیلقان

حمام‌های تاریخی از بخش‌های مختلف و تقریبا ثابتی تشکیل شده‌اند. از ورودی حمام که رو به جهت شمال قرار گرفته است با 10 پله وارد رختکن یا سربینه می‌شوید. پس از آن راهرویی قرار دارد که نظافتخانه در مجاورت آن قرار گرفته است و پس از آن به گرمخانه می‌رسید. سقف گرمخانه و رختکن به شکل گنبد ساخته شده است که داخل آن با آهک پوشیده شده است. به علت شیب زمین، قسمت غربی و شمالی حمام داخل زمین ساخته شده است و بخش‌های جنوبی و شرقی دیوارسازی شده است.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه