Chidaneh.com placeholder image

پاک کننده های طبیعی با قدرت پاک کنندگی جادویی!

به قلم: تحریریه چیدانه

خانه داری: برای کسانی که می‌خواهند مواد شیمیایی را از زندگی خود حذف کنند و یا میزان آن را کاهش دهند، انجام کارهای تمیزکاری با استفاده از محصولات طبیعی یا مواد گیاهی می‌تواند گزینه خوبی باشد و در نهایت به آن‌ها در داشتن زندگی سالم‌تر کمک کند. به طور معمول برای این کار شما نیاز به مواد آشپزی خیلی ساده دارید، موادی که نه تنها به شما در پختن یک کیک کمک زیادی کنند، بلکه دارای قدرت پاک‌کنندگی جادویی نیز هستند. برای این‌که از قدرت این مواد بیش‌تر آگاه شوید با چیدانه در ادامه مطلب همراه شوید و به دقت ترکیباتی که عنوان می‌شوند را یادداشت کنید. کافی از این دستورالعمل‌ها یک بار استفاده کنید تا بخشی از هزینه شما برای خرید مواد شوینده شیمایی کاهش یابد.

نوژا دیزاین

شیوه 1 از 5 : استفاده از نمک برای افزایش قدرت پاکیزگی.
 

جکوزی ایران

1. یک نصفه فنجان نمک را در درون چاه پر شده خانه خود بریزید.

ذرات ریز نمک دارای قدرت سندبلاست هستند و می‌توانند موادی که باعث گرفتگی چاه شده است را از بین ببرند.

· پس از این‌که نمک را به طور کامل در درون چاه ریختید، برای چند دقیقه مقداری آب گرم درون چاه بریزید تا ذرات نمک بتوانند راه خود را در درون سیستم داخلی چاه پیدا کنند و مواد زائد را از بین ببرند.
 

2. با استفاده از یک قاشق غذاخوری نمک، چربی‌های روی ماهی‌تابه را از بین ببرید.

مقداری نمک را بر روی چربی‌های داخل ماهی‌تابه بریزید و سپس با یک دستمال یا یک اسفنج مرطوب و تمیز چربی‌ها را تمیز کنید.
 

3. لکه‌های ایجاد شده توسط ته‌مانده‌های غذا بر روی فر یا اجاق گاز را با استفاده از نمک از بین ببرید.

تا آن‌جا که امکان دارد مواد غذایی ریخته شده روی سطح اجاق گاز یا فر را تمیز کنید و سپس مقداری نمک روی سطح کثیف بریزید. سپس کمی سطح فر یا اجاق گاز را داغ کنید و بعد با یک دستمال زبر و مرطوب کثیفی‌ها را تمیز کنید.
 

شیوه 2 از 5 : با استفاده از سرکه لکه‌ها را از بین ببرید و گندزدایی کنید.

1. دوغاب بین کاشی و سرامیک‌ها را با استفاده از سرکه و یک مسواک قدیمی تمیز کنید.

مسواک را به مقداری سرکه آغشته کنید و آن را آن‌قدر روی دوغاب بکشید تا لکه‌ها از بین بروند. مسواک را به گونه‌ای روی لکه‌ها حرکت دهید که کل دوغاب بین کاشی‌ها و سرامیک‌ها به طور یکنواخت تمیز شوند.
 

2. بوی نامطبوع درون آشپزخانه را از بین ببرید.

آیا هنوز بوی ماهی شب گذشته در آشپزخانه شما وجود دارد؟

·        یک کاسه سرکه را درون مایکروفر قرار داد و اجازه دهید تا جوش بیاید. این کاسه را روی پیش‌خان آشپزخانه قرار دهید و پس از مدتی سرکه همه بوهای بد آشپزخانه را به خود جذب می‌کند.

·        یا، می‌توانید مقداری سرکه را داخل یک ماهی‌تابه بریزید و آن را روی اجاق گاز بگذارید تا جوش بیاید. پس از مدتی تمامی بوهای نامطبوع آشپزخانه از بین می‌روند.
 

3. با استفاده از سرکه لکه‌های ایجاد شده روی قوری چای یا قهوه‌جوش را از بین ببرید.

·  قوری را تا نصفه از سرکه پر کنید و اجازه دهید تا جوش بیاید. یک شب صبر کنید تا سرکه لکه‌ها را از بین ببرد، سپس قوری را با آب گرم بشورید.

· برای قهوه‌جوش، سرکه را درون آن بریزید و آن را کمی تکان دهید تا سرکه در تمامی قسمت‌های قهوه‌جوش حرکت کند. پس از مدتی آن را با آب گرم بشورید.

شیوه 3 از 5 :‌ تمیز کردن با استفاده از قدرت جوش شیرین.
 

1. لکه‌های روی لیوان چای یا قهوه را با استفاده از جوش شیرین از بین ببرید.

لیوان را با یک میزان جوش شیرین و دو میزان آب پر کنید.  اجازه دهید یک شب بگذرد تا لکه‌ها به طور کامل از بین بروند. روز بعد لیوان را با آب گرم بشورید و با یک دستمال تمیز خشک کنید. هیچ لکه‌ای دیگر روی لیوان شما وجود نخواهد داشت.
 

2. با اضافه کردن نصف فنجان جوش شیرین به پودر ماشین لباس‌شویی، لکه‌های ایجاد شده در این وسیله را از بین ببرید.

این مخلوط را داخل ماشین لباس‌شویی بریزید و اجازه دهید ماشین چند دور در حالت معمولی بچرخد. در این حالت تمام لکه‌های ایجاد شده از بین می‌روند.

شیوه 4 از 5: برای ایجاد طراوت و تازگی از لیمو استفاده کنید.
 

1. با مالیدن لیمو بر روی درها یا سینک‌های لک‌شده، لکه‌های سخت آب را از روی این وسایل از بین ببرید.

می‌توانید پس از اضافه کردن لیمو این این سطوح را با کاردک‌هایی که سرهای لاستیکی دارند بسابید تا درخشندگی سطح شما بیش‌تر شود.

2. با استفاده از لیمو بوی بد دستان خود را از بین ببرید.

سیر، پیاز، و یا گوشت بوی بدی را در دستان سرآشپز ایجاد می‌کنند. اگر سرآشپز شما هستید، در این حالت دست خود را با آب لیمو و آب گرم بشورید تا بوی بد دستان شما از بین برود و دست شما به حالت طبیعی خود بازگردد.

3. برای افزایش قدرت پاک‌کنندگی مقداری لیمو را به مایع ظرف‌شویی خود اضافه کنید تا چربی‌ها راحت‌تر از بین بروند.

برای این‌که چربی‌ها را راحت‌تر تمیز کنید، چند قطره آب لیمو را به مایع ظرف‌شویی اضافه کنید و هنگام شستن ماهی‌تابه‌ها یا قابلمه‌ها از این محلول استفاده کنید. در این حالت چربی‌ها هیچ حرفی برای گفتن ندارند.

شیوه 5 از 5 : برق انداختن با استفاده از روغن زیتون.
 

1. دستمال مخصوص کفش (دستمال نخی و تمیز) خود را به مقداری روغن زیتون آغشته کنید تا کفش‌های شما برق بیافتد.

در استفاده از روغن زیتون زیاده‌روی نکنید. برای برق افتادن کفش‌ها فقط یک قطره از آن کافی است.
 

2. جای برچسب‌ها و یا اتیکت‌های قیمت را با استفاده از چند قطره روغن زیتون و مقداری نیروی عضلانی از بین ببرید.

البته باید توجه داشته باشید این عمل بر روی همه سطوح جواب نمی‌دهد، چراکه استفاده از این روغن باعث لک شدن برخی از سطوح می‌شود.
 

3. سطوح فلزی را با استفاده از چند قطره روغن زیتون و یک دستمال تمیز نخی برق بیاندازید.
 

چند نکته مهم در خانه داری:

· برای تمیز کردن پنجره‌ها مقداری آب لیمو، آب، و سرکه را به یک اندازه با هم ترکیب کنید. این محلول قدرت پاک‌کنندگی فوق‌العاده زیادی دارد.

· برای برق انداختن مبلمان روغن زیتون (دو میزان) و آب لیمو (یک میزان) را با هم ترکیب کنید. با استفاده از این محلول سطوح مبلمان شما از این رو به آن رو می‌شوند.

· برای از بین بردن لکه‌های ایجاد شده روی سینک‌ها، مقداری نمک را داخل سینک بریزید و سپس سطح آن را با یک نصفه لیمو بسابید. این کار سینک شما را نیز برق می‌اندازد.

· برای از بین بردن لکه‌های روی فرش‌ها و قالیچه‌ها، دو قاشق سوپ‌خوری را با یک نصفه فنجان سرکه ترکیب کنید. پس از این‌که این محلول را روی لکه روی فرش یا قالیچه ریختید، مدتی صبر کنید تا خشک شود و بعد روی آن را جارو برقی بکشید.

· برای برق انداختن جواهرات نقره‌ای خود، نصف فنجان سرکه را با دو قاشق سوپ‌خوری جوش شیرین ترکیب کنید. این محلول را داخل یک کاسه بریزید و جواهرات خود را به مدت سه ساعت داخل این محلول قرار دهید. سپس جواهرات را با آب گرم بشورید.

منبع: wikihow | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
shaghayegh2005az_3684 در تاریخ 18 آذر 1393
ممنون مفید بود
حمید رمضانی در تاریخ 19 آبان 1396
درود و خسته نباشید به شما دوست عزیز می‌بخشید در قسمت تمیز کردن فرش چطور دو قاشق سوپ خوری رو با را با یک نصفه فنجان سرکه ترکیب کنیم حتی یک چهارمش هم ترکیب نمیشه چه برسه به دوتاش لطفا بیشتر توضیح بدید یا حداقل بعد از نوشتن مطالب یک بار مرور کنید که اشتباهی نداشته باشه ممنون از لطفتون

ثبت دیدگاه