دکوراسیون پذیرایی بزرگ؛ قبل از چیدمان این نکته‌ها را بخوانید

دکوراسیون پذیرایی بزرگ؛ قبل از چیدمان این نکته‌ها را بخوانید

به قلم: سمانه زارعی

همانقدر که طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک ممکن است چالش برانگیز باشد؛ دکوراسیون پذیرایی بزرگ هم فکر شما را درگیر خواهد کرد. در چیدمان  و طراحی دکوراسیون پذیرایی بزرگ؛ درست قرار دادن وسایل و انتخاب مبلمان و وسایل متناسب با مساحت فضا، بسیار اهمیت دارد. در این مطلب نکته‌هایی برای طراحی دکوراسیون پذیرایی بزرگ بیان شده است که حتما به شما کمک خواهد کرد.

 

تابلو فرش ریحان
سبک طراحی پذیرایی بزرگ

دکوراسیون پذیرایی شیک؛ مدرن باشه یا کلاسیک؟

قرار است به خانه جدیدی نقل مکان کنید؛ با دیدن پذیرایی بزرگ آن، سریعا به طرز چیدمان فضا با وسایلتان فکر می‌کنید. اگر قرار است وسایل جدیدی برای این خانه تهیه کنید؛ دستتان برای دکوراسیون پذیرایی بازتر است. طراحی دکوراسیون پذیرایی بزرگ را از انتخاب سبک طراحی شروع کنید. اگر با سبک‌های مختلف طراحی داخلی آشنا باشید؛ انتخاب و تصمیم‌گیری برای چیدمان و خرید وسایل راحت‌تر می‌شود. اگر عاشق سبک کلاسیک و مجلل هستید، فضای بزرگ پذیرایی کار را برای طراحی دکوراسیون کلاسیک پذیرایی راحت می‌کند و محدودیت کمتری برای خرید مبلمان و وسایل کلاسیک دارید. همچنین می‌توانید به طراحی دکوراسیون پذیرایی بزرگ مدرن هم فکر کنید.

 

چیدمان مبلمان در پذیرایی

چیدمان مبل در دکوراسیون پذیرایی بزرگ

یکی از متداول‌ترین راه‌ها برای چیدمان دکوراسیون پذیرایی بزرگ استفاده از دو دست مبلمان در پذیرایی است. این موضوع بستگی به سلیقه و مساحت پذیرایی خانه دارد. برای انتخاب دو دست مبلمان؛ چند گزینه دارید:

 • یک دست مبلمان راحتی که مانند نشیمن برای دورهمی‌های خانوادگی عمل می‌کند و یک دست مبلمان مخصوص مهمان که می‌تواند کمی مجلل‌تر و با تعداد بیشتر برای مهمانی‌هایتان باشد.
 • یک دست مبلمان 7 یا 9 نفره در پذیرایی بچینید. گوشه‌ای را برای قرار دادن میز نهار خوری مهمان در نظر بگیرید.
 • همچنین می‌توانید به جز مبلمان اصلی پذیرایی؛ گوشه‌ای را برای گپ دونفره و یا بازی شطرنج با دوستان و یا اعضای خانواده طراحی کنید.
 • اگر فضای زیادی برای اعمال دو نوع سبک دکوراسیون دارید؛ می‌توانید با کمی خلاقیت بخشی از پذیرایی را به صورت دکوراسیون پذیرایی مدرن و با مبلمان مدرن بچینید و بخشی را به صورت کلاسیک طراحی کنید.
 • اگر دوست دارید بخشی از پذیرایی به صورت سنتی و با فرش چیدمان شود، ایده‌های چیدمان خانه بدون مبل را برای بخشی از خانه امتحان کنید.

 

نورپردازی در دکوراسیون پذیرایی بزرگ

وقتی فضا بزرگ باشد؛ لازم است به تامین نور همه بخش‌های آن فک کنیم. یکی از انتخاب‌های متداول برای نورپردازی پذیرایی بزرگ، استفاده از لوسترهای بزرگ و پرنور است. به طور کلی نورپردازی پذیرایی شامل انواع زیر است:

 • نور اصلی فضا که اغلب با لوستر و یا چراغ آویز تامین می‌شود. و برای روشن شدن فضا در شب؛ از آنها استفاده می‌کنیم. چراغ‌های آویز؛ پذیرایی بزرگ با سقف بلند؛ امکان انتخاب چراغ‌های آویز و بزرگ را به شما می‌دهند.
 • نورهای مکمل؛ به کمک نور اصلی، فضای پذیرایی را روشن‌تر می‌کند و سایه‌های ناشی از نور اصلی را از بین می‌برند. مانند لامپ‌های SMD که داخل سقف تعبیه می‌شوند.
 • نورهای تاکیدی؛ که بر یک عنصر خاص مانند یک اثر هنری و یا تابلوی روی دیوار تاکید دارند.

 

اکسسوری ها در پذیرایی

اکسسوری‌ها در دکوراسیون پذیرایی بزرگ

وجود یک فضای بزرگ، نباید باعث شود که بیش از حد فضا را با وسایل پر کنید. این نکته را فراموش نکنید که اگر تعداد زیادی دکوری را در فضای پذیرایی بچینید؛ پذیرایی شما شبیه یک اکسسوری فروشی خواهد شد. همینطور به ابعاد و اندازه دکوری‌ها و وسایل تزئینی هم توجه کنید. اینکه روی سکوی یک شومینه بزرگ و مجلل تعداد زیادی مجسمه کوچک قرار دهید، به خوبی دیده نخواهند شد و تناسبی با مساحت فضا نخواهد داشت. پس برای داشتن دکوراسیون پذیرایی ساده و شیک به تناسب ابعاد دکوری‌ها با مساحت فضا توجه کافی داشته باشید.

 

دکوراسیون حال پذیرایی ساده

اغلب چیدمان و دکوراسیون ساده را برای پذیرایی‌های کوچک و متوسط پیشنهاد می‌کنند تا فضا خیلی شلوغ نشود و بزرگتر نشان داده شود. ولی اگر شما هم سادگی را بیشتر می‌پسندید می‌توانید برای چیدمان دکوراسیون حال پذیرایی بزرگ خود آن را انتخاب کنید.

 • خلوتی و انتخاب مبلمان و وسایل کمتر یکی از مواردی است که فضا را ساده‌تر می‌کند.
 • با توجه کردن به بافت وسایل نوعی سادگی را به فضا اضافه کنید.
 • همچنین انتخاب رنگ‌های ملایم و همخوانی رنگ‌ها با همدیگر راه دیگری برای ساده‌تر کردن دکوراسیون پذیرایی بزرگ خانه است.

 

پذیرایی ایرانی

دکوراسیون پذیرایی ایرانی جدید

پیشنهاد دیگر برای دکوراسیون پذیرایی بزرگ، چیدمان و طراحی آن به سبک ایرانی و سنتی است. شما می‌توانید همه وسایل و مبلمان را به سبک سنتی انتخاب کنید. وسایلی که هنرهای ایرانی و سنتی در آن دیده می‌شود. و با توجه به اینکه پذیرایی بزرگی دارید؛ می‌توانید بخشی از فضا را به سبک سنتی طراحی کنید. یک گوشه دنج و جذاب برای پذیرایی ایرانی. و قسمت دیگری را با سبک مدرن و یا کلاسیک بچینید.

عکس پذیرایی شیک بزرگ

در ادامه تعدادی تصویر دکوراسیون پذیرایی بزرگ ببینید و ایده بگیرید.

کاناپه نارنجی؛ نقطه عطفی در دکوراسیون پذیرایی بزرگ

 

امکان استفاده از دو کاناپه بزرگ در پذیرایی بزرگ

 

استفاده از مبل ال در دکوراسیون پذیرایی بزرگ

 

دکوراسیون پذیرایی نئوکلاسیک

 

پذیرایی بزرگ و مجلل

کلام آخر:

در این مطلب نکته‌هایی برای طراحی دکوراسیون پذیرایی بزرگ را بیان کردیم. قبل از چیدمان و یا خرید وسایل برای این فضا، به همه ابعاد طراحی دکور پذیرایی توجه کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه