سرنوشت تلخ و ناگوار بنای خارق‌العاده ایرانی!

سرنوشت تلخ و ناگوار بنای خارق‌العاده ایرانی!

به قلم: سمانه زارعی
مسجد وکیل شیراز

مساجد تاریخی یکی از مقصدهای مهم در گردشگری کشورمان هستند. یکی از این مساجد زیبا و تاریخی، مسجد وکیل شیراز است. علاوه بر ساختار و قدمت، کاشی‌کاری‌های منحصر به فرد مسجد وکیل؛ عامل مهمی در جذب گردشگران داخلی و خارجی است. زیبایی‌هایی که در معرض آسیب و تخریب قرار دارند. موضوعی که تیتر این مطلب از چیدانه شده است.

مختصری درباره مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیل شیراز از مساجد دو ایوانی است که علاوه بر دو ایوان؛ دو شبستان هم دارد. این بنای باارزش متعلق به دوره زندیه است. برای ساخت مسجد وکیل شیراز، کریم خان زند دستور می‌دهد سنگ‌های لازم برای ساخت آن را از مراغه به شیراز بیاورند. این مسجد در اثر زلزله آسیب زیادی دیده است، به همین دلیل در دوره‌ قاجار این مسجد مرمت شده است. نقوش زیبای به کار رفته در معماری این مسجد هر فردی را به خود جذب می‌کند.

قالیشویی ادیب

 

کاشیکاری مسجد وکیل شیراز

هنر کاشی هفت رنگ شیراز

یکی از انواع معروف کاشی در مسجد وکیل، کاشی‌های هفت رنگ آن است. تفاوت کاشی هفت رنگ شیراز با سایر کاشی‌های هفت رنگ در کیفیت و ترکیبات خاص لعاب آن است. در این کاشی‌ها از رنگ‌های روشن و شاد مانند پسته‌ای، صورتی، زرد و سفید استفاده شده است که رنگ صورتی در این کاشی‌ها بسیار شاخص است. نمونه‌هایی از این هنر زیبا در مسجد وکیل و مسجد نصیرالملک شیراز وجود دارد.

 

کاشی‌های در حال تخریب

کاشی کاری مسجد وکیل، زیبایی در معرض تخریب!

این روزها خبرهایی از تخریب کاشی‌های مسجد وکیل شنیده می‌شود. کارشناسان معتقدند کاشی‌های هفت رنگ تاریخی و ارزشمند این بنای ملی با گذشت زمان، رخنه عوامل طبیعی، فرسودگی مصالح و رسیدگی نکردن مسئولان، در حال ور آمدن و جدا شدن از دیواره‌ها و تاق‌های مسجد است و نابودی یکی از مهم‌ترین بناهای آئینی و مذهبی ایران را در پی خواهد داشت. در حالی که تعدادی از کاشی‌ها در چندین ماه گذشته از سطح دیوار جدا شده بودند.

کلام آخر:

بناهای تاریخی نیازمند توجه و رسیدگی هستند. بی توجهی به این بناها باعث آسیب و تخریب آنها خواهد شد. کاشی‌های مسجد وکیل شیراز یکی از این بناهای تاریخی هستند که در معرض آسیب قرار گرفته‌اند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه