visibility 29590 today 1395/12/23

بالن آرزوها، چهارشنبه سوری را بی خطر جشن بگیرید!

مناسبت ها: قدیم تر ها چهارشنبه سوری ها حال و هوای بهتری داشت! می رفتیم توی کوچه دورتر می ایستادیم دم در تا پرش نصفه نیمه ی پسرهای همسایه از روی آتش را تماشاکنیم! آنقدر می ایستادیم تا خیز و پرش جنجالی به اتمام برسد یا پیرزن خانه ی انتهای کوچه سطل آبش روی آتش خالی کند و یا با چوب بیافتد دنبال پسرهای چادر به سر که بساط خوشحالی شان جمع کنند بروند پی کارشان! این وسط فضای کوچه و خیابان پر می شد از شور و هیجان وصف ناپذیر و صدای خنده هایی که ابدا با صدای ناهنجار ترقه های بی مزه ی امروزی قابل مقایسه نبودند! چه شد که جای آن همه شور و شوق دوست داشتنی ترس و دلهره گرفت نمیدانم... اما خوب میدانم که دیگر هیچ چیز مثل سابق نیست! هیچ چیز آن طور که باید باشد نیست... دنیای ما و کودکمان سراسر از دلهره هایی پر شده است که نه سنت ما و نه دیگران است! و اگر امروز هم فکری به حال این بی هویتی کنیم باز هم دیر است! بیایید امسال به کودکمان با دلیل و منطق نه گفتن به ترقه را یاد بدهیم... بیایید از خودمان شروع کنیم!

بالن آرزوها چیست؟

بالن آرزوها چیست؟ 

بالن آرزوها یکی دیگر از همان سنت های شرق دور است که مدت زیادی نیست به کشور ما آمده است. این بالن های کاغذی از جمله وسایل ساده و سرگرم کننده و بی خطر است که می تواند اوقات خوشی را برای شما و خانواده تان فراهم کند بعضی مردم دنیا بر این باورند که پرواز دادن این بالن ها خوش شانسی می آورد. می توانید آرزوها و نگرانی هایتان را روی بالن بنویسید و آن را به آسمان بفرستید. به دلیل بی خطر بودن بهترین وسیله و جایگزین ترقه های پرخطر امروزی بوده است.   

چگونه بالن آرزو ها را روشن کنیم؟

چگونه بالن آرزو ها را روشن کنیم؟

طریقه ی استفاده از بالن آرزو ها بسیار مهم است، چرا که اگر بالن را به درستی روشن نکنید قادر به بلند شدن و پرواز نخواهد کرد بنابراین برای روشن کردن بالن آرزوها اقدامات زیر را قدم به قدم انجام دهید: 

 1.  بالن آرزوها را از بسته بندی خارج کرده و به آرامی آن را باز کنید. جنس این بالن از کاغذهای نازک و سبک است. بنابراین هنگام بازکردن آن مواظب باشید که پاره یا سوراخ نشود.
 2. یک عدد پارافین برای سوخت بالن هم در بسته بندی وجود دارد. بسته بندی آن را هم باز کنید و طوری در وسط دهانه بالن قرار دهید که سوراخ وسط پارافین روی سیم پیچ وسط بالون قرار بگیرد.
  نکته 1: مواظب باشید که پارافین در جای خود محکم قرار گیرد. چون این پارافین حدود 20 دقیقه می سوزد، اگر در هنگام پرواز بالن، سقوط کند ممکن است که روی درخت یا جای دیگری بیفتد و احتمال آتش سوزی وجود دارد.
 3. حالا بالن شما آماده است. کافی است که یک نفر بالن را نگه دارد و یک نفر هم فتیله را روشن کند. بعد از مدت کوتاهی هوای داخل بالن گرم شده و بالن رو به آسمان پرواز می کند.
  نکته 2: صبر کنید تا بالن خودش به پرواز دربیاید و آن را هل ندهید. چون ممکن است که سقوط کرده و خطراتی را ایجاد کند. این وسیله را به درستی استفاده کنید تا خطری ایجاد نشود.

چگونه بالن آرزوها بسازیم؟

چگونه بالن آرزوها بسازیم؟

ساخت بالن آرزو ها روش چندان پیچیده ای ندارد و می توانید با صرف چند ساعت و وقت و لوازم مقرون به صرفه به سادگی خودتان در منزل بالن آرزوها بسازید. این بالن ها فانوس های هوای گرم هستند که از کاغذ و یک منبع حرارتی ساده ساخته شده اند. اکثر وسایل برای ساخت آن ها در خانه  همه پیدا می شود و فقط چند ساعت از وقت شما صرف ساخت آن می شود. البته توجه داشته باشید که ساخت این وسیله نیاز به مهارت بالا دارد و بهتر است اگر مهارت کافی برای این مظور دارید اقدام به ساخت بالن کنید. با کمک راهکارهای زیر می توانید بالن آرزو های خودتان را بسازید:

لوازم مورد نیاز برای ساخت بالن آرزوها

1. مهم ترین موضوع سلامتی شما و سالم ماندن بالن آرزوها است، برای این کار می توانید روی کاغذ بالن اسپری ضد حریق بپاشید. این اسپری را می توانید از ابزار فروشی ها تهیه کنید.

پارچه مخصوص ساخت بالن آرزو ها

2. هر یک از کاغذها را از بند لباس آویزان کرده و به آن ها ضد حریق اسپری کنید. به قسمت آویزان شده زیاد نپاشید چون کاغذ شل شده و پاره می شود. اجازه دهید تا خشک شوند.

روش ساخت بالن آرزو ها

3. دو ورق کاغذ را به هم بچسبانید تا نتیجه، کاغذی به ابعاد ۹۰ سانت در ۵۵ سانت شود. کاغذ اولی را افقی قرار داده و کاغذ دوم را زیر آن به اندازه ۰٫۵ سانت بچسبانید. می توانید از رنگ های مختلف استفاده کنید. ۴ عدد از این کاغذها را به طوری که گفته شده به هم بچسبانید.

الگوی ساخت بالن آرزوها

4. می توانید برای بالن آرزوها با مقوا یا پوسترها و روزنامه های قدیمی الگو بسازید. اندازه ها در عکس نشان داده شده است (در عکس بالن آرزوها به پهلو برگشته است، یعنی سمت راست، زیر بالن می شود). زیر الگو باید ۱۵ سانت باشد و مرکز آن ۳۰ سانت که در کل ارتفاع آن ۹۰ سانت می شود.

چگونگی ساخت بالن آرزوها

5. یکی از برگه ها را به صورت عمودی تا کرده و الگو را روی آن، طوری که گوشه های صاف آن همسو با گوشه های تا شده ی برگه ها باشد قرار دهید. از روی الگو آن را ببرید. برای سه برگه ی دیگر هم همین کار را انجام دهید تا ۴ دیواره ی بالن آرزوها آماده شود.

چگونه بالن آرزو ها بسازیم

6. یکی از دیواره ها را پهن کنید. یک سمت دیواره را از بالا تا پایین چسب بزنید. دیواره دوم را روی آن پهن کنید. بدین ترتیب دو دیواره از یک سمت به هم چسبیده اند.

بالن آرزوها

7. دیواره رویین را تا کنید، طوری که روی تقارن برگه ی زیرین قرار گیرد.

بالن آرزوها

8. روی گوشه تا شده مقداری چسب بزنید. برگه ی سوم را روی آن پهن کنید، طوری که دیوار دوم و سوم از یک سمت به هم بچسبند.

روش ساخت بالن آرزوها

9. مثل کاری که با برگه دوم در مرحله ی ۷ انجام دادید، برگه ی سوم را تا کنید، طوری که روی تقارن دو برگه ی زیرین قرار بگیرد. مثل قبل روی قسمت تا شده چسب زده و برگه ی آخری را روی آن پهن کنید. اجازه دهید تا به خوبی خشک شوند.

روش ساخت اسکلت بالن آرزو ها

10. یک حلقه ی چوبی به ضخامت ۳ سانت بسازید. با استفاده از کارد دو نوار، هرکدام به عرض ۳٫۵ سانت و به طول ۶۱ سانت ببرید.

روش ساخت حلقه بالن آرزوها

11. دو سر حلقه ی چوبی را به هم رسانده و بچسبانید تا به صورت دایره شود.

طریقه ساخت بالن آرزوها

12. با استفاده از دو عدد سیم یک X روی حلقه درست کنید. سر سیم ها را دور حلقه بپیچانید تا محکم شوند.

نحوه ساخت بالن آرزوها

13. برگه ها را به حلقه وصل کنید. حاشیه ی برگه ها را چسب زده و حلقه را با انگشت خود به برگه ها بچسبانید. انگشت خود را روی حلقه جلو ببرید تا در یک لحظه به برگه بچسبد. مطمئن شوید سوراخ و شکافی نباشد.

منبع نوری بالن آرزوها

14. منبع نوری باید به اندازه ی کافی نور و گرما داشته باشد نا بتواند بالن را به پرواز دربیاورد. یک نوار ۲۵ سانتی از پارچه پنبه ای ببرید. آن را از وسط تا کرده و گره بزنید تا به صورت پاپیون درآید. آن را روی یک در مثل در شیشه ی مربا قرار دهید. موم شمع را روی پارچه بریزید. ممکن است به ۲ یا ۳ شمع برای پوشش کامل پارچه نیاز داشته باشید.

روشن کردن بالن آرزوها

15. یک تکه سیم بلند را دور پاپیون، چند بار بپیچانید، طوری که سیم به اندازه ی ۱۵ سانت از دو طرف باقی بماند. بعد آن را به سیم دیگری متصل کنید تا دو تکه سیم به شکل X شوند.

چگونه بالن آرزوها را روشن کنیم

16. هنگام روشن کردن بالن آرزوها خیلی احتیاط کنید. از فضای خشک و سیم های برق فاصله بگیرید. در حالی که ۲ نفر پایین بالن را گرفته اند، پارچه را روشن کنید. چند دقیقه ای طول می کشد تا کل بالن آرزوها از هوای گرم پر شود. وقتی که آماده شد، خودتان احساس می کنید که رفته رفته بی وزن می شود و می خواهد از دستان تان بلند شود. رهایش کرده و تماشایش کنید.

نکات استفاده از بالن آرزو ها

نکات استفاده از بالن آرزو ها

 • ماده ی اشتعال زای جایگزین می تواند اتانول باشد. پارچه را در اتانول فرو برده و به سیم وصل کنید. الکل سریع می پرد، پس باید عجله کرده و زود روشنش کنید.
 • می توانید یک نخ یا طناب هم به بالن آرزوها وصل کنید تا بعد از اینکه به پرواز درآمد قابل تشخیص باشد.
 • بالن را داخل خانه یا در فضاهای خشک روشن نکنید.
 • بالن آرزوها را در فضای آزاد و به دور از درخت و سیم برق پرواز دهید.
 • ​بالن آرزوها را نباید در روزهای بارانی یا بادی پرواز دهید.

چیدانه امیدوار است چهارشنبه سوری امسال برای همه خاطره انگیز باشد و همه سال نو را با خوشحالی و شادی شروع کنند. 

نویسنده: ثمینا فراهانی | گردآوری شده در تحریریه چیدانه

نویسنده:

فارغ التحصیل کارشناسی معماری نویسنده و مترجم آزاد مباحث معماری دبیر تحریریه بخش معماری وبسایت چیدانه و مجله منزل کارشناس محتوا در وبسایت معماری و دکوراسیون داخلی چیدانه نویسنده و ژورنالیست معماری در مجله معماری و دکوراسیون داخلی منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
بالن آرزوها، چهارشنبه سوری را بی خطر جشن بگیرید!

بالن آرزوها، چهارشنبه سوری را بی خطر جشن بگیرید!

1395/12/23 ادامه مطلب
در چهارشنبه سوری امسال این سنت ها را زنده کنید!

در چهارشنبه سوری امسال این سنت ها را زنده کنید!

1394/12/24 ادامه مطلب
طراحی صحنه فیلم «چهارشنبه سوری»؛ نمادهای تکراری در فیلم اصغر فرهادی

طراحی صحنه فیلم «چهارشنبه سوری»؛ نمادهای تکراری در فیلم اصغر فرهادی

کسب و کارها پیشنهادی
میز و صندلی گلدسیت certificate
میز و صندلی گلدسیت

میز و صندلی گلدسیت

گروه معماری رنیک certificate
گروه معماری رنیک

گروه معماری رنیک

چسب سرامیک وپو certificate
چسب سرامیک وپو

چسب سرامیک وپو

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent