آرامبخش‌ترین رنگ‌ها برای دیزاین اتاق خواب

آرامبخش‌ترین رنگ‌ها برای دیزاین اتاق خواب

به قلم: مژگان احمدی

ساقدوش بار

عوامل محیطی مختلفی، خواب راحت در اتاق خواب ایجاد می‌کنند. یکی از موارد موثر که ممکن است به آن فکر نکرده باشیم، رنگ‌ها هستند. رنگ‌های آرامبخش به خواب راحت کمک می‌کنند. قبل از اینکه رنگی را برای اتاق خواب انتخاب کنید، در مورد گزینه‌های مختلفی که دارید، بیشتر بدانید. در این مطلب از چیدانه، آرامبخش‌ترین رنگ‌ها برای دیزاین اتاق خواب معرفی شده‌اند.

سرویس خواب بالسا

رنگ‌های آرامش دهنده برای اتاق خواب، کدوم اتاق کدوم رنگ؟

انتخاب رنگ آرامبخش برای اتاق خواب به موارد زیادی بستگی دارد. شاید نتوانیم یک رنگ را برای همه‌ی اتاق‌ها مناسب بدانیم. شرایط محیطی اتاق خواب مانند ابعاد و اندازه، نورگیری، سبک و رنگ وسایل اتاق خواب در انتخاب آرامبخش‌ترین رنگ برای اتاق خواب تاثیر دارند. ولی به طور کلی یکی از مولفه‌های بهترین اتاق خواب از نظر روانشناسی اتاقی است که عوامل محیطی آن برای فرد آرامش به همراه بیاورد، که یکی از آنها رنگ دیوارها و وسایل است. از نظر روانشناسی برخی از رنگ‌ها آرامش بیشتری را به افراد القا می‌کنند در صورتی که برخی از رنگ‌های دیگر پر انرژی‌تر و یا خنثی هستند.

 

رنگ آبی در اتاق خواب

رنگ آبی معروفترین رنگ آرامش بخش برای اتاق خواب است. رنگ آبی میزان انرژی و ضربان قلب و فشار خون را کاهش می‌دهد و باعث خوابی راحت می‌شود. رنگ آبی باعث می‌شود هیپوتالاموس، ملاتونین بیشتر و کورتیزول کمتری را ترشح کند که هر دو حالت برای خواب راحت‌تر مفید است. رنگ آبی در کنار رنگ سفید ترکیب زیبایی برای اتاق خواب ایجاد می‌کند.

 

تاثیر رنگ سبز بر اتاق خواب

رنگ سبز حسی از طبیعت را به اتاق خواب می‌آورد. این رنگ باعث ایجاد حس آرامش و تسکین در فضا می‌شود. یکی از رنگ‌هایی که می‌توان در اتاق خواب کودک، نوجوان و یا بزرگسال به کار برد. ولی نباید فراموش کنید که رنگ سبز تنالیته‌های رنگی زیادی دارد که برای هر اتاق باید به سلیقه فرد و رنگ وسایل دیگر توجه شود.

 

رنگ صورتی برای اتاق خواب، مناسبه؟

یکی از رنگ‌های آرام بخش اتاق خواب، رنگ صورتی است. این رنگ نه به اندازه قرمز پرانرژی است و نه آنقدر بیرنگ است که اتاق خواب را سرد و بی روح کند. رنگ صورتی بیشتر برای اتاق خواب دخترانه رایج است. اما می‌توان از آن برای اتاق خواب بزرگسالان هم استفاده کرد. در انتخاب دکوراسیون اتاق خواب صورتی، سلیقه فرد بسیار مهم است، زیرا اگر به آن علاقه نداشته باشید، شما را دلزده می‌کند. از رنگ‌های سفید و یا طوسی هم می‌توانید در کنار رنگ صورتی استفاده کنید.

 

انتخاب رنگ سفید برای اتاق خواب

رنگ سفید یکی از بهترین رنگ‌ها برای اتاق خواب است. زیرا این رنگ ذهن شما را قبل از خواب خالی می‌کند و در نتیجه خوابی آرام خواهید داشت. برای اینکه اتاق خوابتان سرد و بی‌روح نشود، بهتر است از رنگ‌های دیگر در قسمتهایی از اتاق خواب به کار ببرید.

 

انتخاب ترکیب رنگ برای اتاق خواب

آرامبخش‌ترین رنگ‌های اتاق خواب را معرفی کردیم. ولی قرار نیست همه بخش‌های اتاق خواب یک رنگ باشد. این رنگ‌ها می‌توانند رنگ غالب اتاق خواب را تشکیل دهند و در کنار آنها از تنالیته‌های هماهنگ با این رنگ‌ها استفاده شود. برخی از ایده‌های رنگ اتاق خواب عبارتند از:

 • می‌توانید رنگ یک دیوار را متفاوت با بقیه بخش‌ها انتخاب کنید. مثلا همه دیوارها سفید باشند ولی یک دیوار اصلی را به رنگ آبی کمرنگ در آورد.
 • پس زمینه رنگ اتاق خواب می‌تواند از رنگ‌های سفید یا کرمی که با رنگ‌ها دیگر راحت تر جور درمیآیند باشد و از یک ترکیب رنگ آرامبخش مانند آبی و سبز در اجزای دیگر مانند پرده و یا فرش استفاده شود.
 • ممکن است در بخش‌های زیادی از اتاق خواب برای آرامش بیشتر از رنگ‌های ملایم استفاده کنید، ولی می‌توانید وسیله‌ای مانند شال مبل و یا فرش را کمی پررنگ‌تر انتخاب کنید تا فضای اتاق خواب بی‌روح نشود.
 • رنگ‌های پاستلی از انواع رنگ‌های آرامبخشی هستند که اغلب در اتاق خواب دخترانه به کار می‌روند.
 • بهترین راهکار برای استفاده از رنگ‌های آرامبخش در اتاق خواب، رنگ کردن دیوارهای اتاق است. زیرا تغییر همه وسایل، هزینه زیادی برای شما خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی: این 7 رنگ شیک اتاق خواب، ترند 2024 هستند!

 

بهترین رنگ برای اتاق خواب زوجین

طراحی اتاقی پر از آرامش، عشق و انرژی برای اتاق خواب زوجین بسیار اهمیت دارد. رنگ‌های روشن مانند سفید و کرمی می‌توانند انتخاب خوبی برای اتاق خواب زوجین باشند. ولی می‌توانید برای زیبایی بیشتر از یک رنگ دیگر مانند سبز، زرشکی و یا بنفش در کنار این رنگ‌ها استفاده کنید تا اتاق بی روح نشود. در انتخاب رنگ برای اتاق خواب زوجین، توجه به سلیقه هر دو نفر اهمیت دارد.

 

بهترین رنگ برای اتاق خواب کوچک

همانطور که گفتیم، یکی از عوامل موثر در انتخاب رنگ اتاق خواب، ابعاد و اندازه آن است. اگر رنگ نامناسبی برای اتاق خواب کوچک انتخاب شود و یا وسایل زیادی داخل آن قرار بگیرد، باعث دلگیر شدن و یا ایجاد ناآرامی در هنگام خواب می‌شود، در نتیجه مهم است که چه رنگی را برای اتاق خواب کوچک به کار می‌برید. رنگ‌های روشن مانند سفید انتخاب آرامبخش و خوبی برای اتاق خواب کوچک هستند.

 

نکته‌هایی برای طراحی اتاق خواب آرام

این نکته‌های کوچک به شما کمک می‌کند تا اتاقی زیبا و آرام داشته باشید:

 • همه وسایل و بخش‌های اتاق خواب را یکرنگ نکنید.
 • به روحیه و سلیقه افراد در انتخاب رنگ توجه کنید.
 • اتاق‌هایی که نورگیری کمی دارند و فاقد پنجره هستند نیاز به رنگ‌های روشن دارند.
 • بهتر است به جز دقت در انتخاب رنگ اتاق خواب، از قرار دادن وسایل زیاد در اتاق خواب بپرهیزید.
 • گیاهان به ایجاد آرامش در اتاق کمک می‌کنند. از چند گلدان در اتاق خواب استفاده کنید.
 • برخی از اکسسوری‌ها و تابلوهای نقاشی با رنگ‌های آرامبخش به آرامش شما هنگام خواب کمک می‌کنند.

مطلب پیشنهادی: رنگ اتاق خواب در فنگ شویی؛ کدام رنگ؟ چرا؟

 

در پایان

به جز رنگ‌هایی که در این مطلب به عنوان آرامبخش‌ترین رنگ‌های اتاق خواب معرفی کردیم؛ شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود از رنگ‌های یاسی، کرمی و یا زرد هم در اتاق خواب استفاده کنید. بخشی از آرامش در اتاق خواب به حس علاقه شما با رنگ‌ها بر می‌گردد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه