معماری و دکوراسیون خاص و شگفت انگیز مزرعه مونا کاکاوند

معماری و دکوراسیون خاص و شگفت انگیز مزرعه مونا کاکاوند

مزرعه مونا کاکاوند

مونا کاکاوند، قهرمان جهان در رشته کاراته، کارآفرین، مربی، اینفلوئنسر و زن موفق ایرانی است که افراد زیادی او را در شبکه مجازی اینستاگرام دنبال می‌کنند. او در کنار برند لباس، مربی گری کاراته و مدیریت رستوران، مزرعه زیبایی که به مزرعه مونا کاکاوند معروف است را نیز راه اندازی کرده است که سعی می کنیم، زیبایی‌ها، معماری و طراحی این مجموعه را در ادامه با جزییات بیشتری بررسی کنیم.

کاغذدیواری آیدی

همه چیز درباره مونا کاکاوند

مونا کاکاوند که بین سال‌های 1381 تا 1386 عضو تیم ملی کاراته بوده است، توانسته است در سال 2005 در مسابقات ایتالیا در شهر رم مدال نقره‌اش را کسب کند و در سال 2006 با پوشش اسلامی به اولین بانوی ایرانی دارنده مدال طلا تبدیل شود.

مونا به قول خودش یک کمال گرا است که سلیقه بسیار خوبی در پوشش نیز دارد. او دوست داشته در کنار کاراته و پرورش شاگردانش به عنوان مربی تناسب اندام در مجموعه خودش به نام Mona Fit برای حمایت از تولید ملی، مجموعه فروشگاهی مونایی Monaei را نیز راه اندازی کند.

 

مونا در این مجموعه برای حمایت از بانوان ایرانی پوشاک ورزشی، غیر ورزشی، کفش‌هایی با نام خودش و اکسسوری‌های خلاقانه‌ای ارائه کرده است. اما، او این فعالیت را به عنوان ارائه راهکاری برای داشتن زندگی سالم کافی ندانسته است و در ورطه بزرگتری همچون احداث رستورانی به نام Monafitrestaurant قدم گذاشته است تا با ارائه غذای سالم،  سبک زندگی سالم را ترویج کند.

بیشتر بدانید: دکوراسیون یکی از لاکچری ترین برج‌های ایران در فرشته! + ویدیو

مونا کاکاوند و همسرش پیروز بشردوست

موناکاکاوند با پیروز بشردوست، مربی بدنساز ازدواج کرده است که به صورت مشترک صفحه‌ای به نام ورزش کنیم، Varzeshkonim را برای ارائه دوره آنلاین و تخصصی به همراه رژیم غذایی به بانوان و آقایان مدیریت می‌کنند. پدر مونا آقای نصرالله کاکاوند نیز رئیس سبک شیتوریو سی‌شین‌کای کاراته است. مزرعه مونا کاکاوند از دیگر بخش‌هایی است که او راه اندازی کرده و دکوراسیون بسیار شیک و جذابی دارد. اما، داستان این مزرعه چیست و از کجا ایده شکل گیری آن در ذهن مونا پرورانده شد.

داستان مزرعه مونا کاکاوند از زبان خودش

مونا می‌گوید که داستان مزرعه زیبایش از زمینی که پدرش در سرزمین اجدادی آن‌ها برای او نگه داشته بود شروع شد. زمینی با یک کلبه نیمه کاره کوچک که سال‌ها بدون استفاده باقی مانده بود که یک روز به پیشنهاد همسرش پیروز بشر دوست، تصمیم می‌گیرند تا به آن سر بزنند و کلبه نیمه کاره را به اتمام برسانند تا اقامتگاه و مامنی برای جدایی از شلوغی شهر داشته باشند.

زمین مزرعه مونا کاکوند

اما، با بازدید از مزرعه، متوجه می‌شوند که زمین آن خیلی کوچک است و برای گسترش آن، زمین‌های جانبی باغ را از فامیل‌ها خریداری کرده و دیوارکشی می‌کنند. بعد از دیوار کشی، به این فکر می‌کنند که خانه را کامل تخریب کنند و از نو با طرحی دلخواه بسازند.

نمای حیاط مزرعه

اما، به گفته مونا کاکاوند، آنچه مانع آن‌ها می‌شود، این است که حس کردند ممکن است پدر ناراحت شود. پس، نقشه را با تخریب چند دیوار تغییر دادند و سعی کردند بنا رو تقویت کنند. در مسیر ساخت سختی‌های زیادی تحمل کردند؛ چرا که، موقعیت باغ به گونه‌ای بود که از شهر خیلی دور بود و استادکار و کارگر معمولا با آن شرایط کار نمی‌کردند یا اگر کار می‌کردند، به دلیل سختی کار، دستمزد بیشتری از حد معمولا دریافت می‌کردند.

دکوراسیون مزرعه مونا

تا اینکه بعد از تحمل سختی‌ها و گرفتن مجوز نتیجه کار بسیار مطلوب و چشم نواز شد و به لحاظ معماری و دکوراسیون بسیار شیک و مجلل شد و توانستند میوه‌های مختلفی همچون انگور مرغوب و کاملا ارگانیک را پرورش دهند.

بیشتر بدانید: راز خنک نگه داشتن برج خلیفه در گرامی طاقت فرسای دبی! + ویدئو

معماری و دکوراسیون مزرعه مونا کاکاوند

همانطور که در بالا اشاره کردیم، کلبه نیمه کاره درون مزرعه، با تغییراتی همچون حذف دیوارها، تخریب نمای داخل و اضافه کردن یال‌هایی در اطراف آن و اضافه شدن طبقات بخش‌های اولیه را طی کرد. آنچه به تزیینات مزرعه اضافه می‌کرد، استخری بسیار شیک با جوی آبی بود که در اطراف بخش‌های خانه روانه بود.

نمای جوی آب در خانه مونا کاکاوند

این جوی در بخش‌هایی از خانه به صورت پلکانی دکوربندی شده بو تا بتواند دای دلنشین و آرامش بخش حرکت آب را به آرامش فضای غیر شهری اضافه کند. در کنار آن نیز فضاهایی برای گلکاری تعبیه شد. از همه مهم‌تر، درختانی بود که یادگار پدربزرگ بودند و همانطور در جای اصلی خود در حیاط باقی ماندند.

جلوه زیبایی تراس مزرعه کاکاوند

فضای خانه به سیستم گرمایش از کف، شیشه‌های سراسری مجهز شده است. در داخل بخش مسکونی مزرعه نیز درختانی چون بید مجنون و مورت پیوندی که گیاه بومی مدیترانه ای است، در گوشه دیوار کاشته شد تا نمای زیبایی به آن فضا بدهد. مورت پیوندی گیاه تزیینی است که حتی به عنوان یک مرز می‌تواند به جای دیوار در حیاط قرار بگیرد. چرا که این درخت همیشه سبز است و ارتفاع آن تا 2 متر هم می‌رسد.

نمای باربیکو مزرعه

فضای حیاط نیز با لاین بتنی تزیین شده است که در واقع همچون یک پیاده رو زیبا و طوسی رنگ باغچه‌ها را به هم متصل می‌کند و جلوه بسیار خوبی به کلیت فضا بخشیده است. بخشی از حیاط نیز به باربیکیو و وسایل مربوط به آن اختصاص داده شده است که زیبایی بسیار خاصی دارد.

بیشتر بدانید: معماری خانه افسانه ای پادشاه این کشور اسلامی

اکسسوری‌های مزرعه مونا کاکاوند

برای تزیین وسایل داخلی مزرعه مونا کاکاوند سعی شده است، از بالشت پر، روتختی‌های شیک با پنبه ارگانیک، کوزه‌های سفالی در رنگبندی کرم و خاکستری برای تزیین فضای داخلی خانه استفاده شود. به علاوه، وسایل برقی آشپزخانه همگی از برند SMEG به رنگ کرم پاستلی تهیه شده است.

اکسسوری های آشپزخانه

 لاندری جذاب و از جنس چوب، پارچ و گلدان سفالی، تخته گوشت و سبزیجات سرامیکی، سینی چوبی با قسمت شیشه‌ای زیرین آن از دیگر وسایلی هستند که در کلبه مزرعه استفاده شده است.

اکسسوری های مزرعه مونایی

او سعی کرده است، تمرکز اصلی در دکوراسیون را بر اساس تمی چوبی بگذارد که بسیار گرم و اصیل است و انسان را هرچه بیشتر به طبیعت نزدیک می‌کند. وسایل چوبی همچون جا شکری چوبی، جای قاشق کنار گاز، لاندری، بند رخت چوبی با گیره‌های لباس چوبی بانمک، جای ادویه شیشه‌ای با باکس چوبی،  پیمان اندازه گیری و بسیاری المان چوبی دیگر را برای تزیین فضای آشپزخانه استفاده کند.

نمای داخلی خانه در مزرعه مونا کاکاوند

مونا کاکاوند سعی کرده است با استفاده از یک تیم حرفه‌ای، خوش ذوق و خلاق نمای داخلی بسیار زیبایی را برای خانه خود در نظر بگیرد. اگر از پذیرایی شروع کنیم، باید گفت که این فضا با یک راه پله چوبی U شکل تزیین کنید و قسمت زیرین راه پله را با یک قفسه کتاب چوبی متمایل به سفید زیبا پر کند.

نمای پلکانی درون خانه

فضای مشرف به اتاق خواب، با فضایی برای ورزش کردن و وسایل ورزشی پر شده است و وان زیبایی در آن قرار گرفته است که به منحصربه‌فرد بودن این ترکیب اضافه کرده است. برای فضای تراس میز پوبی عسلی در نظر گرفته شده است که در فضای بیرونی قرار می‌گیرد.

نمای آشپزخانه

فضای آشپزخانه نیز بسیار شیک و مینیمال است. از سینک مشکی رنگ مات به همراه کابینت‌های مات سفید استفاده شده است. فضای پشت سینک از طریق یک پنجره ساده و شیک مشرف به حیاط است که در طول پخت و پز و شستشوی ظروف و مواد غذایی می‌توان از منظره بیرون و آفتاب چهار فصل آن لذت برد.

نمای پذیرایی مزرعه مونا کاکاوند

استفاده از طبقات و کشوها برای نظم دهی بیشتر به فضای آشپزخانه از دیگر ویژگی‌های این بنای زیبا است. سرویس بهداشتی آن نیز با آینه دفرمه و زیبایی که دارد جلوه بسیار زیباتری به بنا بخشیده است.

نمای اتاق خواب مزرعه مونایی

به علاوه سرویس اتاق خواب این مجموعه نیز زیبایی منحصربه‌فردی دارد که مملو از آرامش است و با درهای شیشه‌ای بزرگ به سمت حیاط باز می‌شود و جلوه بسیار دلربایی را به نمایش خواهد گذاشت که هر طلوع و غروب خورشید را به صورت ملموس حس خواهند کرد.

کلام آخر

مزرعه مونا کاکاوند یکی از شیک‌ترین مزرعه‌هایی است که ذره ذره با همت خودش و همسرش به ثمره نشسته است و به لحاظ دکوراسیون داخلی و معماری خارجی بنا آرامش بخش بوده و جلوه بسیار قشنگی دارد. مب‌توانید از این مزرعه زیبا و المان‌های استفاده شده در آن ایده بگیرید و مطابق با سلیقه خود در طراحی خانه یا کلبه ویلایی تان بهره ببرید.


دیدگاه کاربران
معصومه ابراهیمی در تاریخ 28 خرداد 1403
واقعاً زیبا و دلنشین است .
ناشناس در تاریخ 03 تیر 1403
کدوم منطقه ست؟

ثبت دیدگاه