چند ایده دکوراسیونی جذاب مخصوص علاقمندان به تاریخ

چند ایده دکوراسیونی جذاب مخصوص علاقمندان به تاریخ

طراحی دکوراسیون یکی از جذاب‌ترین بخش‌های چیدمان یک فضاست. دکوراسیون باید متناسب با علایق، سلیقه و روحیات ساکنین یک خانه صورت بپذیرد و در دیزاین داخلی از عناصر مرتبط استفاده شود. عاشقان تاریخ در طراحی فضای پیرامون خود از المان‌هایی استفاده می‌کنند که در پس هرکدام از آن‌ها یک ماجراجویی شگفت‌انگیز تاریخی نهفته باشد. در این مطلب با همکاری استدیو معماری و طراحی داخلی شهمیر دیزاین برای علاقمندان به تاریخ چند ایده دکوراسیونی ارائه می‌دهیم. امید است که با در نظر گرفتن این عناصر به طراحی یک چیدمان زیبا و شگفت‌انگیز تاریخی کمک کنیم. با ما همراه باشید.

استودیو معماری و طراحی داخلی شهمیر
استودیو معماری و طراحی داخلی شهمیر

سبک دکوراسیون تاریخی چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم طراحی داخلی پتانسیل بالایی برای فراهم کردن یک فضای خاص و هدفمند دارد. عاشقان تاریخ به خوبی می‌دانند که استفاده از یک عنصر باستانی و نمادین در دکوراسیون چقدر می‌تواند عمیق و شگفت‌انگیز باشد و حال و هوای فضای داخلی را تغییر بدهد. البته همه این اتفاقات زمانی می‌افتد که به المان‌های آن دوره از تاریخ که مدنظر دارید اشراف داشته باشید و بعد به پیاده‌سازی آن‌ها در جزئیات دکوراسیون بپردازید.

فیلم نت

دکور کردن یک فضا درست مانند چیدن یک پازل است، تکه‌های پازل باید به درستی در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا یک نتیجه عالی رقم بخورد. نورپردازی، رنگ‌آمیزی، تزئینات داخلی، اکسسوری‌ها و … همه و همه در زیباسازی و هدفمندی این چیدمان دخیل هستند. در ادامه چند ایده خاص به شما ارائه می‌دهیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید فضای چیدمان خانه را با علایق خود همسو کنید.

استودیو معماری و طراحی داخلی شهمیر
استودیو معماری و طراحی داخلی شهمیر

طراحی یک مبلمان خاص

مبلمان از چشمگیرترین اجزاء دکوراسیون است و در بدو ورود نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. یک مبلمان به سبک و سیاق تاریخی می‌تواند در یک نگاه حس و حال تمام دکوراسیون را برای فرد تازه‌وارد شرح بدهد. طراحی و سفارش مبلمان با یک زمینه باستانی نیاز به خلاقیت بالایی دارد. اغلب افرادی که طرفدار دکورهای تاریخی هستند از مبل‌های باشکوه و پر زرق و برق سلطنتی استفاده می‌کنند. زیرا تاج‌ها، چوب‌های ابزارخورده و نقوش پیچیده مبلمان حس قدیمی بودن را در ناخودآگاه ما بیدار می‌کنند.

قاب‌های دیواری با مفهوم تاریخ

یکی از بهترین گزینه‌ها برای دیزاین یک چیدمان تاریخی استفاده از تابلوهای دیواری است. این قاب‌ها می‌توانند در سرتاسر دکوراسیون استفاده شوند و به هر بخش از خانه یک معنای عمیق و خاص ببخشند. تاریخ سرشار از نمادهایی است که پشت هرکدام حکایتی دور و دراز نهفته است و هر المان قصه خاص خودش را دارد. در دل یک قاب تاریخی می‌تواند تمثالی از یک اسطوره خاص، نگاره‌ای از یک مکان قدیمی یا مظهری از یک حکایت باشد.

مثلا بیرق یا پرچم یا درفش یک کشور به علامتی گفته می‌شود که نشان از مظهر تمدن و ملیت آن کشور دارد. بیرق عموما توسط فرمانده قوا یا پادشاه هر کشوری در لشکرکشی‌ها استفاده می‌شده است. پرچم هر کشوری رمز اتحاد بین مردمان آن کشور است که ریشه آن کاملا در پیشینه فرهنگی آن کشور قرار دارد. این نشان برگرفته شده از باورها، عقاید، آداب و رسوم نیاکان آن کشور و هویت و روحیه ملی مردمان آن کشور است.

استودیو معماری و طراحی داخلی شهمیر
استودیو معماری و طراحی داخلی شهمیر

همه ما نام درفش کاویان را شنیده‌ایم و از پیشینه تاریخی آن چیزهایی می‌دانیم. درفش کاویانی پرچم ایران در دوران ساسانیان بوده است، اما پبشینه ای بسیار قدیمی تر دارد. در موزه لوور پاریس در بخش ایران کاسه هایی هست که ته آن درفش کاویانی کشیده شده و روی آن نوشته شده است: ۴۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح. بنابراین دست کم قدمت درفش کاویانی که نقش ظروف از آن الهام گرفته شده، تا ۶۶۰۰ سالِ پیش می رود. داستان این درفش درست از همانجایی شروع می شود که ظلم و ستم به بیشترین حد خود می رسد. این درفش می‌تواند ایده جالبی برای تاریخی کردن فضای دکوراسیون شما باشد.

علاقمندان به تاریخ می‌توانند با بکارگیری تابلوهایی مانند تابلو نگاره درفش کاویان که کاملا دست‌ساز و با ظرافت بسیار ساخته شده است از این دوره تاریخی باشکوه برای زیبایی بخشیدن به دکوراسیون خود استفاده کنند. در تصاویر زیر نمونه‌هایی از تابلوهای دیواری قدیمی که یادآور دوران خاصی از سرگذشت سرزمینمان هستند را مشاهده می‌کنید. تابلوی تمثال ناصرالدین شاه، قاب‌هایی از دستبند و اکسسوری‌های آنتیک، آویز گردنبندی متعلق به دوران باستان که در قاب قرار گرفته و … نمونه‌هایی از این اکسسوری‌های جذاب و تاثیرگذار هستند.

استودیو معماری و طراحی داخلی شهمیر
استودیو معماری و طراحی داخلی شهمیر

مجسمه و ظروف تزئینی

به کار بردن ظروف و وسایل تزئینی مانند مجسمه‌ها و تندیس‌ها نمادهای خوبی برای بیان کردن علاقه وافر شما به تاریخ هستند. بسیاری از افراد حس و حال وسایل عتیقه و آنتیک و ظروف با نقوش باستانی را دوست دارند، زیرا حضور چنین عناصری در چیدمان یک خانه هویت و اصالت باشکوهی به فضا می‌بخشد.

تصور کنید که در بوفه یا دکور خود به جای دکوریجات مینیمال و مدرن، این ظروف برنجی و ارزشمند را به نمایش بگذارید و از هنر بی‌نظیر ایرانیان باستان یادی کنید. به کار بردن مجسمه‌های آنتیک و آویختن پیش‌دستی‌های سفالی یا سرامیکی که به نقوش و نگاره‌های قدیمی مزین شده‌اند یکی دیگر از ایده‌های جذاب و کاربردی است که بسیاری از تاریخ‌شناسان در تزئینات خانه خود به کار می‌برند.

رنگ‌آمیزی

رنگ‌هایی که در دکوراسیون خانه‌های تاریخی به کار می‌برید بر درونمایه و مفهوم دکوراسیون تاثیرگذار هستند. معمولا در خانه‌هایی که به سبک معماری قدیمی ایران دیزاین شده‌اند از رنگ‌های خنثی به عنوان رنگ غالب استفاده می‌شود. در کنار رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرم، استخوانی و … از رنگ‌های خاص برای ایجاد تنوع بصری و شکوه بخشیدن به فضا بهره می‌گیریم. به عنوان مثال رنگی مانند آبی فیروزه‌ای یکی از رنگ‌های خاص برای ما ایرانی‌هاست، به گونه‌ای که در معماری داخلی و خارجی بسیاری از عمارت‌های تاریخی و اماکن باستانی که می‌شناسیم این رنگ کاربرد فراوانی داشته است.

نورپردازی

در باب اهمیت نورپردازی همین بس که اگر تمام المان‌های باشکوه تاریخی را در خانه خود گرد هم بیاورید اما از یک نورپردازی اصولی بهره نگیرید هیچکدام از زیبایی‌های دکوراسیون آنطور که باید در معرض نمایش قرار نمی‌گیرد. در خانه‌هایی که حس و حال قدیمی و نوستالژیک دارند معمولا از نور زرد به عنوان نور غالب فضا استفاده می‌شود. نورپردازی خانه‌های تاریخی نباید باعث از بین رفتن دید افراد به شاخص‌های دکوراسیونی شود. بنابراین به طراحان نورپرداز توصیه می‌شود که از نورهای نقطه‌ای و تاکیدی برای بیشتر دیده شدن المان‌های برجسته دکوراسیون بهره بگیرند.

حرف آخر

برای آن که صاحب یک سبک خاص از دکوراسیون باشید دانش معماری با تمام قوا به کمک شما می‌آید. تزئینات داخلی یک چیدمان پتانسیل شگفت‌انگیزی برای فراهم کردن دکوراسیون موردپسند شما با یک مضمون خاص را داراست. در این مطلب به بررسی چند ایده خلاقانه دکوراسیونی برای علاقمندان به تاریخ پرداختیم و المان‌های خاص دکوراتیو را معرفی کردیم و برای این کار از محصولات گالری شهمیر دیزاین الهام گرفتیم. اگر شما هم به یک سبک خاص از دکوراسیون علاقمندید می‌توانید با کارشناسان استدیو معماری و طراحی داخلی شهمیر در ارتباط باشید و قدم به قدم به دکوراسیون رویایی خود نزدیک شوید.

متخصصان چیدانه

مشاهده بیشتر

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه