این خانه مدرن مثل یک مار به دور خودش پیچیده!

این خانه مدرن مثل یک مار به دور خودش پیچیده!

به قلم: تحریریه چیدانه

اکستریم والز

خانۀ چوژی (Chuzhi house) را یک استودیوی معماری هندی در روستای شولاگیری در ایالت تامیل‌نادوی هند ساخته است؛ خانه‌ای که درست مثل یک مار در کنج صخره‌ها و در اطراف درخت‌ها به خودش پیچیده است.

مکانی که خانه چوژی در آن ساخته شده، حالتی صخره‌ای و نسبتا پر شیب دارد و به همین خاطر قبلا هیچ‌کس آن‌جا را مناسب ساخت خانه نمی‌دانست. اما استودیوی سازنده نگاه متفاوتی داشت و می‌خواست اقامتگاهی بسازد که با چالش‌های این مکان ناهموار مطابقت داشته باشد. آن‌ها می‌خواستند از مکانی ظاهرا بی‌استفاده بهترین استفاده را بکنند.

به همین خاطر بود که آن‌ها تصمیم گرفتند خانه را دقیقا مطابق با جای‌گیری درخت‌ها و صخره‌های محیط بسازند؛ انگار که خانه نیز دقیقا بخشی از همین محیط طبیعی است. آن‌ها این خانه را یک جور «معماری استتارکرده» توصیف می‌کنند که به جای «غلبه» بر محیط، خودش را با آن «ترکیب» کرده است.

وینو دانیل، مدیر استودیو می‌گوید: «مردم اغلب دوست دارند که بتوانند منظره‌های زیبا را از درون خانه‌شان ببینند، اما به این فکر نمی‌کنند که خود خانه ممکن است به تصویری آزاردهنده در دل منظره تبدیل شود. ما اولین کسانی بودیم که می‌خواستیم در این منظرۀ بکر ساختمان بسازیم و بنابراین می‌خواستیم آن را تا حد امکان از چشم پنهان کنیم. می‌خواستیم این خانه در منظره محو شود؛ مثل ماری که در یک روز گرم در زیر یک صخره چنبره زده است».

دیوار‌ها و سقف این خانه کاملا خمیده و پیچ در پیچ هستند و به این ترتیب فضا‌های متنوعی را می‌آفرینند. منظرۀ سقف خانه که از شیشه و یک ستون پیچ‌خورده تشکیل شده، شبیه به یک گرداب است و اسم خانه نیز از همین‌جا گرفته شده («چوژی» در زبان محلی این منطقه به معنی گرداب است).

مصالح به کار رفته در ساخت این خانه نیز جالب‌توجه هستند: از بطری‌های پلاستیکی گرفته تا سیمان، شیشه و البته کاهگل. طراحی داخلی خانه هم حالتی مینیمالیستی دارد که در گوشه و کنار یک فضای نشیمن اصلی، دو اتاق خواب، آشپزخانه و حمام را جای داده است.

منبع: فرادید

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه