قلب موسیقی اروپا در این شاهکار معماری نهفته‌ست

قلب موسیقی اروپا در این شاهکار معماری نهفته‌ست

به قلم: تحریریه چیدانه

قلب موسیقی اروپا در این شاهکار معماری نهفته‌ست

chidaneh ad banner

قصر موسیقی کاتالان در شهر بارسلون واقع شده و حتی اگر به موسیقی کلاسیک علاقه ندارید، بهتر است بازدید از معماری بی‌نظیر و دکور زیبای این سالن موسیقی را از دست ندهید.

«قصر موسیقی کاتالان» (Palau de la Música Catalana)، نام سالن موسیقی مدرن و زیبایی در بارسلونا است که در منطقه‌ی خودمختار کاتالونیای اسپانیا قرار دارد. این ساختمان را در سال 1905 میلادی برای گروه کر «اورفئو کاتالان» (Orfeó Català) تأسیس و 3 سال بعد به طور رسمی افتتاح کردند. هزینه‌ی ساخت این بنا از طریق مردم تأمین می‌شد؛ اما مبالغ هنگفت آن به کمک طبقه‌ی مرفه و بورژوازی جمع‌آوری شده بود. معماری مدرن کاتالانی آن را «لوئیز دومنک ای مونتانر» (Lluís Domènech i Montaner) برعهده داشته است و شورای شهر کاتالان، جایزه‌ی بهترین بنای ساخته شده در سال 1909 میلادی را به این سالن موسیقی اهدا کرد.

این سالن موسیقی، 2 ستون بزرگ را در برمی‌گیرد که با کاشی‌های براق پوشانده شده و از طراحی‌های گل برای دکور آن‌ها استفاده کرده‌اند. بالای این ستون‌ها، تندیس‌های نیم تنه‌ی بزرگی از بتهوون، باخ و پالسترینا را در نمای اصلی ساختمان و تندیس «ریشارد واگنر» را در سمت کناری آن قرار داده‌اند. علاوه بر آن در بالاترین قسمت نمای اصلی این بنا، موزاییک‌کاری سمبلیک و بزرگی وجود دارد که نمادی از اعضای گروه کر اورفئو کاتالان هستند؛ اما نمی‌توانید آن‌ها را به طور واضح از سمت خیابان مشاهده کنید.

سقف راهروی قصر موسیقی کاتالان با موزاییک‌های براقی به شکل ستاره پوشانده شده و راه پله‌های این بخش، شما را به طبقه‌ی دوم می‌رسانند. البته امروزه بازدیدکنندگان از سمت سرسرای آن وارد ساختمان می‌شوند که نسبت به سایر بخش‌های این سالن موسیقی، زرق و برق کمتری دارد. «سالن لوییز میِت» (Lluís Millet hall) در طبقه‌ی دوم واقع شده که چندین مجسمه‌ی نیم‌تنه از موسیقی‌دانان مرتبط با این بنا را در برمی‌گیرد و از این ناحیه می‌توانید راحت‌تر به جزئیات موزاییک‌کاری‌های ساختمان دسترسی داشته باشید. همچنین جزئیات لازم برای بازدید کامل از قصر موسیقی کاتالان را در این سالن به اطلاع بازدیدکنندگان می‌رسانند و دوستداران کنسرت‌های موسیقی نیز در همین بخش دور هم جمع می‌شوند.

کاخ موسیقی کاتالانیا

تاریخچه و معماری کاخ موسیقی کاتالانیا

قصر موسیقی کاتالان در واقع سالن موسیقی مدرن و زیبا در بارسلونا است که این ساختمان در سال 1905 میلادی برای گروه کر اورفئو کاتالان تأسیس و 3 سال بعد به طور رسمی افتتاح گردیده است. هزینه‌ ساخت این بنا توسط مردم تأمین و مخصوصا به کمک طبقه‌ مرفه و بورژوازی جمع‌آوری شده بود. پروژه‌ بازسازی و گسترش قصر موسیقی کاتالان در سال 1982 میلادی شروع شد و به مدت 7 سال طول کشیده است. کاتالان به مروارید معماری مدرن کاتالان معروف است. نمای بیرونی قصر موسیقی جزو زیباترین معماری های عصر خود است و دارای ابهت زیادی است. در سمت ورودی قدیم این قصر پیکره سنت جوردی، معروف ترین قدیس کاتالونیا به چشم می‌خورد، پس از آن هم مجسمه های شخصیت‌هایی از طبقات مختلف جامعه مانند دریانوردان، روستاییان، کودکان دیده می شود. این بدین مفهوم است که این قصر متعلق به همه افراد جامعه است. در روبروی قصر و بالای ستون های کوچک نیز نیم تنه یوهان سباستین باخ، جیووانی پیر لوئیجی دا پالسترینا و لودویگ وان بتهون وجود دارند.
نمای بیرونی ورودی جدید قصر موسیقی، نمایی مدرن و متفاوت است که کاملا با شیشه پوشانده شده و در پشت آن نیز بنایی آجری قرمز رنگ با طاق های زیاد وجود دارند که معماری ساده تری در مقایسه با نمای قدیمی دارد. معماری مدرن کاتالانی بدین صورت است که شکل‌های هیجانی به خطوط صاف ترجیح داده می شود و دکور پر از جزئیات است. در معماری قصر موسیقی کاتالان هم صرفاً بر روی ظاهر تأکید نشده و از امکانات به روز و تکنولوژی قرن 20 میلادی نیز نهایت استفاده شده است. در قصر موسیقی کاتالان راهرویی وجود دارد که راه پله‌ های آن بازدیدکنندگان را به سمت طبقه دوم سالن هدایت می کند. سقف این راهرو با موزاییک ‌های براق به شکل ستاره پوشانده شده است.

کاخ موسیقی کاتالانیا

لینک پیشنهادی: 

این سالن‌های موسیقی و آمفی‌تئاتر، جذاب‌ترین معماری را دارند

«سالن کنسرت» (Concert hall) این بنا بدون اغراق، یکی از زیباترین‌ها و شاهکارهای معماری به حساب می‌آید و تنها سالن در اروپا به شمار می‌رود که در طول روز، فضای آن صرفاً به کمک نور طبیعی روشن است. این سالن تا 2،200 نفر ظرفیت دارد و یک نورگیر شیشه رنگی بزرگ را شامل می‌شود که بخش مرکزی آن به گنبد طلایی وارونه شبیه است و با رنگ آبی احاطه شده و به این شکل، خورشید و آسمان را به تصویر می‌کشد. دکور این سالن، اوج ابتکار و قدرت تخیل را نشان می‌دهد و در عین حال، هر چیزی ویژگی کاربردی خودش را در نمایش موسیقی دارد. تم اصلی این بخش، گروه کُر است؛ به این صورت که گروهی از خوانندگان کُر که خانم هستند، به دور خورشید (نورگیر سقف) جمع شده‌اند و رهبر ارکستر معروف اسپانیایی، یعنی «آنسلم کلاوه» (Anselm Clavé) در سمت چپ صحنه ایستاده است و پایین این تندیس نیم تنه، گروهی از مجسمه‌ی دختران قرار دارد که در حال خواندن آهنگ «گل‌های مِی» می‌باشند.

مجسمه‌های اسب‌های بالدار این سالن، نمادی از «پگاسوس» هستند که اسب اساطیر یونانی به حساب می‌آید و می‌توان آن را نمادی از قدرت تخیل بالا و بدون محدودیت به شمار آورد. آخرین بازسازی قصر موسیقی کاتالان به سال 2008 برمی‌گردد و سعی شده تا بخش‌های جدید اضافه شده به ساختمان به سبک ابتدایی‌اش شباهت داشته باشد. بخش «قصر کوچک» (Petit Palau)، یکی از همین قسمت‌های جدید ساختمان است که در سال 2004 به آن اضافه شد و ظرفیتش به 538 نفر می‌رسد. یادتان باشد اگر قصد بازدید از تمام بخش‌های این سالن موسیقی را دارید، بلیت تور راهنمای آن را تهیه کنید؛ زیرا امکان بازدید از بیشتر قسمت‌های آن بدون این بلیت وجود ندارد و به همین دلیل، تورهای آن به سرعت پر می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حداقل یک هفته زودتر برای خود جا رزرو کنید و حتی اگر به موسیقی کلاسیک علاقه‌مند نیستید، حیف است که معماری بی‌نظیر داخل آن را از دست بدهید.

 کاخ موسیقی کاتالانیا

بخش های مختلف کاخ موسیقی کاتالانیا

قصر موسیقی کاتالان دارای قسمت های مختلفی است، مانند سالن کنسرت، کاخ کوچک، سالن تمرین، سالن Lluís Millet، نمای قصر موسیقی، مرکز اسناد موسیقی، اجاره سالن و بازدید، رستوران و کافه در ادامه به توضیح هرکدام می پردازیم:

  • سالن کنسرت : این سالن جزو زیباترین بخش های این کاخ است که یکی از مهمترین گنجینه های معماری بارسلونا به شمار می رود. این سالن گنجایش 2200 نفر را دارد و در کل اروپا نمونه است، به طوری که در طول روز فقط با نورهای طبیعی روشن است. دیوارهای دو طرف سالن با قوس هایی از شیشه های رنگی پوشانده شده و در قسمت بالا پنجره سقفی از شیشه های رنگی به چشم می خورد که در وسط آن نیز گنبد وارونه ای وجود دارد و نشان دهنده خورشید و آسمان است. تزئینات معماری سالن کنسرت به تنهایی شاهکاری از خلاقیت و تصورات ذهنی معمار است که همه موارد به نحو احسن با دقت کار شده است. در این سالن مجسمه های بزرگی بر روی سکو قرار داده شده اند که هر کدامشان داستانی نهفته دارند. قصر موسیقی کاتالان تنها سالن اجرای موسیقی است که در حال حاضر به یکی از زیباترین و مهمترین سالنهای موسیقی دنیا تبدیل شده است.
  • کاخ کوچک: علاوه بر سالن اصلی موسیقی، سالن کوچکتر و مدرنی نیز وجود دارد که برای ارکستر مجلسی یا گروه های کوچک موسیقی مناسب است. این سالن در سال 2004 افتتاح شده است و دارای مدرن ترین تکنولوژی های صدابرداری و تصویربرداری است.
  • سالن تمرین: این سالن دارای فضایی خصوصی و دلنشین است و در واقع محل تمرین گروه کر اورفئو است که برای گردهمایی ها، سخنرانی ها و کنسرت های کوچک کاربرد دارد. معماری داخلی این قسمت شامل نیمکت هایی به صورت نیم دایره است که در اطراف محل اجرای موسیقی چیده شده اند. همچنین شامل ستون‌های بزرگ، شیشه کاری ها و تزئینات است و دقیقا زیر سالن اصلی کنسرت قرار گرفته است.
  • سالن Lluís Millet: این سالن مربوط به بنیانگذار گروه کر اورفئو و محلی برای استراحت است، همچنین در فاصله های کوتاه بین اجراها نیز تماشاچیان در این محل جمع می شوند و استراحت می کنند. این سالن نیز همانند سالن های دیگر با شیشه تزئین شده است. از پشت شیشه های رنگی نیز سالن بالکنی با ستونهای رنگی مزین و موزاییکی به چشم می خورد. همچنین نیم تنه لوئیس میلت در همین سالن قرار دارد.
  • مرکز اسناد موسیقی قصر : یکی از مراکز تخصصی اسناد موسیقی است و منابع مربوط به موسیقی این مرکز دارای اهمیت خیلی بالایی هستند که همین امر باعث شده تا به یکی از اصلی ترین مراکز خصوصی در کاتالونیا تبدیل شود.امکان اجاره این قصر برای اهداف گوناگونی وجود دارد، به عنوان مثال سالن اصلی برای اجراهای موسیقی و برای ضبط اجراهای موسیقی است. همچنین فضای داخلی قصر نیز برای برگزاری مراسم خاص و گردهمایی ها اجاره داده می شود.

منبع:

مطالب پیشنهادی:

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه