Chidaneh.com placeholder image

۳ قانون مهم برای داشتن خانه ای سالم

به قلم: تحریریه چیدانه

خانه داری: همه ما دوست داریم محیط زندگی مان تمیز و سالم و سرسبز باشد اما بیشترمان نمی دانیم که با روش های ساده ای می شود به این هدف دست پیدا کرد. آشنایی با قوانین سه گانه زیر و اجرای توصیه های مربوط به هر یک از این ۳ قانون کمک تان می کند خانه ای سبزتر و سالم تر داشته باشید…

نوژا دیزاین

 

۱) قانون اول: انرژی باید ذخیره شود

▪ از لامپ های کم مصرف استفاده کنید.

این لامپ ها که امروزه همه جا در دسترس است تنها یک چهارم لامپ های معمولی انرژی مصرف می کند و ۱۰ برابر لامپ های پرمصرف عمر می کند.

سرویس خواب بالسا

▪ چراغ ها را خاموش کنید.

در صورتی که چراغ اتاقی بی مورد روشن است و از آن استفاده نمی کنید، آن را خاموش کنید. اگر روشنایی اتاق به اندازه ای است که می توانید در آن کار کنید، چراغ را روشن نکنید. در روز حداکثر از روشنایی طبیعی به جای لامپ استفاده کنید حتی می توانید از چراغ های اتوماتیک که خود به خود خاموش می شود، استفاده کنید.

▪ توجه کنید که دما تنظیم باشد.

یخچال و فریزر بیشترین مصرف کنندگان انرژی در خانه هستند. دقت کنید که این وسایل بیشتر از آنچه لازم است، کار نکنند. دمای مناسب یخچال ۴ درجه سانتی گراد است و فریزر هم در دمای ۴ درجه زیر صفر موادغذایی را سالم نگه می دارد. توجه کنید که درب یخچال نباید بی دلیل باز و بسته شود. باز نگه داشتن در یخچال سبب هدر رفتن انرژی زیاد می شود

▪ دوشاخه های بدون استفاده را از پریز بکشید.

وسایل الکتریکی از جمله تلویزیون، کامپیوتر و دستگاه های دی وی دی ووی سی دی در صورتی که استفاده نمی شوند، بهتر است از پریز برق جدا شوند.

▪ از وسایل برقی به طرز موثرتری استفاده کنید.

قبل از استفاده از ماشین لباس شویی، خشک کن و ماشین ظرف شویی، صبر کنید تا به اندازه کافی لباس یا ظرف برای شستن داشته باشید. بعد از استفاده از خشک کن فیلتر آن را تمیز کنید و حتی المقدور از نور و هوای آزاد برای خشک کردن لباس ها استفاده کنید.

پرده هارا کنار بزنید

ارزان ترین و بهترین منبع گرمایشی، نور خورشید است. پس پرده را کنار بزنید تا از نور و گرمای طبیعی استفاده کنید و اتاق با نور طبیعی روشن شود.

▪ در و پنجره ها را درزگیری کنید.

تا جایی که امکان دارد با گرفتن درزهای در و پنجره ها مانع از هدر رفتن گرما و انرژی شوید. وسایل گرمازا و خنک کننده خراب را تعمیر کنید و در صورتی که قابل استفاده نیستند و انرژی را هدر می دهند، آنها را عوض کنید. درباره روش های جلو گیری از هدر رفتن انرژی مطلب هزینه قبض هایتان پایین می آید، اگر… را می توانید بخوانید.

گل و گیاه

۲) قانون دوم: هوا باید پاک باشد

▪ در خانه سیگار نکشید.

یکی از مهم ترین راه های پاک ماندن هوا در خانه این است که حداقل در خانه سیگار نکشیم. سیگار کشیدن در خانه مثل این می ماند که یک اتوبوس دیزلی را به خانه دعوت کرده باشیم. سیگار منبع مواد سمی است و حتی افرادی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند بیشتر از فرد سیگاری در خطر هستند.

▪ پای گل و گیاه را به خانه باز کنید.

رشد و پرورش گیاهان در اطراف منزل و حتی در خانه مثل نوعی فیلتر طبیعی عمل می کند. خیلی از گیاهان آلاینده های مضر مثل گرد و غبار فرش ها، مبلمان و حتی وسایل الکترونیکی را به خود جذب می کنند. بنابراین هوای داخل خانه تان را با پرورش گل و گیاه پاک و پاکیزه نگه دارید. بیرون از خانه هم می توانید گل های رونده و درختچه های کوچک بکارید. مطلب نکاتی مهم برای نگهداری گل ها در آپارتمان را می توانید بخوانید.

▪ از نشانگر منوکسیدکربن استفاده کنید.

منوکسیدکربن یک گاز بی رنگ و بی بو و بسیار کشنده است. برای جلوگیری از مسمومیت منوکسیدکربن از یک هشداردهنده گاز منوکسیدکربن استفاده کنید.

۳) قانون سوم:مواد سمی باید به حداقل برسد

▪ پاک کننده های غیرسمی را انتخاب کنید. 

برای تمیز کردن محیط منزل از محصولات پاک کننده و شوینده ای استفاده کنید که سبب بروز مشکلاتی برای سلامت شما نشوند و حتی محیط زندگی شما را هم آلوده نکنند.

از حشره کش ها کمتر استفاده کنید. 

به جای اینکه برای کشتن حشرات ریز و موذی مثل مورچه و سوسک و مگس حشره کش های مختلف خریداری کنید، سعی کنید همیشه خانه تان را تمیز نگه دارید تا مجبور نشوید از این مواد شیمیایی که برای سلامت شما و خانواده تان مضر است، استفاده کنید. با استفاده از توری روی پنجره ها و تمیز کردن مدام آشپزخانه و درپوش گذاشتن روی موادغذایی می توانید از شر این حشرات رهایی یابید.چگونه از شر حشرات خانگی خلاص شویم؟ برای پاسخ یه این سوال به اینجا سری بزنید.

در حیاط یا تراس خانه یک باغچه کوچک درست کنید. 

در خانه خود یک باغچه کوچک درست کنید و سبزیجات خوردنی را خودتان پرورش دهید. این کار نه تنها باعث احساس شادابی و نشاط در شما می شود بلکه باعث کاهش آلودگی هوای خانه تان هم می گردد.

▪ زباله هایتان را جداسازی کنید. 

زباله های خانه نه تنها سبب آلودگی و انتشار عوامل بیماری زا در خانه می شوند بلکه سبب بوی نامطبوع مخصوصا در آشپزخانه می شوند بنابراین سعی کنید سطل زباله در دار و ترجیحا دو ظرف زباله مجزا داشته باشید که زباله هایی که قابل بازیافت است را از سایر زباله ها جدا کنید. بقایای نان های غیرقابل استفاده، زباله های کاغذی و شیشه ای و باقی مانده غذاها را هر یک در ظرف مخصوص خود به طور جداگانه قرار داده و در ساعت مشخصی آنها را بیرون از منزل قرار دهید.

▪ در مصرف آب صرفه جویی کنید.

سعی کنید باغچه کوچک منزل تان را صبح زود یا عصرها وقتی که هوا خنک تر است، آبیاری کنید. تبخیرآب وقتی هوا خنک است، کندتر صورت می گیرد. ماشین لباس شویی و ظرف شویی تان را نیز تا زمانی که کاملا پر نشده روشن نکنید و پس از اینکه میزان مخزن به اندازه کافی پر شد، آن را روشن کنید. هنگام استحمام، مسواک زدن و کارهای ساده روزمره در مصرف آب صرفه جویی کنید و توجه داشته باشید که نباید به هیچ عنوان آب را هدر دهید. برای شستن ظرف ها هم می توانید سینک ظرف شویی را پر از آب کنید و ابتدا همه ظرف ها را شسته و سپس آب کشی نمایید.

چیدانه به شما توصیه می کند مطلب 9 عادت خوب برای یک زندگی سالم را حتما بخوانید.

منبع:پرشین پرشیا

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
nazanin kd در تاریخ 23 شهریور 1393
همه این قوانین به جا و درست هستند و تبعات رعایت این قوانین علاوه بر خانه سالم قبوض با هزینه کمتر هستن.

ثبت دیدگاه