انواع رنگ آبی، آبی ایرانی یا آبی فرانسوی؟

در مقاله ترکیب رنگ آبی در 28 پالت، آبی شما کدام است؟ با کتاب the colour scheme به نویسندگی خانم آنا استارمر (anna starmer) آشنا شدیم و دانستیم که نزدیک به 28 نوع رنگ آبی داریم و ترکیب رنگی آبی نیلی را شناختیم. در این مطلب می خواهیم دو رنگ آبی فیروزه ای و آبی فرانسوی را معرفی کنیم و بگوییم با چه ترکیب رنگ هایی و در کجای خانه می توانید از آن استفاده کنید. این دو رنگ از دو فرهنگ و هنر متفاوت آمده اند و هر کدام ویژگی های روانشناسانه خاص خود را دارند. بعد از خواندن مطلب تصمیم بگیرید کدام یک به دکوراسیون داخلی شما نزدیک تر است.
 

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی

1- ترکیب رنگ آبی فیروزه ای (آبی ایرانی)

این رنگ یک رنگ کاملا ایرانی، شرقی و با حس تازگی است. در معماری ایرانی بسیار دیده شده اما نکته ای که وجود دارد این است که در دکوراسیون مدرن هم به زیبایی هر چه تمام تر قابلیت استفاده دارد. به عبارتی این رنگ هم در خانه های مدرن کاربرد دارد هم در خانه های با طراحی سنتی.

ترکیب آبی فیروزه ای با رنگ گرم: 

  • رنگ شماره 1 : این رنگ می تواند یک رنگ سرد برای دکوراسیون باشد بنابراین لازم است آن را با رنگ های گرم همراه کنید تا به بالانس و هارمونی قابل قبولی برسید. رنگ شماره 1 که رنگ پاستر نامیده می شود برای سطوح چوبی به کار می رود. این ترکیب رنگی را زمانی می توانید استفاده کنید که احساس می کنید آبی فیروزه ای شما به رنگ های خفیف یا خنثی برای کامل شدن نیاز دارد.
     
ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی

ترکیب رنگ آبی فیروزه ای با رنگ های مرکبات

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی

ترکیب آبی فیروزه ای در آشپرخانه

  • رنگ شماره 2 و 3 : ​این رنگ ها در ترکیب با آبی فیروزه ای برای وسایل خانه بسیار مناسب هستند و گرمای لازم برای ایجاد تعادل با این آبی را به وجود می آورند. به طور مثال شما می توانید از پارچه های راه دار از این رنگ برای میز ناهارخوری و حتی پارچه های صندلی استفاده نمایید. هم چنین این رنگ ها برای ایجاد کنتراست و تضاد در فضای خانه به کار می روند. همان طور که از تصاویر پیداست این ترکیب رنگی محدود به فضای خاصی نیست و شما می توانید در آشپزخانه، اتاق خواب و یا اتاق نشیمن از آن استفاده کنید.
ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی

ترکیب  رنگ آبی فیروزه ای با رنگ شماره 4 در طراحی اتاق خواب​

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی

ترکیب رنگی کامل آبی فیروزه ای در طراحی اتاق خواب

ترکیب آبی فیروزه ای و هلویی:

این رنگ که گرمای بیش تری نسبت به دو رنگ قبلی دارد رنگ هلویی هم نامیده می شود و به گرم شدن ترکیب رنگی شما کمک زیادی می کند.به طور کلی بهتر است که این رنگ به میزان محدودی استفاده شود به طور مثال برای طرح و نقش پرده ها، مبلمان و کوسن ها. نگران نباشید همان طور که در دو تصویر بالا مشاهده می کنید، همین میزان کم هم کامل کننده طراحی شما خواهد بود.در تصویر بالا تمام این ترکیبات رنگی به طور هم زمان در طراحی اتاق خواب به کار گرفته شده اند.

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی

استفاده از تنالیته های مختلف آبی فیروزه ای​

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی

استفاده از تنالیته های مختلف آبی فیروزه ای​

  • رنگ شماره 5: طبق راهنمای کتاب، این سه رنگ ( شماره 5) تنالیته دیگر آبی فیروزه ای را نشان می دهند. اگر شما با رنگ اصلی امروز ارتباط برقرار نمی کنید و یا با دکور شما هماهنگی ندارد می توانید یکی از این سه رنگ را مانند تصاویر بالا جایگزین آن کنید اما از همان ترکیب رنگ های گفته شده استفاده نمایید. نکته قابل توجه دیگر این که خود رنگ آبی فیروزه ای رامی توانید به صورت محدودتر به کار بگیرید.
ترکیب آبی فرانسوی در طراحی داخلی

ترکیب رنگی آبی فرانسوی

2- آبی نیروی دریایی فرانسه ( آبی فرانسوی)

هامن طور که از نام این رنگ مشخص است، رنگی است که از لباس نیروی دریایی فرانسه کرفته شده است اما قرن ها در کشورهای اروپایی مورد استفاده بوده است.این ترکیب رنگی بیش تر برای آشپرخانه و یا هر فضایی که به سمت حیاط و باغ باز می شود، مناسب تر است.

  • رنگ شماره 1: این رنگ که تنالیته تیره تر رنگ آبی فرانسوی است برای ایجاد هماهنگی و هارمونی بسیار مناسب است و شما می توانید برای وسایل و سطوح چوبی از آن استفاده کنید. فرقی نمی کند این وسایل در داخل خانه باشند و یا در فضای بیرونی آن.
  • رنگ شماره 2: این رنگ برای ایجاد کنتراست و تضاد با رنگ اصلی بسیار مناسب است. اگر فضای شما به فضای بیرون راه دارد، قهوه ای تیره با رنگ سبز برگ ها هم نشینی زیبایی و دل نشینی را به وجود می آورد. هم چنین می توانید از پوست چرم قهوه ای تیره در این ترکیب استفاده کنید. به طور مثال در فضاهایی که گل و گیاه زیاد دارد.
ترکیب آبی فرانسوی در طراحی داخلی

ترکیب رنگی آبی فرانسوی با قهوه ای

ترکیب آبی فرانسوی در طراحی داخلی

ترکیب رنگی آبی فرانسوی با قهوه ای

  • رنگ شماره 3 و 4: این رنگ ها نیز همانند رنگ قبلی تضاد دلنشینی را به وجود می آورند اما همان طور که قبلا اشاره شد بهتر است در حد لکه و وسعت محدودی از آن ها استفاده شود.این تنالیته رنگ شامل رنگ های قرمز و قرمز متمایل به قهوه ای می شود.

ترکیب آبی فرانسوی با تنالیته های رنگ شماره 3

ترکیب آبی فرانسوی در طراحی داخلی

ترکیب آبی فرانسوی با تنالیته رنگ شماره 4

  • رنگ شماره 5: طبق روال گذشته این سه رنگ که به صورت عمودی در سمت راست تصویر ابتدای متن دیده می شوند تنالیته های دیگر رنگ اصلی هستند که شما بنا به علاقه، سلیقه و سبک دکوراسیون منزل خود می توانید یکی از آن ها را با همان ترکیبات رنگی به کار گیرید.

کلام آخر: 

دو رنگ آبی که به شما معرفی شد از جمله رنگ های پرکاربرد در طراحی داخلی و دکوراسیون است. شما با انتخاب رنگ مناسب از ترکیب رنگ های بالا می تواند هارمونی مناسب تری در فضاهای داخلی خود به وجود بیاورید. پس در مطالب بعدی 28 پالت رنگ آبی با ما همراه باشید تا این رنگ را بهتر بشناسید.

مطالعه این مطالب پیشنهاد چیدانه برای شماست:

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
دکوراسیون آبی اتاق خواب، 6 قدم رنگی برای رسیدن به آرامش!

دکوراسیون آبی اتاق خواب، 6 قدم رنگی برای رسیدن به آرامش!

1399/10/27 ادامه مطلب
ست سبز زیتونی، هم تو خونه هم مهمونی!

ست سبز زیتونی، هم تو خونه هم مهمونی!

رنگ خاکی برای دیوار، با چه رنگ هایی ست می شود؟

رنگ خاکی برای دیوار، با چه رنگ هایی ست می شود؟

کسب و کارها پیشنهادی
مانا چمن certificate
مانا چمن

مانا چمن

گلخانه گیانو certificate
گلخانه گیانو

گلخانه گیانو

مبلمان چوب و رنگ certificate
مبلمان چوب و رنگ

مبلمان چوب و رنگ

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent