آشنایی با مهم ترین اصطلاحات دکوراسیونی که باید معنایشان را بدانید

آشنایی با مهم ترین اصطلاحات دکوراسیونی که باید معنایشان را بدانید

اگر تصمیم گرفته اید دکوراسیون خانه یا محل کارتان را عوض کنید احتمالا گشت و گذار زیادی در دنیای مجازی و صفحات معماری و طراحی داخلی داشته اید و چشمتان به برخی اصطلاحات معماری خورده که معنای دقیقشان را نمی دانید. آشنایی با اصطلاحات معماری باعث می شود از سایت ها و ژورنال های مختلف ایده های بهتری بگیرید. همچنین اگر بنا باشد از یک معمار یا طراح برای دکوراسیون منزلتان کمک بگیرید دیگر با اصطلاحات پیچیده آن ها گیج نمی شوید و می توانید همکاری شایسته تری در ایده پردازی داشته باشید. با ما همراه باشید تا چند مورد از مهم ترین عبارات کلیدی دنیای معماری را بررسی کنیم.

سرویس خواب بالسا

آرتیستیک

آرتیستیک یک سبک خاص در طراحی داخلی است که در آن از عناصر دکوراسیونی غافلگیرانه و سورپرایزکننده استفاده می شود و چارچوب آن در طراحی هیچگونه ساختار مشخصی ندارد. در واقع این شما هستید که با خلاقیت خود یک سبک چیدمان را تعریف می کنید.

اترج (Etagere)

یک نوع ظرف شیرینی خوری چندطبقه

التقاطی

سبک دکوراسیونی آزاد، تخیلی و بر پایه ابتکارات جدید. در این سبک شما می توانید چند مورد از سبک های دکوراسیونی دلخواهتان را با یکدیگر تلفیق کنید و چیدمانی جسورانه رقم بزنید.

اتومان

یک نوع مبلمان بدون دسته و پشتی برای استراحت پاها. توجه کنید که اتومان با پاف تفاوت دارد. درست است که هردوی این ها صندلی هایی بدون دسته هستند اما اتومان برخلاف پاف دارای پایه است و کمی از زمین فاصله دارد.

اسکون (Sconce)

چراغ هایی دیواری که معمولا با سیم کشی توکار روی دیوار قرار داشته و به روشنایی و زیباسازی فضا کمک می کند.

استیم پانک

در سبک دکوراسیونی استیم پانک ترکیبی لطیف از معماری عصر ویکتوریایی اروپا و هنر و معماری گوتیک است. سبکی که می توانید عناصر صنعتی مانند ساعت های استادانه، چرخ دنده ها، قطعات فلزی و … را با هنر ظریف دوران ویکتوریا تلفیق کنید.

آنتیک

اصطلاح آنتیک احتمالا به نظرتان آشناست، زیرا یکی از عبارات روزمره نیز به شمار می آید. آنتیک در معماری به عناصری قدیمی می گویند که گاه بیش از صد سال عمر دارند و برای تزئین دکوراسیون و ایجاد فضایی اصیل و باشکوه به کار می روند.

آماده ساخته شده

مبلمان و وسایلی که به صورت انوبه تولید شده اند و می توانید آن ها را در فروشگاه ها به صورت حضوری یا آنلاین خریداری کنید.

ام دی اف (MDF)

ام دی اف مخفف عبارت انگلیسی Medium Density Fiberboard به معنای تخته فیبر با چگالی متوسط است. ام دی اف نوعی چوب مهندسی شده است که به صورت فنی از چسباندن و پرس کردن خرده چوب به دست می آید.

بانکت (Banquette)

نیمکتی که معمولا از آن بعنوان نیمکت صبحانه خوری استفاده می شود. امروزه این نیمکت بیشتر در کافه ها و رستوران ها قابل مشاهده است.

بافت

بافت، جنس و تکسچری است که در پارچه و الگوهای به کار رفته در دکوراسیون به کار می رود. بافت در کنار رنگ، فرم، شکل و ریتم از عناصر اصلی معماری داخلی به شمار می روند.

بالشت بالستر (Bolster)

یک نوع بالشت گرد تزئینی که در کنار کوسن برای تزئین مبلمات به کار می رود.

باهاوس

نام یک مکتب معماری که در دوران پیش از نازی ها تاسیس شد. از این مکتب به عنوان سکوی پرتابی برای جنبش های هنری مدرن یاد می کنند.

بوفه

بوفه که در انگلیسی به BreakFront هم شناخته می شود به محفظه ای به محفظه ای برای نگهداری ظروف غذاخوری اطلاق می شود.

بوهو

سبک بوهو یا بوهمین یکی از دلنشین ترین و آرامش بخش ترین سبک های دکوراسیونی است. احتمالا تصاویری از این سبک را در پینترست یا سلیت های مختلف طراحی داخلی دیده باشید. بوهو دیزاین دارای المان های تزئینی منحصربفرد است. برای مثال در چیدمان بوهو می توانید گلدان هایی بزرگ با برگ های پهن، مکرومه های بافته شده، شال ها و پارچه های پرنقش و نگار که معمولا برای دیزاین مبلمان به کار می روند و … را مشاهده کنید.

پایه کابریول

مدلی از میز و صندلی به شکل S انگلیسی.

پتینه

رنگ کاری و ایجاد نقش برای ترمیم و تعمیر یک شی قدیمی. البته امروزه «پتینه کاری» در دکوراسیون برای قدیمی نشان دادن عناصر جدید و ایجاد فضایی نوستالژیک نیز به کار می رود.

تافتینگ

روشی که در آن از یک دستگاه تفنگ مانند برای فرو کردن نخ بر روی پارچه استفاده می شود. معمولا از تافتینگ برای دوخت بخش پشتی مبلمان و هدبرد تخت خواب بهره می برند.

ترامپ لویل

سبکی از نقاشی که به صورت سه بعدی کشیده شده و واقعی و رئال به نظر می رسد.

تخت تراندل

تختی که در بخش زیرین آن تختی دیگر به صورت کشویی تعبیه شده است. از این تخت معمولا برای اتاق کودک یا اتاق مهمان استفاده می شود.

تضاد و کانتراست

بهره بردن از تضاد در معماری جایگاه ویژه ای دارد. از این تکنیک در طراحی داخلی برای نمایش بیشتر یک المان و یا ایجاد تنوع بصری در فضای کلی دکوراسیون استفاده می شود. برای مثال در چیدمانی که در تناژ سفید و کرم طراحی شده است، یک دست مبلمان به رنگ تیره می تواند خودنمایی زیبایی در قلب دکوراسیون داشته باشد.

توآیل (Toile)

نوعی پارچه که نقوش آن به مناظر روستایی مزین شده است.

تورچر (Torchere)

نوعی جاشمعی بلند ایستا که بعنوان یک عنصر دکوراتیو در اتاق پذیرایی به کار می رود و با نورش سقف را روشن می کند.

تولد (Tooled)

نقش و نگاره های موجود بر روی پارچه چرم

چاینر (Chiner)

اصطلاحی فرانسوی به معنی خرید مبلمان دست دوم، ترمیم و استفاده مجدد از آن.

چنیل (Chenille)

پارچه ای ضخیم اما نرم و لطیف دارای حالتی موج دار که برای آرایش پارچه های سنگین مانند پرده ها به کار می رود.

چیت (Chintz)

یک پترن گلدار که در فارسی هم به چیت گلدار معروف است.

چینویزری (Chinoiserie)

هرگونه مبلمان، پارچه و عنصر دکوراسیونی که از معماری چین و فرهنگ آسیای شرقی الهام گرفته باشد.

دملون

نوعی میز کنسول نیم دایره ای شکل که معمولا به دیوار می چسبد.

رنگ برجسته

رنگ هایی که می تواند با استفاده از آن ها در رنگ آمیزی دیوار فضا را بزرگتر یا کوچکتر از آنچه که هست نمایش داد.

ریل صندلی

به گچبری یا پانل های پایین دیوار که اصطلاحا ان را قرنیز نیز می نامیم، گفته می شود. شاید برایتان جالب باشد اما قرنیز در ابتدا برای ممانعت از برخورد پایه صندلی و آسیب رسانی به دیوار فقط در سالن ناهارخوری طراحی می شد، به همین دلیل است که به آن ریل صندلی می گویند.

ریتم

جریان و آهنگی که در دیزاین و نوع طراحی فضا وجود دارد. این ریتم باید به صورت هارمونیک میان مبلمان، فرش، پرده و دیگر اجزای چیدمان رعایت شود.

سقف پنلدار

در این مدل سقف پنل های چوبی با طراحی خاص به منظور زیباسازی فضا به سقف اضافه می شود.

سقف تری (Tray)

سقفی که به صورت یک قاب برجسته و بیرون آمده با گچبری های هنرمندانه طراحی شده و در بخش فرورفته مرکزی آن معمولا لوستر قرار می گیرد.

شزلون

نوعی مبل راحتی که می توانید روی آن دراز بکشید.

شورون

الگویی زیگزاگی در دو رنگ که برای بهبود ظاهر خانه استفاده می شود. برای ایجاد الگوی شورون می توانید از کاغذ دیواری ، کاشی، پارکت یا حتی فرش استفاده کنید.

شیفروب (Chifforobe)

کمدی کوچک برای آویزان کردن لباس.

صندلی اسلیپر

مبلی بدون دسته که همانطور که از نام آن پیداست می توانید از آن برای استراحت و خوابیدن اسفاده کنید.

فاو (Faux)

مدلی از رنگ آمیزی که تقلیدی از المانی طبیعی مانند چوب، سنگ یا چرم است.

فنگ شویی

فنگ شویی نوعی از طراحی داخلی چینی است که این روزها مورد توجه بسیاری از دکوراتورها قرار دارد. در فنگ شویی اجزاء دکوراسیون باید طبق یکسری قوانین خاص به گونه ای چیده شوند که جلوی ورود هرگونه انرژی منفی به فضا گرفته شود.

فوتون (Futon)

یک مدل مبل با خوشخوابی نازک که قابلیت تختخواب شدن دارد.

کیوریتور (Curator)

فرد نمایشگاه‌گردان که طبق تخصص و سلیقه شخصی اقدام به گردآوری و برگزاری نمایشگاه برای آثار هنری می نماید.

گلیم

گلیم ها که در دکوراسیون های ایرانی جایگاه ویژه ای دارد و به نوعی نشانگر فرهنگ و تاریخ بلند و غنی کشورمان هستند به فرش هایی دستباف گفته می شوند که دارای نقش و نگاره های سنتی هستند.

لانای (Lanai)

نام دیگر ایوان سرپوشیده.

لمینت

لمینت ورق هایی از جنس چوب یا MDF هستند که معمولا برای پوشش کف ساختمان به کار می روند.

مبل سکشنال (Sectional)

مبلی که می توانید بخش های مختلف آن را بنا به نیاز خود از هم جدا کنید.

مثلث کاری آشپزخانه

سه ضلع مثلث کاری آشپزخانه سینک، یخچال و اجاق گاز هستند که دکوراتور سعی می کند این سه عنصر را در فواصل استاندارد از یکدیگر قرار داده و در یک سبک و ظاهر طراحی کند.

مونوکروم

طراحی داخلی خانه که فقط با استافده از یک رنگ انجام می شود.

نیش (Niche)

طاقچه های دیواری که برای قرار دادن عناصر تزئینی و دکوراتیو تعبیه می شوند.

ونیر (Veneer)

تخته ای نازک از چوب، آجر یا سنگ که در زیر آن معمولا یک عنصر بادوام تر تعبیه می شود.

وینتیج

آخرین اصطلاح دکوراسیونی که در این مطلب عنوان می شود کلمه «وینتیج» است. وینتیج وسیله یا اثری است که متغلقه به دوره ای خاص از گذشته باشد. اگر تمام یا بخش بزرگی از اجزاء دکوراسیون با نمای وینتیج انتخاب شوند می توان سبک دکوراسیون را سبک وینتیج نامید.

حرف آخر

مانند تمام رشته ها و تخصص ها، معماری نیز دارای اصطلاحات پرکاربرد و گسترده ای است که با شناختن دقیق آن ها می توانیم اطلاعات جالبی به دست بیاوریم. دانستن معنای عبارات در دنیای معماری باعث می شود بتوانید تحقیقات مفیدی درباره سبک های چیدمان داشته باشید و ایده های متنوعی را در دکوراسیون منزلتان پیاده کنید.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه