خانه ابریشمی؛ یک بنای منحصر به فرد در نگین سبز ایران

خانه ابریشمی؛ یک بنای منحصر به فرد در نگین سبز ایران

به قلم: سمانه زارعی
خانه ابریشمی رشت
خانه ابریشمی رشت

خانه‌های تاریخی یکی از انواع جاذبه‌های گردشگری هستند که هر یک داستانی در دل خود دارند. شهر رشت یکی از شهرهای پرطرفدار برای مسافران هستند. اغلب افراد این شهر را با طبیعت زیبای آن می‌شناسند؛ ولی جالب است بدانید که تعدادی بنای تاریخی در این شهر وجود دارد که در سفر بعدی به این شهر می‌توانید آن‌ها را جزو مقصدتان قرار دهید. خانه ابریشمی یکی از خانه‌های قدیمی مربوط به دوره قاجار است که در این مطلب قرار است راجع به آن صحبت کنیم.

 

کارانا دکور
ساختمان خانه ابریشمی
ساختمان خانه ابریشمی

خانه ابریشمی کجاست؟

خانه ابریشمی یکی از خانه‌های تاریخی شهر زیبای رشت، متعلق به دوره قاجار است. فردی به نام حاج میراسماعیل حاکمی که در زمان قاجار کلانتر شهر رشت بود، این خانه دوطبقه را می‌سازد. اما چرا به آن خانه ابریشمی می‌گویند؟ در سال 1318 حاج میرزا احمد ابریشمی این خانه را می‌خرد و پس از آن به این نام معروف می‌شود.

 

معماری خانه ابریشمی
معماری خانه ابریشمی

معماری خانه ابریشمی رشت

خانه ابریشمی مساحتی حدود 2000 متر دارد. مساحت بنای آن 650 متر است. هر طبقه از این ساختمان 8 اتاق دارد. اتاق‌های طبقه‌ی اول آن ساده هستند. از بین 8 اتاقی که در طبقه دوم قرار دارد؛ 4 اتاق تزئینات گچبری و آیینه کاری دارند و 4 اتاق دیگر به شکل ساده ساخته شده‌اند. این بنا در سال 79 در فهرست آثار ملی ایرانی ثبت شد. درختان متعدد، حوض زیبا وسط حیاط و پنجره‌های متعدد در ساختمان، از ویژگی‌های این خانه هستند.

 

نمای بیرونی خانه ابریشمی
نمای بیرونی خانه ابریشمی

کلام آخر:

همیشه قرار نیست، فضاهای معروف و شاخص شهر مقصد سفرهای ما باشند. اگر به بناهای تاریخی علاقه‌مند باشید؛ گشت و گذار در بافت شهر و دیدن بناهای تاریخی ناشناخته‌، هیجان‌انگیز است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه