شاهکار معماری آسمان‌خراش SOM با سطوح دست‌ساز در مکزیک

شاهکار معماری آسمان‌خراش SOM با سطوح دست‌ساز در مکزیک

به قلم: نرگس مهردادیان

معماری آسمان‌خراش SOM با سطوح دست‌ساز در مکزیک

نوژا دیزاین

پروژه آسمان‌خراش SOM با ۵۲ طبقه و ۱۹۰ متر ارتفاع، در گوادالاخارای، یکی از بزرگ‌ترین شهرهای کشور مکزیک با بتن قرمز ساخته خواهد شد. استودیوی آمریکایی SOM از این آسمان‌خراش که توسط هکتور اسراوه طراحی شده، رونمایی کرد. این پروژه که با همکاری Esrawe و استودیوی معماری مکزیکوسیتی Estudio AMA طراحی شده، دارای دفاتر اداری، خرده‌فروشی، هتل و آپارتمان خواهد بود.

جکوزی ایران

در این مطلب از چیدانه به بررسی معماری و طراحی آسمان‌خراش SOM با سطوح دست‌ساز، پوشش زیبا و کاربردی نما و نمایش تنوع فرهنگی شهر، در طراحی و معماری این آسمان‌خراش متفاوت مکزیکی پرداخته خواهد شد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

آسمان‌خراش SOM با سطوح دست‌ساز

شاهکار معماری آسمان‌خراش مکزیکی SOM

پروژه آسمان‌خراش SOM به‌طور کلی از دو سازه تشکیل می‌شود. اولی ساختمانی کم‌ارتفاع با سایبان ورودی بزرگ است که روی خیابان قرارگرفته و به‌عنوان ورودی هتل کانوپی که در این ساختمان مستقر خواهد شد، عمل می‌کند. در کنار این سازه، آسمان‌خراشی ۵۲ طبقه‌ در نظر گرفته شده که ۱۹۰ متر ارتفاع داشته و به بلندترین ساختمان منطقه در مکزیک تبدیل خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: رونمایی از جنگل شناور برای دیزاین رویایی اکسپو ۲۰۲۷

شاهکار معماری آسمان‌خراش مکزیکی SOM

طراحی آسمان‌خراش با سطوح دست‌ساز

هر دو سازه پروژه آسمان‌خراش SOM با بتن قرمز رنگ پوشیده خواهند شد. رنگ مایل به سرخی که در رندرها دیده می‌شود با افزودن مواد معدنی محلی به‌ مخلوط بتن ساخته می‌شود. به گفته SOM، جزئیات تراش دستی توسط هنر دست انسان نیز به نمای آسمان‌خراش اضافه خواهد شد. به عقیده مدیر طراحی SOM، این طراحی که ریشه در فرهنگ، متریال و صنایع محلی دارد، اعتبار بین‌المللی بالایی کسب خواهد کرد. همچنین این طراحی معماری، بیانگر جرم و وزن متناسب و مختص منطقه است. این طرح از فرهنگ و هنر محلی برای ایجاد سطوح دست‌ساز و بافت غنی خود استفاده می‌کند. تا به‌عنوان نقطه مقابل برج‌های مدرن امروزی عمل ‌کند.

طراحی آسمان‌خراش با سطوح دست‌ساز

پوشش زیبا و کاربردی در نمای آسمان‌خراش SOM

ساختمان آسمان‌خراش  SOMبه‌صورت متقارن بالا خواهد رفت. به‌منظور خنک کردن ساختمان، در هر طبقه پوشش ساختمان به پایین کشیده می‌شود تا سایه‌های اضافی برای اتاق‌ها و تراس‌های پایین فراهم ‌کند. با بالا آمدن این پوشش، چهره آسمان‌خراش توسط بخش‌های داخلی نما، نمایان می‌شود. ساختمان پاسیوهای بزرگی را برای بخش مسکونی پروژه در بخش میانی خود جای می‌دهد. تراس‌‌ها در قسمت میانی برج و بام سبز بالای هر دو ساختمان، امکانات رفاهی مختلفی را برای ساکنان فراهم می‌کنند.

مطلب پیشنهادی: پل چوبی یوسوهارا؛ معماری این پل ژاپنی هر بیننده‌ای را میخکوب می‌کند!

پوشش زیبا و کاربردی در نمای آسمان‌خراش SOM

طراحی آسمان‌خراش SOM برای نمایش تنوع فرهنگی شهر

به گفته تیم طراحی آسمان‌خراش مکزیکی SOM در این پروژه، ترکیبی از امکانات رفاهی، مهندسی و صنایع‌دستی به منظور نشان دادن تنوع فرهنگی شهر، گرد هم جمع آمده‌اند. همچنین این تیم معتقد است، الهام از سنت‌های محلی، موجب تبدیل‌شدن این پروژه به یک تغییر بزرگ در زمینه معماری خواهد شد.

طراحی آسمان‌خراش SOM برای نمایش تنوع فرهنگی شهر

و در آخر

پروژه آسمان‌خراش SOM با سطوح دست‌ساز در مکزیک که توسط Trust Capital توسعه یافته است و به‌تازگی از طرح آن رونمایی شده، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۹ تکمیل شود. شهر گوادالاخارای مکزیک طراحی و معماری پر رونقی دارد و اخیرا ۹ طراح در این شهر به‌عنوان بخشی از مجموعه طراحی ۲۰۲۴ آمریکای شمالی انتخاب و جمع‌آوری‌ ‌شده‌اند. طراحی آسمان‌خراش مکزیکی در دو بخش انجام می‌شود و این طراحی منحصر به فرد، ریشه در فرهنگ، متریال و صنایع محلی دارد.

برای آشنایی با دیگر پروژه‌های عجیب معماری روز در دست ساخت دنیا، مطلب پروژه‌های معماری عجیب و غریب که در دست ساخت هستند را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه