دکور کتابخانه در پذیرایی، روش‌های چیدمان کتاب‌ها در پذیرایی

دکور کتابخانه در پذیرایی، روش‌های چیدمان کتاب‌ها در پذیرایی

به قلم: یاسین کوثری

ساقدوش بار

پذیرایی فضایی است که قرار است مهمانان ساعتی را در کنار ما سپری کنند. بنابراین، هرچه بتوانیم فضایی دلنشین و گرم برای این دورهمی‌ها ایجاد کنیم اوقات خوش‌تری را کنار دوستان و اقوام سپری خواهیم کرد. تزیین و استفاده از المان‌های دکوری می‌تواند بر زیبایی این فضا اضافه کرده و صمیمیت و دوستی بیشتری را برای افراد خانواده به همراه بیاورد. دکور کتابخانه در پذیرایی یک ایده متمایز و بسیار شیک است که اگر با مبلمان آنتیک، میز و درهای کشویی همراه شود می‌تواند ترکیب شگفت انگیزی به کلیت فضای خانه ببخشد. اگرچه تصور می‌شود که استفاده از کتابخانه در دکوراسیون پذیرایی ممکن است کمی گران قیمت به نظر برسد. اما، می‌توان با کمک ابزار مقرون‌به‌صرفه و در ابعاد کوچکتر نیز کتابخانه بسیار زیبایی تهیه کرد.

سرویس خواب بالسا

 

بیشتر بخوانید: دکوراسیون پذیرایی با مبل ال شکل، ایجاد فضایی دوستانه برای دورهمی‌های صمیمی

 

تاثیر دکور کتابخانه در پذیرایی چیست؟

هر خانه در واقع نماینده سلیقه ساکنانش است که می‌تواند با المان‌هایی که در ذهن دارد پر شود. علاقه‌مندان به کتاب به خوبی با جادوی آرامش بخش آن آشنا هستند و سعی می‌کنند هرجا که باشند و در هر شرایطی مجموعه کتاب‌هایشان را در قالب کتابخانه‌های کوچک و بزرگ گردآوری کرده و آن را در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهند. اگر پذیرایی خانه شما به گونه‌ای است که بخشی از آن بدون استفاده باقی مانده می‌توانید فضا را با دکوراسیون رویاهایتان یعنی کتابخانه‌ای شکیل و دوست داشتنی پر کنید.

وجود کتابخانه در فضای پذیرایی بهشتی برای دوست داران کتاب است و روش خوبی برای کتابخوان کردن اعضای خانواده و گاهی مهمانان به شمار می‌رود که بتوانند در مباحث مختلف هم سلیقه شوند یا حداقل حرفی برای گفتن پیدا کنند! چیدمان کتابخانه در پذیرایی با قفسه‌های چوبی جذابیت زیبایی شناختی بسیار بالایی دارد و اگر در فضایی دنج قرار بگیرد می‌تواند درست مثل نقطه کانونی خانه باشد و حسی از پیچیدگی و ظرافت را به کلیت فضا ببخشد.

به علاوه، تقابل تنهایی و در جمع بودن را توامان به تصویر بکشد. اگرچه شما کتابخانه را در فضای همگانی پذیرایی قرار می‌دهید، فضایی یگانه و منحصربه‌فرد را برای خواننده نیز فراهم می‌کنید که با لم دادن روی کاناپه می‌تواند هم کتاب بخواند، هم از بودن درجمع لذت ببرد و استرس‌های روزانه‌اش را تخلیه کند.

چگونه دکوراسیون پذیرایی را با کتابخانه تزیین کنیم؟

در گام اول باید فضایی که قرار است کتابخانه در آن جای بگیرد را تعیین کنید. به این شیوه می‌توانید تصمیم بگیرید که جنس کتابخانه شما از چه چیزی تهیه شود یا ابعاد آن چه قدر باشد تا بتوانید متناسب با فاکتورهای یاد شده کتابخانه‌ای در خور ساخته یا به صورت آماده تهیه کنید. در دکوراسیون پذیرایی با کتابخانه به نکات و ظرافت‌های بسیاری باید توجه کنید.

 

بیشتر بخوانید: دکوراسیون پذیرایی انگلیسی، پذیرایی شیک و نوستالژیک به سبک بریتانیایی‌ها

اینکه می‌خواهید کتابخانه به صورت عمودی یا افقی باشد. یا به طور مثال، دوست دارید به لحاظ نورپردازی لامپی را در این قسمت تعبیه شود یا خیر. یا اینکه دوست دارید صندلی خاصی را در اطراف کتابخانه در نظر بگیرید یا ترجیح می‌دهد فضای روبروی کتابخانه خالی از مبلمان باشد. همگی عوامل مهمی هستند که فضا را به لحاظ بصری زیباتر خواهند کرد.

نحوه قرار گرفتن کتابخانه در پذیرایی

پذیرایی فضایی است که بر اساس نقشه خانه تنظیم شده است. بنابراین، می‌توانید با توجه به میزان فضایی که در اختیار دارید، کتابخانه را در کنج پذیرایی قرار دهید و مبلمان و سایر دکوراتیوها را در فضایی دورتر از جایگاه کتابخانه بچینید. اگر در خانه شومینه دارید، می‌توانید طرح آن را به صورت کلاسیک تزیین کنید و طرفین آن را با قفسه‌های کتاب پوشش دهید.

اگر هم فضای پذیرایی شما مشرف به حیاطی با صفا است، می‌توانید کتابخانه را در طرفین پنجره یا در مشرف به حیاط قرار دهید تا هنگام کتاب خواندن از بوی معطر گیاهان در بهار و عطر باران پاییزی لذت ببرید و به همراه داستان در مرز بین رویا و حقیقت سفر کنید. می‌توانید کتابخانه را از حالت سنتی و کلاسک خود خارج کرده و از قفسه‌های شناور و بدون قاب دور برای نگه داشتن کتاب‌هایتان استفاده کنید که به آن سبک Retro گفته می‌شود.

دکور کتابخانه در پذیرایی با انتخاب کتابخانه افقی یا عمودی

شاید زمانی که به کتابخانه‌های عمومی سطح شهر مراجعه کردید، نردبان‌هایی کنار قفسه‌های کتاب را دیدید که در گوشه‌ای از کتابخانه قرار گرفته بود تا کتابدار بتواند در صورت نیاز کتاب مورد نظر را از بالاترین نقطه بردارد. این کار برای استفاده حداکثری از فضا انجام می‌شود تا تعداد کتاب بیشتری را بتوان در قفسه‌ها گنجاند. اگر به لحاظ فضا، انبوه کتاب و بودجه توانایی تامین یک کتابخانه عمودی بلند را داشته باشید، شما هم می‌توانید ایده بگیرید تا کتاب‌های بیشتری را در قفسه قرار دهید.

 

بیشتر بخوانید: دکوراسیون پذیرایی با انواع ساعت دیواری جذاب

اما، اگر فضای شما به حدی نیست که بتوانید از یک قفسه عمودی استفاده کنید، می‌توانید تنها چندین قفسه موازی و به صورت افقی در فضای پذیرایی تعبیه کنید و کتاب‌هایتان را در آن قرار دهید. به این شیوه یک کتابخانه نقلی و منسجم خواهید داشت که می‌تواند دکور کتابخانه پذیرایی شما را تشکیل دهد. اگر کتابخانه افقی را انتخاب کردید، کمی خلاقیت را چاشنی کار کنید تا کتابخانه صمیمی و کوچکیدر گوشه‌ای از پذیرایی برای خود بسازید.

ست کردن رنگ دیوار با قفسه‌ها در دکوراسیون کتابخانه در پذیرایی

بعد از انتخاب جایگاه کتابخانه و مدل مورد نظر، نوبت به انتخاب رنگ می‌رسد. انتخاب رنگ کتابخانه بخش مهمی از قسمت دکوراسیون کتابخانه در پذیرایی را تشکیل می‌دهد. رعایت هارمونی کتابخانه با رنگ دیوارها و سایر المان‌های دکوراتیو استفاده شده در پذیرایی اهمیت زیادی دارد و از شلوغی بیش از حد محیط می‌کاهد.

کتابخانه باید آرام، دنج و راحت باشد. اگر می‌خواهید از دکوراسیون کتابخانه در پذیرایی استفاده کنید، حواستان باشد که رنگ دیوارها نباید جیغ و خیلی روشن مانند زرد پررنگ، لیمویی  متمایل به سبز و نارنجی باشد. برعکس، باید از رنگ‌های ملایم با تناژ طوسی، طلایی و قهوه‌ای استفاده کنید تا تمرکز را به هم نزند و فضای آرام و دلنشینی برای مطالعه کردن به وجود بیاورد. اگر هم به سبک اسکاندیناویایی علاقه دارید، استفاده از رنگ سفید خالص هم گزینه بدی نیست.

اگر هم می‌خواهید از کاغذ دیواری استفاده کنید، نباید از کاغذدیواری‌هایی با طرح‌های بزرگ و برجسته استفاده کنید که بر فضای کتابخانه غالب شود. در همه حال، شرایط کتابخانه و اینکه باید فضایی آرام بدون طرح و رنگ خاصی آن را در بر بگیرد را فراموش نکنید.

انتخاب پنجره و پرده مناسب با دکور کتابخانه در پذیرایی

برای تزیین پذیرایی با کتابخانه انتخاب پرده و پنجره مناسب جلوه پذیرایی را به ویژه در شب‌ها دوچندان می‌کند. پیشنهاد می‌شود از پنجره‌های یک سره عمودی و پرده‌های بلند که تا روی زمین ادامه دارند استفاده کنید. این پرده باید به گونه‌ای باشد که بتوان آن را در طول روز به کمک کمربندی از جنس پرده بست یا حداقل در گوشه‌ای جمع کرد تا نور طبیعی وارد محیط شود. می‌توانید برای رمانتیک‌تر شدن فضا و کاهش نور ورودی از فیلترهای مخصوص نور روی پنجره استفاده کنید.

نورپردازی فضای دکور کتابخانه در پذیرایی

نورپردازی در دکوراسیون نقش مهمی را بازی می‌کند. سعی کنید نورپردازی کتابخانه و اکسسوری‌هایی که می‌خواهید در تزیین کتابخانه به کار ببرید را مطابق با فصل‌های سال تغییر دهید تا جذابیت بیشتری به فضای کتابخانه بدهید. اجازه دهید که کمی خلاقیت شور و شوق را به خانه شما بیاورد.

در پایان

دکور کتابخانه در پذیرایی یکی دیگر از شیوه‌های تزیین فضای پذیرایی است که برای داشتن انتخابی درست و هوشمندانه باید برآورد خوبی از فضا، رنگ دیوارها، نورپردازی محیط و سایر اکسسوری‌ها داشته باشید. برای سیستم گرمایش در زمستان و سرمایش در تابستان نیز فکری کنید و انتخاب جایگاه کتابخانه را مطابق با این شرایط تغییر دهید تا بتوانید فضا را هم به لحاظ دیداری زیباتر کرده و جلوه خوبی به آن بدهید و هم محیط را برای داشتن فضایی امن و آرام فراهم کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه