قیم خزه‌ای، تکیه‌گاهی سبز برای پتوس!

قیم خزه‌ای، تکیه‌گاهی سبز برای پتوس!

به قلم: سمانه زارعی
قیم خزه‌ای گیاه پتوس
قیم خزه‌ای گیاه پتوس

گیاه پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی است که جزو گیاهان رونده قرار دارد. برخی افراد پتوس را روی دیوار هدایت می‌کنند تا بخشی از دیوار را بپوشاند، ولی برخی هم از قیم برای بالا رفتن پتوس استفاده می‌کنند. قبلا در مطالب چیدانه راجع به انواع قیم گیاه توضیح داده‌ایم ولی در این مطلب راجع به قیم خزه‌ای و قرار دادن آن در گلدان پتوس گفته‌ایم.

قیم خزه‌ای چیست؟

احتمالا در گل‌فروشی‌ و یا گلخانه‌ها تکیه‌گاه‌هایی که دور آنها با خزه پوشیده شده است را دیده‌اید. اگر از قیم‌های چوبی و یا فلزی خوشتان نمی‌آید. و یا به نظرتان دیده شدن آن در بین برگ گیاه پتوس، زیبا نیست. قیم خزه‌ای انتخاب بهتری برای شماست. خزه به دلیل بافت گیاهی و رنگ سبز، با گیاه همخوانی بیشتری دارد و گیاه را پرپشت‌تر نشان می‌دهد. قیم به رشد گیاه به صورت عمودی و بالارفتن آن کمک می‌کند.

بالسا

 

ساخت قیم خزه ای
ساخت قیم خزه ای

چگونه قیم خزه‌ای برای پتوس تهیه کنم؟

قیم خزه‌ای برای گیاهی مانند پتوس که نیاز به قیم دارد، بسیار مناسب است. قیم خزه‌ای را می‌توانید خودتان بسازید و یا از گلخانه‌ها و همچنین فروشگاه‌های اینترنتی بخرید. برخی از گلفروشی‌ها گلدان پتوس را به همراه قیم خزه‌ای داخل آن می‌فروشند. قیم خزه‌ای می‌تواند رطوبت لازم برای گیاه را حفظ کند و فضای اطراف پتوس همواره رطوبت داشته باشد.

خودتان بسازید!

ساختن یک قیم خزه‌ای کار چندان سختی نیست. با کمی صبر و حوصله؛ می‌توانید برای گیاه پتوس یک قیم سبز و زیبا بسازید. ساده‌ترین راه آن به این صورت است:

  • یک میله‌ی چوبی، لوله پولیکا، چوب بامبو و هر نوع تکیه‌گاهی که قابلیت ایستادن داخل گلدان را داشته باشد، انتخاب کنید.
  • مقداری خزه از گلفروشی‌ها و یا فروشگاه‌هایی که خزه می‌فروشند تهیه کنید.
  • خزه را با آب بشویید. بهتر است یک روز در قارچ کش قرار دهید تا آلوده نباشد و مشکلی برای گیاه ایجاد نکند.
  • خزه را با استفاده از نخ معمولی، نخ کنفی و یا نخ نامرئی به دور تکیه‌گاه طوری بپیچید که بدنه چوب معلوم نباشد.
  • طول قیم را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.
  • ساقه گیاه را با استفاده از نخ مناسبی که به ساقه آسیب نزند، متصل کنید.
قیم زنی گیاه پتوس
قیم زنی گیاه پتوس

چگونه اندازه قیم گلدان را بزرگتر کنم؟

یکی از سوالاتی که همراهان چیدانه در مورد قیم زنی گیاه پرسیده‌اند؛ راجع به قیم زنی گیاه پتوس است. اگر می خواهید گیاه پتوس بکارید، بهتر است از همان اول داخل گلدان قیم قرار دهید. زیرا پتوس به صورت رونده رشد می‌کند و نیاز به تکیه‌گاهی برای بزرگ شدن دارد. از طرفی، اضافه کردن قیم به گلدان بعد از کاشت گیاه، ممکن است با ریشه گیاه برخورد کند و به ریشه آسیب بزند.

اگر گیاه پتوس آنقدر رشد کرده است که قیم برای آن کوتاه است، می‌توانید یک قیم دیگر بسازید، و یه بالای قیم قبلی وصل کنید. برای این کار می‌توانید انتهای قیم را بدون خزه نگه دارید و بعد با استفاده از نخ و یا مفتول به بدنه قیم قبلی وصل کنید. سپس آن قسمت از قیم را که وصل کرده‌اید با خزه بپوشانید تا قیم صاف و یکدست دیده شود.

کلام آخر:

قیم خزه‌ای یکی از انواع قیم مناسب برای گیاه پتوس است. در این مطلب راجع به قیم‌زنی به گلدان پتوس صحبت کرده‌ایم. قیم خزه ای بافت گیاهی دارد و رطوبت لازم برای گیاه را حفظ می کند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه