Chidaneh.com placeholder image

می‌خواهید زندگی‌تان روی روال بیفتد؟ یک سیستم ایجاد کنید.

به قلم: تحریریه چیدانه

خانه داری: تصور استفاده از سیستم‌ در خانه ممکن است به نظر سرد و خشک برسد ولی با روی روال انداختن موارد ضروری ولی خسته‌کننده زندگی، می‌توانید زمان و انرژی بیشتری را به افراد و کارهایی که واقعا دوست دارید اختصاص دهید. با این که تکنولوژی راهی بسیار عالی برای منظم شدن است ولی سیستم‌های فیزیکی بسیاری هم وجود دارند که شما می‌توانید با ایجاد آن‌ها کارهای روزمره خود را بسیار راحت‌تر انجام داده و از استرس آن‌ها بکاهید.

چوب و هنر

 در آنجا گفتم که این کار با شناسایی عادات شما و تنظیم و مرتب کردن خانه در حول محور این عادات صورت می‌گیرد. ایجاد سیستم‌ها هم از همین ایده استفاده می‌کند و آن را یک قدم فراتر می‌برد. ولی اولین قدم در اینجا هم شناسایی آن چیزهایی است که برای شما جواب داده یا مناسب شما نخواهند بود.

اعتراف کنید: اگر یک آشغال‌جمع‌کن هستید ، روی میزتان پر از کپه‌های نامه و رسید و کاغذ است و هیچ وقت نمی‌توانید آن آدمی باشید که هر روز کاغذهایش را بایگانی می‌کند. معنی این حرف این نیست که کاغذهایتان باید بی‌نظم باشند. اتفاقا برعکس، کاری را انجام دهید که برایتان جواب می دهد. هر روز رسید‌ها و نامه‌های نه چندان مهمم را توی یک سبد روی میزم بیاندازید. اصلا لازم نیست موقعی که چیزها را درون این سبد می‌اندازید به جداسازی‌شان فکر کنید.

جمعه‌ها بنشینید و به همه این کاغذها رسیدگی کنید. در کمتر از 30 دقیقه همه‌شان را مرتب خواهند شد و رسیدها و قبض‌ها را در دسته‌های جداگانه قرار دهید و قبض‌ها را پرداخت کنید و بعد همه چیز را بایگانی کنید. کار بایگانی وقتی همه چیز دسته‌بندی شده باشد بسیار سریع‌تر انجام می‌گیرد. به جای این که سعی کنید یک آدم بسیار خارق‌العاده باشید که در لحظه همه چیز را بایگانی می‌کند و بعد اگر نتوانست این کار را بکند خودش را مورد سرزنش قرار می‌دهد (و ساعت‌ها می‌نشیند و فکرمی کند تلفن همراهش را کجا گذاشته‌) سیستمی ایجاد کنید که برایتان جواب می‌دهد.

چه سیستم‌هایی سبک‌ زندگی شما و خانواده‌تان را بهبود بخشیده و برای این سبک مناسب هستند؟ یک برنامه دیواری بزرگ ممکن است برای خانواده‌هایی که بچه دارند سود بسیاری داشته باشد. جمعه‌ها روز نظافت است یا سه‌شنبه‌ها روز جمع‌آوری آشغال‌ها است و هر کسی سطل زباله اتاق خودش را در این روز خالی کرده و آشغال‌ها را بیرون می‌برد.

داشتن سیستم کمک بزرگی به ایجاد هارمونی و هماهنگی در یک خانه می‌کند. به جای این که از سرریز شدن زباله‌ها عصبانی شوید، برنامه‌ای خواهید داشت که انتظارات شما از دیگران در آن بسیار مشخص بیان شده است.

یک سیستم فیزیکی سودمند برای کودکان یکی از بهترین سیستم‌ها برای شروع کار است. اگر می‌خواهید فرزندانتان وقتی وارد خانه می‌شوند کفش‌هایشان را درآورند و به سراغ تکالیفشان بروند فضایی ایجاد کنید که این کار را برای آن‌ها راحت کند. گیره‌هایی برای آویزان کردن کاپشن، کمدهایی برای کفش و کیف و دعوت از بچه‌ها برای گذاشتن همه کاغذهایی که باید امضا کنید در یک سبد می تواند موثر باشد. با ساده کردن یک فرایند روتین شما می‌توانید مسائل کاری را از سر راه برداشته و اوقات بیشتری را با هم بگذرانید.

با ایجاد سیستم شما اطمینان حاصل می‌کنید که کارها به سرعت و بی‌وقفه و مهم‌تر از آن بصورت درست انجام می‌گیرند. اگر لباس ورزش دختر شما هیچ وقت در روز ورزش تمیز نیست، یک برنامه لباس‌شویی، سیستمی است که می‌توانید از آن کمک بگیرید.

تا وقتی که شما از سیستم‌ها استفاده می‌کنید، همیشه به دنبال بهترین باشید. چگونگی شستن لباس‌ها را در یک پوشه یا حتی در یک کاغذ کوچک در اتاق لباس‌شویی قرار دهید. بدین ترتیب بچه‌ها یا همسرتان می‌توانند به یاد بیاورند چه چیزی نیاز به دقت خاص دارد و چه چیزی را می‌توان با حوله‌های ساحل در ماشین انداخت. نوشتن شیوه کار لباس‌شویی شاید به نظر خیلی وسواس‌گونه بیاید ولی می‌تواند پولوور محبوب شما را از نابودی نجات دهد.

ایجاد سیستم‌هایی که برای شما کارا باشند عالی است ولی ثبت کردن و نوشتن ساز و کارهای این سیستم‌ها باعث می‌شود این سیستم‌ها بتوانند برای هر کس دیگری هم کار کرده و مناسب باشند. اگر یک کابینت برای مواد شوینده درست کرده‌اید و می‌دانید از هر یک قرار است چه زمانی استفاده کنید چرا لیستی از دستورالعمل‌های دقیق برای این کابینت نمی‌نویسید؟

اگر می‌خواهید روتختی‌ها هر دو هفته یک بار عوض شوند، یا می‌خواهید یخچال ماهی یکبار تمیز شود، این را بنویسید. ممکن است همان اول سی دقیقه وقت بیشتری از شما ببرد ولی باعث می‌شود که برنامه برای همه کسانی که خارج از ذهن شما زندگی می‌کنند، برای مثال همسر، فرزندان، (یا اگر خوش شانس باشید) نظافت‌کار، روشن و واضح باشد.

ولی مسئله فقط حفظ برنامه بچه‌ها نیست، بلکه مسئله انجام کارها به سرعت و سهولت و خالی شدن زمان برای پرداختن به مسائل مهم‌تر و اوقات با کیفیت‌تر است.

در زندگی چیزهای کوچک روی هم جمع می‌شوند و چون بالاخره باید به آن‌ها پرداخت اهمیت هم دارند. ولی این چیزهای کوچک اصل زندگی نیستند. من دوست دارم تمرکزم را بر کارهای واقعا مهمی بگذارم که می‌توانم با زمان صرفه‌جویی شده از طریق استفاده از سیستم انجام دهم. وقت کمتری که صرف مرتب کردن و گشتن میان رسید‌ها شود مترادف است با وقت بیشتری که می‌توان با خانواده گذراند. وقت کمتری که صرف نگرانی در مورد نداشتن یک شلوار جین تمیز بشود مترادف است با تماس با یکی از دوستان قدیمی.

دوستان عزیز چیدانه، خوشحال می شویم سیستمی را که در خانه برای شما کار می کند با ما در میان بگذارید.

 

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه