بیارکه اینگلز، معماری خلاق در طراحی سازه‌های شگفت انگیز

بیارکه اینگلز، معماری خلاق در طراحی سازه‌های شگفت انگیز

بیارکه اینگلز، معمار خلاق دانمارکی و آثار او

بیارکه اینگلز معمار دانمارکی با تمرکز بر سازه‌های پایدار و دوستدار طبیعت سعی دارد، جهانی طبیعی را به دنیا معرفی کند تا به این طریق مردم را به مردم و مردم را به طبیعت گره بزند. او سعی می‌کند تا با ایجاد فضای مناسب در آثارش ارزش‌گذاری‌ها را به صورت عملی به نمایش بگذارد و در واقع، اثر او، تفکر و پیام او به جهانیان است.

فیلم نت

بیارکه اینگلز Bjarke Ingels

بیارکه با تفکر خاصی که داشته است به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کرده است. او برنده جوایز متعددی بوده است و در وال استریت ژورنال، Wall Street Journal، در سال 2011، به عنوان مبتکر سال معماری معرفی شد. به علاوه در سال 2016 نیز مجله تایم او را در زمره 100 فرد تاثیرگذار در دنیا معرفی کرد.

بیارکه اینگلز Bjarke Ingels در کنار پل توییست

 او آثار متعدد و بسیار کاربردی طراحی کرده است که با آشناتر شدن با چند مورد از کل آثارش بهتر می‌توان سبک و سیاق این معمار را درک کرد. از جمله آثار منحصر به فرد بیارکه اینگلز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

Mountain Dwellings اثر بیارکه اینگلز

  • بنای VM House در کپنهاگ دانمارک
  • بنای Mountain Dwellings در حومه کپنهاگ دانمارک
  • بنای 8 House نیز در کپنهاگ
  • ساختمان مسکونی VIA 57 West در منهتن امریکا
  • پارک Superkilen park پارکی عمومی در کپنهاگ
  • نیروگاه ترکیبی حرارت و انرژی Amager Bakke
  • پل Twist بر روی رودخانه راندسلوا

و بسیار آثار برجسته دیگر اشاره کرد.

تفکر بیارکه اینگلز در معماری

ساختمان 8 شکل

بیارکه اینگلز Bjarke Ingels، متولد 2 اکتبر سال 1974 میلادی در کپنهاگ دانمارک است که آثار بسیار ویژه و منحصربه‌فردی از خود به جای گذاشته است. این معمار باهوش و خلاق باور دارد که دیگر عصر ساخت و ساز و طراحی‌های تند و سریع گذشته و اکنون تمرکز بر طراحی هوشمند و پایدار است. سبک معماری او بر پایه پایداری لذت گرا استوار است و سعی می‌کند سازه‌های عحیب و غریبی را بسازد که با میحط اطرافش همخوانی داشته باشد.

بیشتر بدانید: راز زیبایی سبک معماری آرت دکو در چیست؟

پارک سوپرکیلن در دانمارک

 او معتقد است ازآنجایی‌که، پایداری ذاتا مسئله سیستم‌های پیچیده و تفکر کل نگر است،  حل آن به کمک یک فرد به تنهایی امکان پذیر نیست. در واقع، مجموعه‌ای از افراد از معمار، دانشمند، شهرساز، مهندس، بیولوژیست گرفته تا حتی سیاستمداران و کارآفرینان همگی باید با هم متحد شوند تا با ترکیب کردن مهارت‌های مختلف، دیدگاه‌های هرکدام از این متخصص‌ها و با به کار گرفتن علم بتوان این سیستم پیچیده را به بهترین شکل حل کرد.

بیارکه و تیم همراهش در شرکت BIG

بیارکه موسس BIG، مخفف Bjarke Ingels Group کمپانی معماری است که سعی کرده است با استخدام افراد مختلف بالغ بر 700 نفر طراحی‌های منحصربه‌فردی را در کشورهای اسکاندیناویایی به اجرا درآورد. سبک تفکر گروهی کار کردن و به کار گیری افراد با تخصص‌های مختلف در یک پروژه می‌تواند راه گشای کار ما در ایران نیز باشد تا با به کارگیری ارگان‌های مختلف سازه‌هایی مقاوم و زیبا را بتوانیم بسازیم که مطابق با پایداری، دوستدار طبیعت و کاربردی باشد.

پل Twist روی رودخانه راندسلوا

پل Twist در نروژ

پل-موزه Twist در مساحتی به ابعاد 1000 متر مربع توسط بیارکه اینگلز در گروه BIG در سال 2019 روی رودخانه راندسلوا در نروژ اجرا شده است. این پروژه اولین کار بیارکه در نروژ است که یک ساختار هنری است. نام این پل و طرح آن با الهام از رودخانه پر پیچ و خم Randselva در نروژ گرفته شده است و در واقع طرحواره آن با ماهیت رودخانه و محیط زیست اطراف پل همخوانی دارد.

پلان پل Twist در نروژ

این پل در واقع در پارک مجسمه کیستفوس اجرا شده است که دو خط ساحلی رودخانه را به هم وصل می‌کند و به عنوان یکی از بزرگترین مسیرهای فرهنگی در اسکالپچر پارک شمال اروپا به حساب می‌آید.

تحلیلی بر پل Twist روی رودخانه راندسلوا در نروژ

پل Twist که در اطراف کارخانه تهیه خمیر کاغذ از چوب ساخته شده است، تقریبا در وسط رودخانه پیچ خوردگی زیبایی را به اندازه 90 درجه را تجربه می‌کند و لحاظ نمای خارجی و داخلی به شکل یک مجسمه روی رودخانه به نظر می‌رسد. این پل بر زیبایی و تاکید فضای پارک کیستفوس می‌افزاید و مفهموم این پارک را دو چندان می‌کند.

طرح پل تویست

یک چرخش کوچک درست در وسط رودخانه به پل اجازه می‌دهد تا کرانه پایین‌تر و جنگلی رودخانه در جنوب را به ساحل تپه‌ای رودخانه در شمال متصل کند. هر دو ورودی شمالی و جنوبی پل ورودی‌های مهمی هستند. بازدیدکنندگان از هر دو ورودی این پیج خوردگی را تجربه می‌کنند و حس عبور از این پیچ خوردگی درست مثل عبور از شاتر دوربین است.

ببیشتر بدانید: معماران چگونه از طبیعت برای طراحی الهام می‌گیرند؟

ورودی جنوبی پل Twist

ورودی جنوبی پل به گونه‌ای است که بازدیدکنندگان پل فولادی با روکش آلومینیومی به مساحت 16 متر را طی می‌کنند تا به فضایی با ارتفاع دو برابر به سمت شمال بروند و در این لحظه منظره بی‌نظیری را تجربه کنند.

ورودی پل

 بخش منحنی دوگانه پل از پنل‌های آلومینیومی به عرض 40 سانتی‌متر ساخته شده است که درست مثل دسته‌ای از کتاب کنار هم چیده شده‌اند که گویا کمی جابجا شده و شکل منظم خود را از دست داده‌اند. به همین شیوه، دکوراسیون داخلی پل نیز از تخته‌های صنوبر سفید رنگ تشکیل شده است که عرضی برابر با 8 سانتی‌متر دارند و کف، سقف و دیوار پل را کاور می‌کند.

ورودی شمالی پل Twist

ورودی سمت شمال پل از دیوار تماما شیشه با انحنا به سمت بالا تشکیل شده است که منظره‌ پاناروما مانندی  رو به کارخانه تولید کاغذ و انحناهای رودخانه داشته و آسمان را به خوبی به نمایش می‌گذارد.

دکوراسیون داخلی پل Twist

با توجه به انحنای پنجره در قسمت بالای پل، سه منظره را در داخل آن شاهد خواهید بود که همگی جلوه گر جهت تابش نور طبیعی هستند. یکی نور طبیعی وسیعی را به نمایش می‌گذارد. دیگری، نور طبیعی با منظره پانوراما به سمت بیرون از پل و آخری، فضایی با ارتفاع زیاد و نور مصنوعی را در ضلع جنوبی دارد.

نمای داخلی پل توییست

راه‌پله‌ای شیشه‌ای بخش بالایی را به فضای پایین پل-موزه متصل می‌کند. اگر بخواهید تصور درستی از این قسمت داشته باشید باید گفت که اینجا فضایی است که روکش آلومینیومی زیرین ساختمان، سقف سرویس بهداشتی واقع در طبقه زیرین پل خواهد بود. دیوار کاملا شیشه‌ای که در این بخش وجود دارد، حس نزدیک‌تری به منظره دریاچه را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.

تحلیلی بر ساختمان VIA 57 West در منهتن امریکا

ساختمان VIA 57 West

بیارکه ایگلز پروژه دیگری به نام VIA 57 West را در منهتن امریکا به وسعت 77،109 مترمربع در سال 2016 توسط گروه BIG به اجرا درآورد. این بنا به نحوی ساخته شده است که تراکم یک آسمان خراش را با فضای مشترک حیاطی اروپایی تلفیق کرده است و در کنار 709 واحد مسکونی، باغی به مساحت 20،438 مترمربع را در اطراف فضای مسکونی نیز تعبیه کرده است.

پلان ساختمان VIA 57 West در منهتن امریکا

این سازه در گوشه‌ای از خیابان پنجاه و هفتم غربی یک بلوک را به خود اختصاص داده است و در غرب بزرگراه قرار گرفته است. به‌طوری‌که، چشم انداز وسیع و بی‌مانعی به سمت پارک دریاچه هادسون و محوطه آبی آن دارد.

نمای خانه

این سازه به لحاظ معماری تلفیقی از سبک بلوک‌های اروپایی و آسمان خراش‌های آمریکایی سنتی است و در بالاترین نقطه، حدود 40 متر ارتفاع دارد. ساختمان VIA 57 West از غرب به شکل یک سهمی هذلولی یا هرمی تاب خورده به نظر می‌رسد و از شرق به شکل خط عمودی باریک است.

بیشتر بدانید: ایده بگیرید: دکوراسیون های آماده منزل به سبک ایکیا

ساختمان VIA 57 West در منهتن امریکا

فضای سبزی که در قلب این ساختمان تعبیه شده است از معماری کلاسیک کپنهاگ الهام گرفته شده است و درست مثل پارک Olmsted در بوستن، اما، 13 هزار برابر کوچکتر است. این فضای سبز در قسمت شرقی کاملا پر درخت و پرسایه است و به سمت غرب فضای سبز تبدیل به چمنزاری آفتابگیر می‌شود و در آن 47 گونه گیاهان بومی کاشته شده است.

تحلیلی بر ساختمان VIA 57 West در منهتن امریکا

با در نظر گرفتن سه بخش ساختمان کوتاهتر از بخش شمال شرقی، اشراف فضای سبز به رودخانه هادسون بیشتر شده و این ویژگی باعث می‌شود آفتاب غربی کمتر به عمق ساختمان نفوذ کند. اگرچه که فضای سبز کاملا شخصی و مخصوص اعضای ساختمان است. اما، از بیرون کاملا قابل رویت است و حس ارتباطی را با رودخانه هادسون برقرار کند.

فضای داخلی ساختمان مسکونی VIA 57 West

این بنا یک ساختمان مسکونی است که طبقات پایین‌تر آن ارتباط موثرتری با فضای سبز دارند  و لابی مستقیما از طریق یک پله بزرگ به فضای سبز متصل می‌شود و ساکنان را به حیاط دعوت می‌کند.

سالن بیلیارد

امکانات رفاهی این بنا شامل سالن‌هایی برای برگزاری مراسم و رویدادها است. به علاوه این ساختمان مجهز به اتاق نمایش فیلم، زمین بسکتبال، سالن بدنسازی، اتاق بازی پوکر، پینگ پونگ، بیلیارد و شافل برد است که در اطراف ساختمان ساخته شده است.

نمای داخلی ساختمان

در طبقات بالاتر، تراسی تعبیه شده است تا نور کافی را به داخل آپارتمان راه بده و حریم خصوصی بین ساکنان را حفظ کند. مصالح استفاده شده در این ساختمان از امریکا و کشورهای اسکاندیناویایی تهیه شده است.

کلام آخر

هنر نزد افرادی است که سعی می‌کنند چیزی را با فلسفه و دانش و به کارگیری نیاز فضا و مکانی که در آن قرار دارند به خدمت بگیرند. سعی کردیم دو اثر مهم از معمار دانمارکی، بیارکه اینگلز را بررسی کنیم و تحلیلی متناسب با ساختار آن‌ها ارائه دهیم تا بتواند شما را با دیدگاه، تفکر و نحوه ترسیم بنا مطابق با نیاز فضا آشنا کند.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه