10 ایده‌ چیدمان ادویه در آشپزخانه، جای ادویه‌ها کجاست؟

10 ایده‌ چیدمان ادویه در آشپزخانه، جای ادویه‌ها کجاست؟

به قلم: سمانه زارعی

ادویه‌ها یکی از اصلی‌ترین اعضای آشپزخانه هستند! باور نمی‌کنید؟ چند ثانیه غذاهایی که در آشپزخانه پخته می‌شوند را بدون ادویه تصور کنید. ادویه در آشپزخانه‌های مختلف در جاهای متفاوتی قرار می‌گیرند. در این مطلب راجع به ایده‌های چیدمان ادویه در آشپزخانه صحبت خواهیم کرد. با بررسی هر گزینه در نهایت انتخاب خواهید کرد که جای ادویه‌ها کجاست؟

تابلو فرش ریحان

ادویه‌ها را داخل کابینت بچینید.

یکی از اولین گزینه‌های چیدمان ادویه در آشپزخانه، قرار دادن آن در کابینت‌هاست. کابینت‌ها می‌توانند کشویی، عمودی و یا معمولی باشند. در هر مدل از کابینت، ایده‌ای برای چیدمان مناسب ظروف ادویه وجود دارد:

  • چیدمان ادویه در کابینت کشویی: ظروف یکدست و یک اندازه برای ادویه‌ها تهیه کنید و روی درب آنها برچسب نام ادویه را بزنید. حالا همه ظروف ادویه را داخل کابینت کشویی بچینید. برای پیدا کردن ادویه فقط کافیست در کشو را باز کنید و اسم آنها را ببینید.
  • نظم دهنده‌های داخل کابینت: انواع مختلفی از ارگانایزر کابینت آشپزخانه در فروشگاه‌ها وجود دارند که می‌توانید نمونه‌ای مناسب برای ظروف ادویه تهیه کنید. انواع نظم‌دهنده‌های زاویه‌داری وجود دارد که در پیدا کردن و برداشتن ادویه‌ها کار شما را راحت می‌کنند.
  • از کابینت‌های سوپر استفاده کنید: یکی از فضاهایی که در چندین سال اخیر در آشپزخانه‌ها می‌بینیم، سوپری کنار اجاق گاز و یا یخچال یا همان کابینت عمودی است. این فضا، چیدمان مرتب ادویه‌ها در کنار همدیگر را امکان پذیر می‌کند.
  • ظروف بزرگ ادویه در کابینت‌های معمولی: ممکن است مجبور شوید بعضی از ادویه‌جات و موادغذایی که استفاده زیادی دارند را در ظروف بزرگتری بریزید. در این صورت می‌توانید آنها را داخل کابینت معمولی که این ظروف بزرگ به راحتی در آن جا می‌گیرد قرار دهید.

مطلب 10 ایده خلاقانه در کابینت آشپزخانه برای جا ادویه‌ای! را بخوانید.

 

ادویه‌ها روی صفحه کابینت آشپزخانه

از آنجایی که ادویه‌ها استفاده زیادی دارند، برای دسترسی راحت‌تر می‌توانند در بیرون از کابینت جا بگیرند. برای چیدمان ادویه آشپزخانه، روی صفحه کابینت و نزدیک اجاق گاز جای مناسبی برای این ایده است. مطمئنا نمی‌توانیم ظروف ادویه را کنار هم روی صفحه کابینت و یا کانتر قرار دهیم. در نتیجه قفسه‌ها و جا ادویه‌های متنوع که پیدا کردن ادویه مدنظر و برداشتن آن را راحت‌تر کنند بسیار مناسب هستند.  برخی از ایده‌ها عبارتند از:

  • جا ادویه چرخان می‌تواند تعداد زیادی از ظرف ادویه را در خود جا دهد. این وسیله از جنس‌های فلزی و یا چوبی هستند و به شکل مستطیل و دایره‌ای طراحی شده‌اند.
  • جا ادویه‌های چند طبقه را هم می‌توان روی صفحه کابینت قرار داد. مثلا انواع فرم پله‌ای جا ادویه، برداشتن ظرف ادویه را آسان می‌کند.
  • استفاده از ظروف هم شکل یکی دیگر از ایده‌های جای مناسب برای ادویه‌جات آشپزخانه است. ممکن است تعداد زیادی ظروف شیشه‌ای مواد غذایی مانند سس مایونز و یا مربا و ترشی در خانه داشته باشید. با کمی خلاقیت آنها را به صورت یک شکل تزئین کنید و در کنار هم قرار دهید.

 

جایی برای ادویه‌ها روی شلف و قفسه

به جز داخل کابینت و روی صفحه کابینت، شلف و قفسه‌ جایی برای قرار دادن ادویه آشپزخانه هستند. ممکن است داخل کابینت و یا روس صفحه کابینت جای کافی برای قراردادن ادویه نداشته باشید، در این صورت می‌توانید از ایده‌های زیر استفاده کنید:

  • شلف‌هایی متناسب با ابعاد ظروف ادویه را روی دیوار آشپزخانه متصل کنید. شلف‌های ساده مستطیلی چوبی و فلزی انتخاب خوبی هستند که دکوراسیون آشپزخانه را هم جذاب می‌کنند.
  • جا ادویه متصل به میز آشپزی یکی دیگر از ایده‌های قرار دادن ادویه در دسترس آشپز است. قفسه‌هایی که قابل اتصال به میز هستند، می‌توانند انتخاب دیگر شما برای نظم‌دهی به ادویه‌جات باشند.
  • جاادویه‌ای مگنتی، یک ایده جذاب برای نظم‌دهی به ادویه‌هاست. این نوع ظروف روی درب خود مگنت‌هایی دارند که به سطح فلزی متصل می‌شوند.

کلام آخر:

نظم و ترتیب در آشپزخانه اصل بسیار مهمی برای آشپزی راحت و لذت بخش است. در این مطلب ایده‌های مختلفی برای چیدمان ادویه آشپزخانه را مرور کردیم. با توجه به شرایط آشپزخانه یکی از بهترین راهکارها را انتخاب کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
فریده در تاریخ 01 دی 1402
از اطلاع رسانیتان خیلی ممنون.بسیار بسار عالی .

ثبت دیدگاه