معماری خیره‌کننده این دانشگاه‌ها شگفت زده‌تان می‌کند! + عکس

معماری خیره‌کننده این دانشگاه‌ها شگفت زده‌تان می‌کند! + عکس

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

ساختمان و معماری دانشگاه‌ها یکی از عوامل موثر در انتخاب آنها توسط دانشجویان است. دانشگاه‌های بزرگ دنیا، هم ساختمان‌های بزرگ، زیبا و با امکانات کافی دارند و هم اغلب بناهایی تاریخی هستند که قدمت زیادی دارند. در این مطلب با چند دانشگاه معروف و زیبا آشنا شوید و تصاویر آنها را ببینید.

کی پلاس

 

1. دانشگاه آکسفورد انگلستان (University of Oxford)

دانشگاه آکسفورد، قدیمی‌ترین دانشگاه انگلستان است. بنای این ساختمان در سال 1750 ساخته شده و آموزش در آن از سال 1096 آغاز شده است. معماری جذاب و با ابهت دانشگاه آکسفورد به سبک گوتیک طراحی شده و فضای سبز گسترده و زیبایی دارد.

 

2. دانشگاه کمبریج انگلستان (University of Cambridge)  

دانشگاه کمبریج، یکی از زیباترین و مجلل‌ترین دانشگاه‌های جهان است که در سال 1209 میلادی تاسیس شد. این دانشگاه 29 کالج دارد که هریک، معماری خاص و منحصر به فردی دارند. رودخانه کم از کنار این دانشگاه می‌گذرد و زیبایی آن را بیشتر کرده است.

 

3. آکادمی سوانتون استرالیا (Swanston Academic Building)  

این ساختمان با معماری خاص، سومین دانشگاه قدیمی ملبورن و متعلق به دانشگاهRMIT  استرالیا است. این دانشگاه در سال 1877 به عنوان کالج کارگران مبلورن با هدف آموزش افرادی که در شهر ملبورن کار می‌کردند، ساخته شد. این دانشگاه یکی از پیشتازان جهانی در رشته‌های هنر و طراحی، معماری، مهندسی، حسابداری و مطالعات مدیریتی است.

 

4. دانشگاه مستقل ملی مکزیک  (Universitas Nationalis Autonoma Mexici)  

این ساختمان در سال 1910 توسط چند معمار معروف مکزیکی ساخته شد. شاخصه مهم این ساختمان که آن را زیبا کرده است، نقاشی‌های دیواری روی ساختمان اصلی دانشگاه است. این نقاشی‌ها آثاری از هنرمندان سرشناس مکزیک؛ دیه‌گو ریورا و دیوی آلفاروسیکوئیروس هستند.

مطلب پیشنهادی: 10 دانشگاه برتر جهان در سال 2023

 

5. دانشگاه مینه سوتا  (University of Minnesota)

از معتبرترین دانشگاه‌های ایالت متحده آمریکا است. این دانشگاه در سال 1851 میلادی تاسیس شد. موزه هنر فردریک وایزمن در این دانشگاه قرار دارد که معماری خاص و عجیبی آن را مشهور کرده است. فرانک گری و همکارانش در معماری این بنا از سبک دیکانستراکشن استفاده کرده‌اند. این ساختمان در سال 1993 ساخته شده است.

 

6. دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور (Nanyang Technological University)

یکی دیگر از دانشگاه‌های با معماری خاص و جذاب، دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور است که در سال 1991 تاسیس شده است. این دانشگاه دارای بزرگترین کالج مهندسی در جهان است و از ۱۲ برج مخروطی تشکیل شده. در اطراف این ساختمان فضای سبز خاص و زیبایی وجود دارد.

 

7. دانشگاه ناتینگهام  (University of Nottingham)

دانشگاه ناتینگهام در سال ۱۸۸۱ میلادی تاسیس شده است؛ پردیس جوبیلی این دانشگاه در گذشته یک کارخانه دوچرخه سازی بوده و امروزه به یک پارک علمی با ظرفیت ۲۵۰۰ دانشجو تبدیل شده است. ساختمان‌های این مرکز از جنس چوب، استیل و شیشه بوده که در حاشیه دریاچه‌ای دست ساز و آرام واقع شده اند.

 

8. دپارتمان فلسفه دانشگاه نیویورک  (Department of Philosophy at the University of New york)

این دانشگاه در سال 1831 میلادی تاسیس شد. منافذ موجود در راه پله های این ساختمان، نمایی جالب به معماری این دانشگاه داده است. بازی نور و رنگ در فضای داخلی، در ساعات مختلفی از روز در این دانشکده دیده می‌شود.

 

9. دانشگاه ییل (Yale University)

دانشگاه ییل یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی و بسیار معتبر در شهر نیوهیون واقع در ایالت کنتیکت آمریکا است که در سال 1701 میلادی تاسیس شده است. ساختمان‌های این دانشگاه توسط معماران مشهوری ساخته شده‌اند و بسیاری از روسای جمهور آمریکا از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

 

10. دانشگاه ایالتی لومونوسوف مسکو (Lomonosov University)

یکی از زیباترین دانشگاه‌های جهان از نظر معماری، دانشگاه لومونوسوف مسکو است که در سال 1755 میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه با داشتن ارتفاع 240 متر، بلندقدترین دانشگاه جهان است. ساختمان این دانشگاه بالای تپه‌ای به نام گنجشکان قرار دارد.

کلام آخر:

در این مطلب با تعدادی از دانشگاه‌های زیبای جهان از نظر معماری آشنا شدیم. تعداد زیادی دانشگاه در جهان وجود دارد که معماری‌های شگفت‌انگیزی دارند. مخصوصا دانشگاه‌های با قدمت زیاد که ابهت و عظمت آنها دیدنی است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه