چهار ابزار هوش مصنوعی که عصای دست معماران شدند!

چهار ابزار هوش مصنوعی که عصای دست معماران شدند!

به قلم: سمانه زارعی
هوش مصنوعی در معماری
هوش مصنوعی در معماری

یکی از مباحث داغ این روزها، بحث هوش مصنوعی و کاربرد آن در زمینه‌های مختلف از جمله دانش معماری است. انواع نرم‌افزارهای تحلیلی و ربات‌های هوشمند از نمودهای استفاده از هوش مصنوعی در این رشته هستند. قبلا در مطلب تاثیر هوش مصنوعی در طراحی دکوراسیون داخلی به این موضوع پرداخته‌ایم. در این مطلب از چیدانه 4 ابزار کاربردی هوش مصنوعی در معماری را معرفی می‌کنیم.

 

تابلو فرش ریحان
طراحی فضا با هوش مصنوعی
طراحی فضا با هوش مصنوعی

Lexica؛ بنویسید چه می‌خواهید!

یکی از سایت‌هایی که ابزارهای هوشمند برای فضاسازی در اختیار شما قرار می‌دهد، سایت lexica است. برای کار کردن در این سایت لازم است در آن حساب کاربری داشته باشید. با توصیف فضایی که مدنظر شماست، تصویر مورد نظر را به شما می‌دهد. به طور مثال می‌توانید همه عناصری که در فضا قرار داشته باشد را بنویسید. بر اساس کلماتی که شما وارد می‌کنید فضای مدنظر را به صورت چند گزینه در اختیار شما قرار می‌دهد. این طرح‌ها ایده‌های مختلفی برای طرح معماری ساختمان به شما می‌دهند.

 

پلتفرم runway
پلتفرم runway

Runway؛ پلتفرم تبدیل متن به گیف!

به نظر می‌رسد این هوش مصنوعی برای کمک به هنرمندان ایجاد شده است. پلتفرم Runway در ابتدا ابزار Gen-1 را برای تبدیل متن به ویدئو ایجاد کرد. سپس محصول Gen-2 ساخته شد. ابزار جین2 در runway قابلیت ادیت‌های مختلفی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

  • تبدیل متن به گیف چند ثانیه‌ای
  • ادیت ویدئو و تغییر ظاهر عناصر داخل فیلم
  • تغییر استایل شخصیت ویدئو
  • تبدیل عکس به گیف
  • تغییر پس زمینه‌ی ویدئو

این ابزار متن کاربر را به گیف چند ثانیه‌ای تبدیل می‌کند. همچنین امکان ادیت ویدئو و تصاویر داخل آن به مدل‌های دیگر هم وجود دارد. با کمی خلاقیت می‌توانید از این هوش مصنوعی برای فضاسازی در معماری استفاده کنید.

 

ترکیب مفاهیم و ایجاد تصویر توسط هوش مصنوعی
ترکیب مفاهیم و ایجاد تصویر توسط هوش مصنوعی

با Dall.e2؛ ایده‌ خود را بنویسید و تصویر تحویل بگیرید!

یکی از ابزارهای هوش مصنوعی بسیار جذاب، Dall.e2 است. این پلتفرم در سایت Openai.com قرار گرفته است. برای استفاده از این هوش مصنوعی برای معماری لازم است یک حساب کاربری در آن ایجاد کنید. Dall.e2 نرم افزاری برای تبدیل متن به تصویر است. شما می‌توانید با حداکثر 400 کلمه، فضا و یا موضوع مدنظر خود را توصیف کنید و Dall.e2 آن را برای شما تبدیل به تصویر می‌کند. چندین تصویر به شما پیشنهاد می‌شود و می‌توانید یکی از آنها را که به آنچه در ذهن شماست نزدیکتر است را انتخاب کنید.

استفاده از این ابزار برای شما هزینه دارد، هرچند که در ابتدا مبلغی را به شما هدیه می‌دهد. این پلتفرم با شماره موبایل ایران قابل انجام نیست.

 

فضای نرم افزار cedreo
فضای نرم افزار cedreo

Cedreo؛ هوش مصنوعی برای پلان و نما

یکی دیگر از ابزارهایی که به معماران در ترسیم و ارائه‌ی طرح‌هایشان کمک می‌کند، ابزارcedreo  است. این ابزار نوعی نرم افزار برای طراحی فضاهای بیرونی و داخلی است. این نرم افزار تحت وب است و لازم است به اینترنت متصل باشید تا بتوانید با آن کار کنید. با این ابزار می‌توانید طراخی دو بعدی و سه بعدی ساختمان را با سرعت بالایی انجام دهید. مهم‌ترین ویژگی این هوش مصنوعی سرعت بالای آن است.

کلام آخر:

در این مطلب 4 ابزار هوش مصنوعی که به کمک معماران آمده است را معرفی کردیم. هوش مصنوعی، کمک زیادی به طراحی فضاهای مختلف داخلی و بیرونی میکند. اغلب این ابزارها چندین طرح را به شما پیشنهاد می‌دهند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه