خانه تلسکوپ؛ خانه‌ای رویایی از جنس فولاد که در صحرای آریزونا ادغام شده!

خانه تلسکوپ؛ خانه‌ای رویایی از جنس فولاد که در صحرای آریزونا ادغام شده!

به قلم: نرگس مهردادیان

خانه تلسکوپ از جنس فولاد هوازده در قلب صحرای آریزونا!

خانه تلسکوپ که از جنس فولاد هوازده در آریزونای آمریکا، صحرای سِدونا و دره‌ آرام طراحی و اجرا شده، چیزی شبیه یک اثر هنری است که کاملا با محیط اطراف خود ترکیب شده است!

تابلو فرش ریحان

در این مطلب به بررسی ویژگی‌های کلی طراحی، معماری بنا، دلیل نام‌گذاری، طراحی داخلی و متریال کاربردی در طراحی و اجرای خانه تلسکوپ پرداخته می‌شود. در ادامه با چیدانه همراه باشید.

ویژگی‌های کلی طراحی خانه تلسکوپ

ویژگی‌های کلی طراحی خانه تلسکوپ

خانه تلسکوپ با متراژ  148 مترمربع توسط دفتر معماری وِندِل بِرنِت طراحی و اجرا شد. نمای بیرونی خانه با مناظر صحرای سِدونا کاملا ادغام شده! این سازه در فضایی طبیعی، هم‌ مرز با درختان ۴۰۰ ساله اُرس یا سرو کوهی و رو به صخره‌های شگفت‌انگیز قرمز رنگ آنسوی دره ساخته شده است.

شکل خاص معماری بنا و رابطه آن با نام‌گذاری خانه تلسکوپ

شکل خاص معماری بنا و رابطه آن با نام‌گذاری خانه تلسکوپ

به‌ دلیل شکل خاص معماری بنا، نام تلسکوپ برای آن انتخاب شده! ساختمانی پوشیده از فولاد هوازده که به سمت مناظر اطراف امتداد یافته و یک سالن شبیه لوله تلسکوپ را شکل داده که نمایی خارق‌العاده‌ای از مناظر صحرای آریزونا را به نمایش می‌گذارد.

طراحی فضای داخلی خانه تلسکوپ

طراحی فضای داخلی خانه فولادی تلسکوپ

فضای داخلی خانه که مانند یک سایه تاریک در مناظر اطراف عقب‌نشینی کرده، با نور طبیعی خورشید در تعامل است. این نوع طراحی موجب حضور ساده و کم تاثیر خانه در داخل دره آرام شده است.

فولاد کورتن و چوب بازیافتی در طراحی خانه تلسکوپ

فولاد کورتن و چوب بازیافتی در طراحی این خانه رویایی

طرح دفتر معماری وندل برنت، از نظر زیست محیطی، سازگاری با محیط را از طریق استفاده از روکش کورتن نسوز و شیشه‌های سایه‌دار اجرا کرده است. سیستم گرمایش خانه شامل یک اجاق گاز، انرژی خورشیدی غیرفعال و یک میدان نیروزای نوری رو به جنوب است.

پانل‌هایی هم از چوب بازیافتی به رنگ تیره در طراحی فضاهای داخلی به کار رفته است. همین پانل‌های چوبی دو اثر هنری حکاکی شده را قاب کرده و به نمایش می‌گذارند.

طراحی داخلی خانه تلسکوپ

و در آخر

خانه تلسکوپ هماهنگ با محیط اطراف خود در دره آرام زندگی می‌کند. این خانه با معماری کم تاثیر و ماندگار خود، به ویژگی‌های منحصر به فرد طبیعت اطراف احترام می گذارد.

برای آشنایی با معماری دیگر خانه‌های خاص و رویایی در جهان مطلب معماری شگفت‌انگیز خانه شیفت اسپانیا با مناظری پانوراما از دریای مدیترانه را از دست ندهید.

آریزونای آمریکا، صحرای سِدونا و دره‌ آرام مکان خانه تلسکوپ

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه