Chidaneh.com placeholder image

3 برج قدیمی تهران که یادآور خاطرات گذشته اند!

به قلم: لاله داورپناه

سفر با معماری: برج‌های قدیمی تهران هنوز هم که هنوز است در تهران می‌درخشند و یادآور خاطرات قدیمی این شهر هستند. بسیاری از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما از این برج‌های قدیمی خاطرات زیادی دارند. اگرچه این برج‌ها نسبت به برج‌های مدرنی که در تهران ساخته می‌شوند دارای ویژگی‌های خاص کم‌تری هستند، اما در روزگار خود به عنوان دستاوردهای معماری شناخته می‌شدند. قبلا در مطلبی ۳ برج امروزی تهران با ویژگی های منحصر به فرد  را به شما معرفی نشان دادیم، در این مطلب می‌خواهیم سه برج قدیمی ا را به شما معرفی کنیم؛ برج‌هایی که هر کدام دارای ویژگی‌های متفاوت و طراحی خاصی هستند. با چیدانه همراه شوید.

برج قدیمی تهران، ساختمان پلاسکو

تابلو فرش ریحان

این ساختمان دومین بنای بلندمرتبه و دارای آسانسور در ایران و نخستین بنای بلندمرتبه دارای اسکلت فلزی است. این ساختمان ۱۵ طبقه در سال های ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۱ توسط مهندسان اسراییلی ساخته شد. مساحت کل زیر بنای ساختمان ۲۹۰۰۰ متر مربع است و طبقات اول تا چهارم این ساختمان دارای مساحت بیشتری نسبت به سایر طبقات هستند.
ساختمان پلاسکو به حبیب القانیان مالک شرکت پلاسکو، کارخانجات بزرگ‌ترین صنایع پلاستیک ایران، تعلق داشت. اداره این ساختمان پس از انقلاب اسلامی به بنیاد مستضعفان واگذار شد. در حال حاضر، ساختمان پلاسکو معروف‌ترین ساختمان توزیع عمده انواع پوشاک، به ویژه پوشاک مردانه است و بوتیک‌ها و تک‌فروشان پوشاک از اکثر شهرهای ایران، برای خرید به این مرکز مراجعه می‌کنند. در طبقه زیرزمین این پاساژ تنها چند معدود مغازه بر خلاف دیگر مغازه‌های این پاساژ به فروش ماهی و وسایل آکواریومی می‌پردازند. ساعت کاری این پاساژ همه روزه از ۸ صبح الی ۲۰ بعد از ظهر است. پنجشنبه‌ها این ساعت تا ۱۴ بعد از ظهر است.

مطلب پیشنهادی: باغ موزه قصر ، باز شدن درهای زندان به روی مردم

برج قدیمی تهران، برج سپهر

برج سپهر با معماری ساده به شکل مکعب مستطیل به رنگ خاکستری، یکی از بلندترین ساختمان‌های تهران است. بلندای برج ۱۱۵ متر در ۳۲ طبقه (روی زمین) و مساحت آن ۵۵۰۰۰ متر مربع است. این برج که در خیابان سمیه میان خیابان‌های بهار و مفتح قرار گرفته، هم اکنون به عنوان ساختمان مرکزی بانک صادرات ایران به کار گرفته شده ‌است. برج سپهر که با بلندی بسیار نسبت به بافت شهری تهران در آن ناحیه کاملا از ساختمان‌های پیرامون خود قابل تمایز است، در تمام طول خیابان‌های سعدی و سمیه، بخش‌هایی از بزرگراه رسالت، خیابان مفتح و بزرگراه مدرس در معرض دید و از میدان قدس به سمت جنوب بر محور خیابان شریعتی قرار گرفته‌است.
برج سپهر در زمان انقلاب نیمه‌کاره و متعلق به هژبر یزدانی بود و پس از آن به عنوان بدهی وی در اختیار بانک صادرات قرار گرفت. این ساختمان پس از خاتمه جنگ تکمیل شد و در سال ۱۳۷۰ مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

مطلب پیشنهادی: ۶ باغ موزه در تهران برای گشت و گذار

برج قدیمی تهران، ساختمان آلومینیم

ساختمان آلومینیم ساختمانی در خیابان جمهوری نرسیده به پل حافظ تهران است. این ساختمان سومین بنای بلندمرتبه و دارای آسانسور در ایران است. این ساختمان ۱۲ طبقه در سال ۱۳۴۳ (۱۹۶۲ میلادی) ساخته شد. ساختمان آلومینیم به حبیب القانیان مالک کارخانجات صنایع پروفیل آلومینیم ایران، تعلق داشت. اداره این ساختمان پس از انقلاب اسلامی به بنیاد مستضعفان واگذار شد و هم اکنون قسمت فروشگاه های آن به تعمیرگاه های ساعت و طبقات آن به موسسات کوچک اجاره داده شده است. در کنار این ساختمان فروشگاه‌های لوازم صوتی و تصویری، ساعت‌فروشی و لوازم خانگی وجود دارد.

می توانید سری بزنید به بخش اهالی فن چیدانه بزنید و درلیست شرکت های معماری داخلی و دکوراسیون به دنبال اطلاعات تماس آنها باشید. اهالی فن چیدانه شما را در طراحی و اجرای پروژه هایتان همراهی خواهند کرد. 

مطالب پیشنهادی: برج‌های تهران ، بلندی های ماندگار
طراحی دکوراسیون بالکن، پاسیو و بام سبز کوچک برای تنفس خانه!
پروژه های معماری حسین امانت در ایران

منبع: گردآوری شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه