بامی برای تمام فصول با سقف متحرک روف گاردن

بامی برای تمام فصول با سقف متحرک روف گاردن

به قلم: نرگس مهردادیان

سقف متحرک روف گاردن

روف گاردن یا بام سبز به باغچه‌ها و گلخانه‌های کوچک پشت‌بام‌ها گفته می‌شود. این‌ روزها که امکان بیرون رفتن از خانه و طبیعت کمتر است، روف گاردن‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. این بام‌های سبز از آن‌جایی که در فضای باز قرار گرفته‌اند، معایبی دارند. برای مثال اگر باران ببارد یا هوا به شدت آفتابی باشد، نمی‌شود از نشستن در روف گاردن لذت برد. اگر هم از سایبان ثابت روف گاردن استفاده کنید دیگر منظره‌ آسمان را نخواهید دید. اما سقف متحرک روف گاردن به راحتی قابل حرکت است و می‌توانید هر زمان که خواستید آن را کنار بزنید و از آفتاب و منظره آبی‌ آسمان لذت ببرید.

سرویس خواب بالسا

در این مطلب انواع مختلف سقف متحرک روف گاردن از نظر متریال کاربردی و مکانیزم حرکتی و مزایای هر یک بررسی خواهد شد. همچنین با نحوه انتخاب، قیمت و نصب این سقف‌های جمع‌شونده کاربردی در فضای باز آشنا خواهید شد و عکس سقف‌های متحرک روف گاردن جذاب و زیبا را خواهید دید. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

سقف متحرک روف گاردن چیست؟

سقف متحرک روف گاردن چیست؟

سقف متحرک یا جمع‌شونده روف گاردن از متریال‌های مختلف مانند پارچه، شیشه، فلز، چوب و پلی‌کربنات ساخته می‌شود و برای نصب نیز نیازمند تجهیزات، یراق‌آلات، ستون‌ها و آبروهاست. این سقف‌ها علاوه بر کیفیت و زیبایی، باید در مقابل باد، باران، برف و اشعه خورشید هم مقاوم باشند.

کاربردهای سقف‌های متحرک روف‌ گاردن

کاربردهای سقف‌های متحرک روف‌ گاردن

از سقف‌های متحرک روف گاردن می‌توان برای مسقف کردن هر مکان روبازی مانند تراس و حیاط استفاده کرد. این سقف‌ها تنها به ساختمان‌های مسکونی و تجاری اختصاص نداشته و در فضای باز رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، هتل‌ها، مجتمع‌های تجاری و ادارات نیز قابل استفاده هستند. حتی می‌توان این سازه‌ها را‌ را در مکان‌های عمومی مانند استادیوم‌ها، محل اجرای برنامه در پارک‌ها و پارکینگ‌های روباز هم اجرا کرد.

انواع سقف متحرک روف گاردن

انواع سقف متحرک روف گاردن

سقف‌های متحرک روف گاردن، انواع مختلفی دارند. این سقف‌ها با سیستم‌های پوششی، مکانیزم‌های حرکتی، ابعاد و سایزهای متفاوت، طراحی و تولید می‌شوند.

انواع سقف متحرک روف گاردن براساس متریال کاربردی

انواع سقف متحرک روف گاردن براساس متریال کاربردی

سقف متحرک پارچه‌ای: این مدل سقف، دارای پوشش پارچه‌ای مقاوم بوده. امکان انتخاب طرح و مدل‌های متنوع را فراهم می‌کند.

سقف متحرک شیشه‌ای: این سقف متحرک روف گاردن مدرن، دارای پوشش شیشه‌ای است. به صورت مات یا شفاف و در ابعاد و اندازه‌های متفاوت قابل اجراست.

سقف متحرک فلزی یا آلومینیومی: این مدل سقف، پوشش فلزی یا آلومینیومی دارد که نوع آلومینیومی مرسوم‌تر از مدل فلزی است. اجرای این مدل به دلیل سبکی وزن آلومینیوم بسیار راحت و کاربردی است.

سقف متحرک پلی‌کربنات: این مدل، عملکردی مانند شیشه اما طول کمتر و قیمت پایین‌تری نسبت به شیشه دارد. با توجه به طراحی اولیه روف گاردن و شرایط آب و هوایی می‌توان این پوشش را انتخاب کرد.

سقف متحرک چوبی: این مدل از چوب ساخته می‌شود. البته نوع چوب مورد استفاده، می‌تواند متفاوت باشد.

انواع سقف متحرک روف گاردن براساس مکانیزم حرکتی

انواع سقف متحرک روف گاردن براساس مکانیزم حرکتی

مدل دستی: سیستم حرکتی و باز و بسته کردن این مدل سقف‌ باید به صورت دستی انجام شود.

مدل برقی: این مدل دارای موتور برقی و ریموت است. با فشردن یک دکمه در مرکز کنترل و یا فشردن دکمه ریموت، می‌توان سقف را باز و بسته کرد. این مدل برای روف گاردن‌های خصوصی و کوچک، بسیار مناسب است.

مدل اتوماتیک: این مدل علاوه بر داشتن موتور و ریموت، به سیستم هوشمند نیز متصل می‌شود. این سیستم اتوماتیک دارای سنسورهای حساس به وزش باد، بارش باران و برف و تابش شدید آفتاب است و با داشتن برنامه‌ای مشخص، در مواقع لزوم به‌صورت خودکار باز و بسته می‌شود.

مزایای استفاده از سقف متحرک در بام سبز

مزایای استفاده از سقف متحرک در بام سبز

عملکرد سریع و آسان: این سازه‌ها تنها با فشردن دکمه‌ ریموت و بدون انجام کار فیزیکی، جمع و باز می‌شوند.

محافظت در برابر گرما و سرما: با استفاده از این سقف‌ها از تابش شدید آفتاب در فصل گرما و از باد و بارندگی در فصل سرما در امان خواهید ماند.

مقاومت در برابر باد و باران: متریال و قطعات کار شده در سقف‌های متحرک جدید با مقاومت بالا، برخلاف سازه‌های قدیمی در خطر از بین رفتن سازه یا رنگ نیستند.

تنوع رنگ و طرح: سقف‌های متحرک از متریال و رنگ‌های متنوع و در طرح‌های مختلف ساخته می‌شوند.

مجهز به سنسورهای حساس به باد و نور: سنسورهای سقف متحرک اتوماتیک در صورت بروز طوفان یا تابش شدید به صورت خودکار سقف را می‌بندند.

انتخاب و قیمت سقف متحرک روف گاردن

انتخاب و قیمت سقف متحرک روف گاردن

قبل از خرید سقف متحرک روف گاردن حتما طرح کلی روف گاردن، اقلیم، گیاهان، ابعاد و اندازه فضا را در نظر داشته باشید. نوع پوشش انتخابی باید به گونه‌ای باشد که تحمل شرایط آب و هوایی متفاوت را داشته باشد و از کیفیت مناسبی برخوردار باشد. قیمت این سقف متحرک بر اساس نوع مصالح مصرفی متفاوت بوده و براساس مترمربع محاسبه می‌شود.

نصب و اجرای سقف متحرک روف گاردن

نصب و اجرای سقف متحرک روف گاردن

طراحی، نصب و اجرای این سقف‌ها کار پیچیده‌ای نیست. اما با توجه به تنوع مدل سازه و نوع پوشش سقف بهتر این کار توسط طراح و کارشناس متخصص انجام شود. ساخت تجهیزات و اجزا در کارگاه انجام می‌شود. اما سازه و ستون‌های مورد نیاز در روف گاردن مورد نظر اجرا شده و سقف و سایر تجهیزات پیش ساخته بر روی آن نصب می‌شوند.

سقف‌های متحرک روف‌ گاردن

و در آخر

سقف متحرک روف گاردن یا جمع‌شونده، سقفی است که از سازه‌های سبک با پوشش‌های متفاوت تشکیل شده و به صورت دستی یا اتوماتیک باز و بسته می‌شود. این سقف استفاده بهینه از فضای پشت بام یا روف گاردن ساختمان‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. شما هم اگر می‌خواهید پشت بامی کاربردی راحت و قابل استفاده در برف و باران و حتی زمان تابش شدید نور آفتاب داشته باشید، از این سقف‌های کاربردی زیبا در بام سبز خانه یا محل کارتان استفاده کنید.

برای آشنایی با سبک‌های جذاب طراحی فضای باز برای خانه‌های امروزی، مطلب دکوراسیون بالکن به سبک بوهو را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه